Гормоналды сигналдардың мембрана рецепторлары арқылы берілуі. Биология, 11 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: 11.2В Координация және реттелу Күні: Сынып: 11 | Мектеп: Мұғалімнің аты-жөні: Қатысқан оқушылар саны: Қатыспағандар: | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы | Гормоналды сигналдардың мембрана рецепторлары арқылы берілуі. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары | 11.1.7.2. Гормондардың әсер ету механизмін түсіндіру. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаттары | Оқушылар:
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері | Егер төмендегі бағалау критерийлерін орындаса, оқушы оқу мақсатына жетеді. Гормондар дегеніміз не екенін айта алады. Гормондарды жіктей алады. Жасушаға ене алмайтын гормондардың әсер етуінің негізгі механизмін түсіндіре алады. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар ағзаның ішкі ортасының тұрақтылығын сақтаудағы адреналиннің маңызын түсіндіреді (айтылым). Жазбаша тапсырмаларды орындайды (тыңдалым және жазылым дағдылары) Пәндік лексика және терминология:
Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер топтамасы Адреналин гормоны жасушаға ене алмайды, себебі ................... ............... болып табылады Гормон дегеніміз ............... | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Ынтымақтастық:
Патриотизм және азаматтық борыш:
Өмір бойы оқу:
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс | Гормондардың әсер ету механизмі кезінде химиямен байланысады (фосфорлау, нәруыз синтезі, т.б.) | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
АКТ дағдылары | Интернет көздерін пайдалану | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осыған дейін меңгерілген білім | Оқушылар эндокринді бездердің орналасуын, гомеостаз ұғымын және 8-сыныпта гомеостазға тартылған кейбір гормондарды біледі. 7-сыныпта алған білімдеріне сүйене отырып, олар ортаның ішкі тұрақтылығын қамтамасыз етудегі жануарлардың жүйке жүйесінің рөлін түсіндіре алады | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың барысы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жоспарланған сабақ кезеңдері | Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер | Дереккөздер | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 0-1 мин | Сабақты ұйымдастыру
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2-4 мин | Сабақ тақырыбы мен мақсаты анықталады, оқушылар сабақ мақсаты на жету үшін бағалау критерийлері қалыптастырылады. | Интербелсенді тақта (ИТ), Презентация 1-2 слайдтар | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
5-8 мин | Мұғалімнің қысқаша түсіндірмесі. Гормон-биологиялық активті заттар,олар арнайы эндокриндік ұлпада түзіліп шығарылады,яғни зат алмасуға және организмнің функциональдық реттеуге қатысады. Гормондардың қасиеттері: а) олар өте белсенді, тым азғантай мөлшерде (микрограмм, нанограмм, пикограмм) әсер ете алады; ә) әсері арнайы бағытталған, бір гормон жетіспегенде екінші бездің гормоны немесе басқа бір белсенді химиялық зат оның қызметін атқара алмайды; б) арнайы мамандаған инкреторлы жасушада өндіріледі, ұлпаларға, мүшелерге өзінің пайда болатын жерінен дистантты, яғни қашық тұрып, алыстан әсер етеді. | Интербелсенді тақта (ИТ), Презентация 3-4 слайдтар | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 9-30 мин | Топтық жұмыс «Автобус аялдамасы» тәсілінің көмегімен гормондарды химиялық табиғатына қарай зерттеу. Бұл үшін 3 топқа гормондардың химиялық табиғатына қарай атауларын үлестіріледі. Топтарға пептидті, нәруызды, аминқышқылды және стероидтты гормондар жайында ақпараттар беріледі немесе өздеріде интернеттен басқада ақпарат көздерінен іздеуіне болады Әр топ берілген гормондардың химиялық табиғатына қарай туралы постерлер дайындайды. Содан кейін барлық топтар сыныпта постерлерді іледі және бір аялдамадан екіншісіне өткендей, олармен танысады. Бағалау критерийлері:
| Ақпараттық жұмыс парақшалары. Интербелсенді тақта (ИТ), Презентация 5-9 слайдтар | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
31-37 мин | Қалыптастырушы бағалау арқылы сабақты бекіту | Қалыптастырушы бағалау | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 38-40 мин | Кері байланыс. Бүгінгі сабақтың мақсатына жеттік пе? (сабақтың мақсатына оралу) Қиындық тудырған сұрақтарды анықтау. Рефлексия «Бүгін мен сабақта…» … білдім … үйрендім … істей аламын Үй тапсырмасы. Ақпараттық парақшалармен жұмыс: Теориялық материал 1, 2 жұмыс. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қосымша ақпарат | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? | Бағалау – оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз? | Денсаулық және қауіпсіздік ережелерін сақтау | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қабілеті төменірек оқушыларға қолдау көрсету тәсілдері бойынша саралау жасалады. | Оқушылардың практикалық парақтағы сұрақтарға жауап жазу арқылы жазылым, оқылым дағдылары дамиды. Қиындық тудырған сұрақтарды анықтау. | Биология кабинетінде жұмыс істеген кезде қауіпсіздік техникасы сақталады. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Рефлексия Оқу мақсаттары/оқыту мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? ОМ барлық оқушылар жетті ме? Егер жетпесе, онда неге? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыт бойынша кезеңдері сақталды ма? Сабақтан жоспарынан тыс өзгерістер болды ма және неге? |
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?