Ауксин мен гиббереллиннің әрекеті. Биология, 11 сынып, сабақ жоспары.


Бөлім 11.2А Координация және реттелу

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сыныбы: 11

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар:

Сабақ тақырыбы

Ауксин мен гиббереллиннің әрекеті.

Сабақ түрі

Жаңа тақырыпты оқу

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

11.1.7.3 өсімдіктердің өсуіне стимуляторлардың (өсіргіш заттар) әсер ету механизмін зерттеу

Сабақ мақсаты

Оқушыларды өсіргіш заттарымен және оларды пайдалану ерекшеліктерімен таныстыру;

Оқушыларды өсіргіш заттарының көмегімен онтогенезді бақылау мүмкіндігімен таныстыру.

Бағалау критерийлері

Оқушылар орындай алады:

  • Өсімдіктің өсуіне арналған заттарды атайды
  • Стимуляторлардың өсімдіктердің өсуіне әсерін сипаттайды
  • Өсімдіктердегі өсіргіш заттарының айырмашылығын түсіндіреді

Тілдік мақсат

Оқушылар орындай алады:

Ауксин мен гиббереллиннің өсімдіктердің өсуіне әсерін ауызша талқылайды.

Пәндік лексика мен терминология: биологиялық белсенді заттар, ауксин, гиббереллин, ынталандыру.

Диалог құруға / жазылымға қажетті сөздер топтамасы

ауксины – үлес қосу .... бүкіл өсімдікті қажетті заттармен қамтамасыз ететін жас өскіндер;

... - тұқымның өніп шығуын, түйнектердің «оянуын», ... сонымен қатар пайдалы компоненттердің жиналуын қамтамасыз етеді (бірақ таратылмайды).

Құндылықтарды дарыту

құрмет (жұптық жұмыс және бағалау кезінде), жауапкершілік және өмір бойы оқыту жаңа материалды түсіну сатысында тапсырмалар арқылы / жүзеге асырылады.

Пәнаралық байланыстар

өсімдіктер физиологиясы (өсу, даму), органикалық химия (заттар тобы), агрономия (препараттарды қолдану), химия (ауксиннің өсімдік тамырларының өсуіне әсерін зерттеу жұмыстарын жүргізу кезінде)

Алдыңғы білімдер:

Координация және реттелу: 7-10 сыныптар

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

0-5 мин

5-10 мин

Сабақтың ортасы

10-12 мин

12-15 мин

15-25 мин

25-35 мин

Сабақтың соңы

35-38 мин

Ой-қозғау: күрделі сұрақ

«12 ай ертегінде қыста бәйшешектер қалай гүлдегені есімізде. Адам өсімдіктердің өсуі мен дамуын бақылай ала ма? »

Оқушылар келіссе, жасыл карточканы қолданады, егер жоқ болса - қызыл карточканы қолданады.

Оқушы:

Дескриптор:

Адамның өсімдіктердің онтогенезін бақылау қабілетін анықтайды.

Оқушылардың «жақын арадағы даму аймағын», күтілетін нәтижені анықтау.

Материалды өзектілендіру.

«Онтогенез» термині нені білдіреді?

Өсімдіктер тіршілігінде қандай кезеңдер бар?

Өмірді басқару деген ұгым нені білдіреді?

Осыны қалай жүзеге асыруға болады?

Оқушы:

Дескриптор:

  • «онтогенез» терминінің мағынасын сипаттайды;
  • Өсімдіктер тіршілігіндегі барлық кезеңдерді тізімдейді;
  • «өмірді басқару» ұгымын түсіндіреді;
  • Тірі организмдердің тіршілігін басқара алатын заттарды атайды.

Мақсатты тұжырымдау: Оқушылар сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтайды.

Мағынаны тану:

 Тапсырма 1.

Оқушылар өсімдіктердің өсуіне әсер ететін заттар туралы не білетінің айтады.

Оқушы:

Дескриптор:

  • өсімдіктердің өсуіне ықпал ететін заттарды сипаттайды;
  • Неліктен оларды өсімдік гормондары деп атауға болмайтындығын анықтайды

Жеке жұмыс

Тапсырма 2.

Оқушылар өсіргіш заттар ұғымының анықтамасын өздері құрастырады және жазады.

Оқушы:

Дескриптор:

өсіргіш заттар ұғымының анықтамасын өздері құрастырады және жазады.

Тапсырма 3.

Оқушыларға өсімдіктердің өсуіне әсер ететін заттар мен олардың әсері туралы дайын ақпаратты ұсыныңыз.

Тапсырма 4.

Оқушылар Венн диаграммасын құрастырады.

Оқушы:

Дескриптор:

Өсімдіктердің өсуіне әсер ететін стимуляторлардың түрлерін және олардың әсерін зерттейді.

Ауксиндер мен гиббереллиндердің ұқсастықтары мен айырмашылықтарын көрсетеді

Жұпта жұмыс

Тапсырма 5.

Оқушыларға өсімдіктердің өсуіне әсер ететін заттар туралы алған білімдерін пайдаланып, Mindmeister программасында менталды картаны құрастыруды сұраңыз.

Оқушы:

Дескриптор:

  • өсімдіктердің өсуіне әсер ететін заттар туралы алған білімдерін пайдаланып менталды картаны құрастырады;
  • уақытты жұппен ұтымды пайдаланады.

Өзара бағалау.

Жұптар қатар жүреді, бір-бірінің менталды карталарын тексеріп, баға мен қысқа пікір жазылған стикер қалдырады. Өз орындарына оралғаннан кейін, жұптар басқа жұп қалдырған стикерлер арқылы кері байланыс алады.

Презентация

Өсімдіктердің өсуіне әсер ететін стимуляторлар: https://udobreniya.net/stimulyatory-i-regulyatory-rosta/

http://fizrast.ru/razvitie/rost/fitogormony.html

қосымша 1

Грин Н., Стаут У., Тейлор А. Биология в 3 томах/М. – Мир. – 1996. – т. 2

https://www.mindmeister.com/1351925396

38-40 мин

Рефлексия мұғалімнің сұрақ қоюы негізінде жүзеге асады:

  • Жұмыстың қай түрін орындау сізге қиыншылықтар келтірді?
  • Келесі сабақта сізге мұғалім тарапынан қандай көмек болғанын қалайсыз?

Үй тапсырмасы:

Ауксин мен гиббереллиннің өсімдіктердің өсуіне әсер ететінін білу.

Қосымша ақпарат

Саралау оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалауоқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Сабақтың ой-қозғау бөлімінде әр түрлі деңгейде жауапты қажет ететін сұрақтар қолданылады. Оқушылардың ақпаратты қабылдау ерекшеліктеріне сәйкес жақын арадағы даму аймағы анықталады. Оқушылардың алған білімдерін тексеру барысында оқушылардың қабілеттері ескеріле отырып әр түрлі деңгейдегі сұрақтар қойылады.

Оқушылар мұғалімнің нұсқау картасын негізге алып, сыныптастарын бағалайды. Мағынаны тану кезеңінде карточкалардағы тапсырмаларды орындау арқылы жақын арадағы даму аймағы айқындалады.

Сыныпта қозғалу барысында қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтау.



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу