Дезоксирибонуклеин қышқылының табиғи (спонтанды) мутациясы (жалғасы). Биология, 11 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Тұқымқуалаушылық және өзгергіштік заңдылықтары | Мектеп: | ||||
Мерзім: | Сынып: 11 | ||||
Мұғалімнің аты-жөні: | |||||
Сабақтың тақырыбы: | Дезоксирибонуклеин қышқылының табиғи (спонтанды) мутациясы (жалғасы) | ||||
Оқу мақсаты: | 11.2.4.1 мутацияның дезоксирибонуклеин қышқылы репарациясымен байланысын табу; дезоксирибонуклеин қышқылы рекомбинациясымен байланысын табу; дезоксирибонуклеин қышқылы репликациясымен байланысын табу. | ||||
Сабақ мақсаты: | -мутацияның дезоксирибонуклеин қышқылы репарациясымен байланыс орнату; - мутацияның дезоксирибонуклеин қышқылы рекомбинациясымен байланыс орнату; - мутацияның дезоксирибонуклеин қышқылы репликациясымен байланыс орнату. | ||||
Бағалау критерийлері: | -мутацияның дезоксирибонуклеин қышқылы репарациясымен байланыс анықтайды; - мутацияның дезоксирибонуклеин қышқылы рекомбинациясымен байланыс анықтайды; - мутацияның дезоксирибонуклеин қышқылы репликациясымен байланыс анықтайды. | ||||
Тілдік мақсаттар:
| Лексика және терминология: мутация, ДНҚ репарациясы , ДНҚ рекомбинациясы, ДНҚ репликациясы. Диалогтар мен жазу үшін пайдалы сөз тіркестері: | ||||
Құндылықтарды дарыту: | Адалдық, серіктестік, толеранттылық, үштілділік, денсаулық, құрмет, жауапкершілік және үздіксіз оқу. | ||||
Пәнаралық байланыстар | Генетика (ДНҚ және РНҚ молекуласындағы мутациялар) | ||||
Бастапқы білім: | Тұқымқуалаушылық және түрөзгергіштік: 9, 10 сынып Жасушалық цикл: 9, 10 сынып Молекулалық биология: 10 сынып | ||||
Сабақтың барысы: | |||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекеттер | Ресурстар | |||
Сабақтың басы 0-5 5-10 | Ұйымдастыру сәті. (Сәлемдесу) Оқушыларды түгендеу. Сабақта жоқтарын белгілеу Сабақтың тақырыбын тұжырымдау және сабақтың мақсатын анықтау. Бағалау критерийлерін талқылау. | ||||
Сабақтың ортасы 10-25 25-37 | (G) (f) Тапсырма №1. Тақырыпты зерттеп, жүру үрдісін жасап шығарыңыз: 1. ДНҚ репарациясы; 2. ДНҚ рекомбинациясы; 3. ДНҚ репликациясы. Қандай процестер мутацияны тудыруы мүмкін екенін болжап көріңіз. (W) (f) Сыныпқа презентация модельдерін қорғау. Модельдерді бағалау критерийлері: • тайм- менеджментті орындау; • ақпараттылық; • көрнекі болуы; • баяндама ұғынымдылығы; • мазмұнына сәйкес болуы. | ДНҚ репликациясы туралы бейнебаян: https://www.youtube.com/watch?v=p3MXIKWAi2w Қосымша 1 ДНҚ репарациясы, репликациясы және рекомбинациясы | |||
Ссабақтың соңы 37-40 | Рефлексия: - нені білдім, не үйрендім… - түсініксіз болды… - жұмыс жасау қажет… Үй жұмысы: -өтілген ақпараттарды қайталау | ||||
Дифференциация – қалайша қолдау көрсетіп, жоспарлаудасыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар беруді жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың ақпаратты қабылдау деңгейін тексеруді қалай жоспарлап отырсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||
Барлық оқушылар: Мына терминдерге түсінік береді: 1. ДНҚ репарациясы 2. ДНҚ рекомбинациясы 3. ДНҚ репликациясы Оқушылардың көбісі: аталған үрдістердің механизмін түсіндіреді. Кейбір оқушылар: Жоғарғы деңгейлі тапсырмаларды шеше алады. | Топтық жұмыс Жұптық жұмыс | Денсаулық сақтау технологиялары. Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары. |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?