Сперматогенез бен оогенез арасындағы айырмашылықтар. Биология, 11 сынып, сабақ жоспары.


Бөлім:

Мектеп:

Күні:

Мұғалім:

Класс: 11

Сабаққа қатысушылар саны:

Сабаққа қатыспаушылар саны:

Сабақ тақырыбы:

Сперматогенез бен оогенез арасындағы айырмашылықтар

Сабақта жүзеге асырылатын оқу мақсаты

11.2.1.2 сперматогенез бен оогенез арасындағы айырмашылықтарды түсіндіру

Сабақ мақсаттары

гаметогенез кезеңдерін анықтау;

сперматогенез және оогенез үдерістерінің ұқсастықтары мен айырмашылықтарын сипаттау.

Бағалау критерийлері

- аталық және аналық гаметаларының қалыптасу кезеңдерін атайды;

- сперматогенез және оогенездің ұқсастығын көрсетеді;

- сперматогенез және овогенез айырмашылықтарын сипаттайды.

Тілдік мақсаттар

Гаметогенездің ерекшеліктерін тиісті терминологияны қолдана отырып сипаттау.

Пәндік лексика және терминология: гаметогенез, митоз, мейоз, сперматогенез, оогенез, сперматогония, сперматоциттер, сперматид, оотида, ооцит, көбею, өсу, жетілу, қалыптастыру, фаза, полярлық денешік, Сертоли жасушасы, диплоидтық және гаплоидтық хромосома жиынтығы, герменативті эпителий

Пәнаралық байланыстар

Пәнаралық интеграция математикамен сабақ барысында іске асырылады(жасушалар саны және хромосомалар саны).

АКТ қолдану дағдылары

Интернет материалдарын пайдалану гаметалардың қалыптасуы туралы ақпараттар және диаграммалар:

http://www.mhhe.com/biosci/genbio/tlw3/eBridge/Chp18/18_2.pdf

http://wps.aw.com/bc_martini_eap_4/40/10469/2680298.cw/content/index.html

Алдыңғы білім

Оқушылар осы бөлімшеде оқуға қол жеткізе алуы үшін қажет болатын білім, дағды, түсіну немесе тәжірибе. Жасушалар және хромосомалармен алдын ала жұмыс: бір жасушалы ағзалардың құрылысы, 7 сынып; жыныстық көбею, 7 сынып; жасушалық цик, 9 сынып; Митоз және мейоз, 9 сынып, 10 сынып.

Сабақ жоспары

Сабақтың кезеңдері

Сабақта орындалуы тиіс іс -әрекеттер

Оқыту ресурстары

01 – 05 мин

(Т) Екі бағаннан тұратын кестеде "Дейін" бағанын толтыруды ұсыныңыз, онда сабақ тақырыбы туралы, тапсырманы шешу туралы өз болжамдарың жазып, гипотеза жаза алады.

Талқылау барысында оқушылармен бірге сабақтың мақсатын анықтаңыз.

05 - 25 мин

25 - 35 мин

) Сыныпты 2 топқа бөліңіз. Топтарға қойылған мәселелерді талқылауды және негізгі сәттерді көрсетуді ұсыныңыз:

1 топ – жануарлардың сперматогенезі.

2 топ – жануарлардың оогенезі.

Бұдан кейін әрбір топ өз мәселесі бойынша жұмыс нәтижелерін таныстырады және қажет болған жағдайда толықтырады.

(Т/ҚБ) Басқа топтарға екі оң сәтті – "Екі жұлдыз" және пысықтауға лайық бір сәтті "тілек" көрсетуді ұсыныңыз.

(Ж/ҚБ) Сперматогенез бен оогенезді салыстырыңыз және диаграмманы толтырыңыз.

Қосымша 1

Қосымша 2

Қосымша 3

35 - 40 мин

Рефлексия

Кестенің "Кейін" бағанын толтырады, "дейін" және "кейін" мазмұнын салыстырады және қорытынды жасайды.

Дифференциация – сіз қосымша қолдау көрсетуді қалай жоспарлап отырсыз? Анағұрлым қабілетті оқушыларға қандай тапсырма беруді жоспарлайсыз?

Бағалау-студенттердің білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Қауіпсіздік техникасы ережелері

Барлық оқушылар гаметогенез ұғымын біледі.

Оқушылардың көпшілігі: аталық және аналық гаметалардың қалыптасу кезеңдерін атайды;

Кейбір оқушылар: сперматогенез бен оогенез ұқсастығы мен айырмашылықтарын көрсетеді;

Озық оқушылар өсімдіктер мен жануарларда гаметалардың қалыптасу ерекшеліктерін нақты анықтай алады.

Сабақта қабыптастырушы бағалау:

- "дейін және кейінестесін толтыру кезіндегі сұрақтар арқылы;

- топтық жұмыс барысында критерий бойынша;

- Венн диаграммасын толтыру кезінде.

Осы сабақта қолданылған қауіпсіздік ережелерінің тармақтары.

Сабақ бойынша сұрақтар

Сабақтың міндеттері/Оқу міндеттері шынайы ма? Сіз бүгін не оқып білдіңіз? оқу атмосферасы қандай болды? Мен дайындаған оқу дифференциациясы табысты ма? Мен уақытты сақтадым ба? Мен жоспарға қандай өзгеріс енгіздім және неге?

Төмендегі орынды сабақ бойынша сұрақтарға жауап үшін қалдырыңыз.

Сол жақ бағанда келтірілген сабақ бойынша ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз.

Қысқаша бағалау

Қандай екі мезет ең табысты (сабақ беру мен оқытуды қарастырыңыз)?

1:

2:

Қандай екі мезет Сабақты жақсартты (сабақ беру мен оқытуды қарастырыңыз)?

1:

2:

Мен сабақтан топ пен жекелеген адамдар туралы не білдім, келесі сабақта не айтамын?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу