Өсімдіктердегі заттар транслокациясының механизмі. Биология, 11 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Заттардың тасымалдануы | Мектеп: | ||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||||
Сынып: 11 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | |||||||
Сабақ тақырыбы | Өсімдіктердегі заттар транслокациясының механизмі | ||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | өсімдіктердегі заттар транслокациясы механизмін түсіндіру | ||||||||
Сабақ мақсаттары |
| ||||||||
Бағалау критерийлері | Транслокация механизмін жаппай ағын гипотезасын пайдалана отырып түсіндіру | ||||||||
Тілдік мақсаттар
| Пән лексикасы және терминология: Оқушылар транслокация механизімін талқылау барысында қатысушы ұлпалар мен мүшелерді, үдерістерді атайды және жазуда терминдерді дұрыс қолданады. Жаппай ағын гипотезасы, жылжу, флоэма, сахароза, ерітінді, сүзгілі түтік, дереккөз (жапырақтар), акцепторлық мүше, (өсу және жинақталу орталықтары), жылдық сақина, біте, стилектомия, бізтұмсық, балтамша , тургорлық қысым, сүзгілі түтік пластинкалары, цитоплазма, жүктеме, босату, қабық Диалог құруға/жазылымға қажетті пайдалы сөздер топтамасы: Жаппай ағын гипотезасына сәйкес… Жылдық сақинамен жүргізілетін эксперименттен алынған гипотезаны негіздейтін деректер: Қабық сегменті ағаштан сылынып алынған кезде, ағаштың жоғарғы бөлігінде ағаш безі (буылтығы) түзіледі Бітемен жүргізілген эксперименттен алынған гипотезаны негіздейтін деректер: Бітенің басы/бізтұмсығы кесілген кезде одан сұйықтық тамшыларының бөлінуі жалғасып жатады Гипотезаны жоққа шығаратын/оның мәселелері … болып табылады. | ||||||||
Құндылықтар дарыту
| Өзіне және бір-біріне деген құрметті, жұптық жұмыста ынтымақтастықты қалыптастыру. Оқушылар топта жұмыс жасауда бір-бірімен еркін білім алмасуына көңіл бөлінеді, жалпы еңбек қоғамының мәнін түсінеді. | ||||||||
Пәнаралық байланыстар | Физика және химия пәндерімен бойланыстырылады. Оқушылар гидростатикалық және тургорлық құбылыстарды, заттардың концентарция градиентіне қарай жылжу құбылысын және химиялық байланыстардың жүру үдерісі бойынша білімдері жаппай ағын болжамын терең түсінулерін мүмкіндік береді. | ||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Оқушылар интернет рессурстарды пайдаланады | ||||||||
Бастапқы білім | Жасушалық биология – 9 – 10 сыныптар Молекулалық биология – 9 – 10 сыныптар Тасымалдау – 7 – 10 сыныптар Координация және регуляция – 10 сынып Қоректену – 9 сынып | ||||||||
Сабақ барысы | |||||||||
Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||
Сабақтың басы 0-15 | (G) Оқушылардың зейінін сабаққа аудару. Ынтымақтастық атмосферасын құру. Ой қозғау: Оқушыларға сұрақтар қойылады: 1. өсімідік сабағының қабаттарын көрсет? 2. өткізуші шоқтар деген не? 3. флоэманың бойымен қандай заттар өтеді? 4. ксилема бойымен қандай затар өтеді? 5. Бұл үдерістің жүруіне қандай физикалық күштер әсер етеді деп ойлайсыңдар? Оқушылармен сабақ мақсаты, бағалау критерилері және қалыптастырушы бағалау шарттары айтылады. | Презентация | |||||||
Сабақтың ортасы 15-20 20-37 | (W) "Мозайка" әдісі. Тақырыпты тереңірек түсіну үшін бастапқы топта (жалпы оқушылар) оқушыларға термин сөздер таратылып беріледі. Әрбір оқушы өзіне тиесілі терминге байланысты мәліметтерді жинақтап транслокация механизімндегі маңызын жалпы топта қорғайды: флоэма, ерітінді, сүзгілі түтік, дереккөз, акцепторлық мүше, жылдық сақина, біте, стилектомия, балтамша , тургорлық қысым, сүзгілі түтік пластинкалары, қабық. КБ: мұғалім оқушының жауаптарын бағалайды. Берілген терминдерді пайдалана отырып, оқушылар үш топқа бөлінеді: 1-топ: ерітінді, сүзгілі түтік, дереккөз, акцепторлық мүше, 2-топ: біте, балтамша , тургорлық қысым, сүзгілі түтік пластинкалары, 3-топ: флоэма, жылдық сақина; стилектомия, қабық (G) (f) Оқушылардың бір тобы болжамды жақтайтын мәліметтерді жинақтайды, екінші тобы оны жоққа шығаратын деректерді жинақтайды, үшінші топ жаңа деректер іздейді. Ғаламтор ресурстары мен кітаптарды қолдануға болады. КБ: мұғалім оқушыларға өз көмегін көрсетеді. Белгіленген уақыттан кейін топтар өзара мәліметтерді презентациялайды, салыстырады. Топтар бір-бірінің жұмысын бағалайды. | Біте стилектомиясы жөнінде видеоматериал: http://www.youtube.com/watch?v=i6OVYj9Ia2Y Жаппай ағын теориясы жөнінде видеоматериал: https://www.youtube.com/watch?v=wlAhsMvavx8 https://www.youtube.com/watch?v=U5JSmpC701g Тасымалдау жөнінде видеоматериал (ағылшын тілінде): Д.Тейлор, Н.Грин, У.Стаут Биология | |||||||
Сабақтың соңы: 38-40 | Рефлексия Мен сабақта ......................................білдім Бәріненде маған................................ұнады Мен үшін пайдалы ақпарат...........болды Мен ...................................................тілеймін Менің ұсыныстарым........................................ Үйге: транслокация процесін қайталау | ||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндетқоюдыжоспарлапотырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||
Оқушылардың барлығы: транслокация процесін түсіндіріп бере алады; Оқушылардың көпшілігі: Транслокация механизмін жаппай ағын болжамымен байланыстыра отырып түсіндіріп бере алады Оқушылардың кейбірі: жаппай ағын болжамының кемшілігі мен артықшылығын терминдерді дұрыс пайдалан отырып түсіндіріп бере алады. | 1. миға шабуыл сұрақтары оқушылардың өткенді еске түсірулеріне мүмкіндік береді; 2. бейнефилмді көре отырып үдерістің табиғи жағдайда қалай өтетіндігін көзбен көре алады; 3. жұптық жұмыс оқушылардың әртүрлі пікірлерін жинақтауға мүмкіндік береді. | Бастапқы сабақта ҚТ бойынша инструктаж. Оқушылардың дұрыс отыруын қадағалау. | |||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| ||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? 1: 2: | |||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?