Сперматогенез және оогенез арасындағы айырмашылықтар. Биология, 11 сынып, сабақ жоспары.
Бөлім: | Мектеп: | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалім: | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Класс: 11 | Сабаққа қатысушылар саны: | Сабаққа қатыспаушылар саны: | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы: | Сперматогенез және оогенез арасындағы айырмашылықтар | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақта жүзеге асырылатын оқу мақсаты | 11.2.1.2 сперматогенез бен оогенез арасындағы айырмашылықтарды түсіндіру | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | гаметогенез кезеңдерін анықтау; сперматогенез және оогенез үдерістерінің ұқсастықтары мен айырмашылықтарын сипаттау. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері | - аталық және аналық гаметаларының қалыптасу кезеңдерін атайды; - сперматогенез және оогенездің ұқсастығын көрсетеді; - сперматогенез және овогенез айырмашылықтарын сипаттайды. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Гаметогенездің ерекшеліктерін тиісті терминологияны қолдана отырып сипаттау. Пәндік лексика және терминология: гаметогенез, митоз, мейоз, сперматогенез, оогенез, сперматогония, сперматоциттер, сперматид, оотида, ооцит, көбею, өсу, жетілу, қалыптастыру, фаза, полярлық денешік, Сертоли жасушасы, диплоидтық және гаплоидтық хромосома жиынтығы, герменативті эпителий | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Пәнаралық интеграция математикамен сабақ барысында іске асырылады(жасушалар саны және хромосомалар саны). | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Интернет материалдарын пайдалану гаметалардың қалыптасуы туралы ақпараттар және диаграммалар: http://www.mhhe.com/biosci/genbio/tlw3/eBridge/Chp18/18_2.pdf http://wps.aw.com/bc_martini_eap_4/40/10469/2680298.cw/content/index.html | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы білім | Оқушылар осы бөлімшеде оқуға қол жеткізе алуы үшін қажет болатын білім, дағды, түсіну немесе тәжірибе. Жасушалар және хромосомалармен алдын ала жұмыс: бір жасушалы ағзалардың құрылысы, 7 сынып; жыныстық көбею, 7 сынып; жасушалық цик, 9 сынып; Митоз және мейоз, 9 сынып, 10 сынып. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ жоспары | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың кезеңдері | Сабақта орындалуы тиіс іс -әрекеттер | Оқыту ресурстары | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
01 – 10 мин | (Т) "Неліктен аналық жасушалар мен сперматозоидтар өлшемі бойынша бір бірінен ерекшеленеді?» Талқылай отырып, сабақтың мақсатын және жақын арадағы даму аймағын анықтаңыз. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
05 - 25 мин 25 - 35 мин | (Т) Сыныпты топтарға бөліңіз. Топтарға "мылқау" сызбада үдерістерді жазуды ұсыныңыз: жануарлардың сперматогенезі, жануарлардың оогенезі, гүлді өсімдіктер спергенезі мен гаметогенезі. Бұдан кейін әрбір топ өз мәселесі бойынша жұмыс нәтижелерін таныстырады және қажет болған жағдайда толықтырады. (Ж/ҚБ) Сперматогенезді оогенезбен салыстырыңыз және кестені толтырыңыз.
| Приложение 1 Приложение 2 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
35 - 40 мин | Рефлексия "Соқыр кесте" кестедегі бос орындарды толтыруды ұсыныңыз (алгоритм) | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Дифференциация – сіз қосымша қолдау көрсетуді қалай жоспарлап отырсыз? Анағұрлым қабілетті оқушыларға қандай тапсырма беруді жоспарлайсыз? | Бағалау-студенттердің білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? | Қауіпсіздік техникасы ережелері | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Барлық оқушылар гаметогенез ұғымын біледі. Оқушылардың көпшілігі: гаметалардың қалыптасу кезеңдерін атайды; Кейбір оқушылар: өсімдіктер мен жануарлардың гаметогенезінде ұқсастығы мен айырмашылықтарын көрсетеді; Озық оқушылар өсімдіктер мен жануарларда гаметалардың қалыптасу ерекшеліктерін нақты анықтай алады. | Сабақтағы қалыптастырушы бағалау: - сызбаны толтыру кезіндегі сұрақтар. - критерий бойынша топтық жұмыс. - кесте толтыру барысында. | Осы сабақта қолданылған қауіпсіздік ережелерінің тармақтары. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша сұрақтар Сабақтың міндеттері/Оқу міндеттері шынайы ма? Сіз бүгін не оқып білдіңіз? оқу атмосферасы қандай болды? Мен дайындаған оқу дифференциациясы табысты ма? Мен уақытты сақтадым ба? Мен жоспарға қандай өзгеріс енгіздім және неге? |
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қысқаша бағалау Қандай екі мезет ең табысты (сабақ беру мен оқытуды қарастырыңыз)? 1: 2: Қандай екі мезет Сабақты жақсартты (сабақ беру мен оқытуды қарастырыңыз)? 1: 2: Мен сабақтан топ пен жекелеген адамдар туралы не білдім, келесі сабақта не айтамын? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?