Өсімдіктердегі заттар транслокациясының механизмі. Биология, 11 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Заттардың тасымалдануы | Мектеп: | |||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||||||||||||||
Сынып: 11 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Өсімдіктердегі заттар транслокациясының механизмі | |||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | өсімдіктердегі заттар транслокациясы механизмін түсіндіру | |||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары |
| |||||||||||||||||
Бағалау критерийлері | Транслокация механизмін жаппай ағын гипотезасын пайдалана отырып түсіндіру | |||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар
| Пән лексикасы және терминология: Оқушылар транслокация механизімін талқылау барысында қатысушы ұлпалар мен мүшелерді, үдерістерді атайды және жазуда терминдерді дұрыс қолданады. Флоэма, сахароза, ерітінді, сүзгілі түтік, ксилема, минералды заттар, заттардың тасымалдану бағыттары. | |||||||||||||||||
Құндылықтар дарыту
| Оқушылардың танымдық қабілеттерін дамыту, ой-өрісін кеңейту, салыстыру, зерттеушілік дағдысын қалыптастыру. Өзіне және бір-біріне деген құрметті,топтық, жұптық жұмыста ынтымақтастықты қалыптастыру. | |||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Физика және химия пәндерімен бойланыстырылады. Оқушылар гидростатикалық және тургорлық құбылыстарды, заттардың концентарция градиентіне қарай жылжу құбылысын және химиялық байланыстардың жүру үдерісі бойынша білімдері жаппай ағын болжамын терең түсінулерін мүмкіндік береді. | |||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Оқушылар интернет рессурстарды пайдаланады | |||||||||||||||||
Бастапқы білім | Жасушалық биология – 9 – 10 сыныптар Молекулалық биология – 9 – 10 сыныптар Тасымалдау – 7 – 10 сыныптар Координация және регуляция – 10 сынып Қоректену – 9 сынып | |||||||||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||||||||
Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||||||||||||
Сабақтың басы 0-15 | (G) Оқушылардың зейінін сабаққа аудару. Ой қозғау жұптық жұмыс: Жабық тұқымды қосжарнақты және даражарнақты өсімдік сабақтарының көлдененнен қимасы суреттерін таратып, келесі тапсырманы орындауды тапсырыңыз: 1- сурет бойынша флоема және ксилеманы ажыратып табуды 2-олардың жабық тұқымды қосжарнақты және даражарнақты өсімдіктерде орналасу ерекшелігін сипаттауды; Кері байланыс арқылы оқушылардың алға жылжуына көмектесіңіз. Оқушылармен сабақ мақсаты, бағалау критерилері және қалыптастырушы бағалау шарттары айтылады. | Презентация Ресурс 1Тейлор , Грин «Биология» 1-2 т Теориялық таратпа ресурстарhttp://www.mrothery.co.uk/plants/planttransportnotes.htm тасымал туралы видео ағылhttps://www.khanacademy.org/science/high-school-biology/hs-energy-and-transport/hs-passive-and-active-transport/v/introduction-to-passive-and-active-transport | ||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 15-20 20-37 | Презентация слайдтарын, таратпа ресурстарды пайдалана жеке жұмыс жасалады. Оқушылар кесте толтырады Ксилемамен флоема құрылысы мен функцияларын салыстыру
(П Сабақтың келесі этапында «мылқау суреттер» бойынша оқушылар жұптық жұмыс жасайды . Флоема құрылысы бойынша суреттердің бөліктерін толтырады. Топтық жұмыс : флоемадағы заттар тасымалы бағыттарын сипаттау: Егер ксилема бойынша оның құрамындағы қозғалыс тек тамырдан жапыраққа дейін бір бағытта төменнен жоғары жүретін болса, флоэма бойымен қоректік заттардың ағуы да төменнен жоғары қарай қозғалуы мүмкін (өркен үштары мен жоғарыда орналасқан аналықтар мен жемістер). Көктемде әлі жапырақтары болмаған кезде, бүршіктердің өсуіне және дамуына қажетті органикалық заттардың негізгі бөлігі тамырлар, бұтақтар мен сабақтардың қорларынан ксилемамен жеткізіледі. Фотосинтез жүрген кезде жоғарыдан төмен қарай бағытта жүреді. Органиқалық заттар апопластикалық және симпластикалық жолмен жүреді. КБ беріледі.Сабақ келесі кезеңінде қалыптастырушы бағалау жұмысы жұргізіледі. Бағаланады. Кері байланыс беріледі. | Презентация «Транслокация » Таратпа ресурстар | ||||||||||||||||
Сабақтың соңы: 38-40 | Рефлексия Мен сабақта ......................................білдім Мен үшін пайдалы ақпарат...........болды Маған қиын болған сабақ түстары................болды. | |||||||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндетқоюдыжоспарлапотырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||||||||||||
Оқушылардың барлығы: транслокация процесін түсіндіріп бере алады; Оқушылардың көпшілігі: Транслокация бағыттарын байланыстыра отырып түсіндіріп бере алады Оқушылардың кейбірі: | 1. миға шабуыл сұрақтары оқушылардың өткенді еске түсірулеріне мүмкіндік береді; 2. бейнефилмді көре отырып үдерістің табиғи жағдайда қалай өтетіндігін көзбен көре алады; 3. жұптық жұмыс оқушылардың әртүрлі пікірлерін жинақтауға мүмкіндік береді. | Бастапқы сабақта ҚТ бойынша инструктаж. Оқушылардың дұрыс отыруын қадағалау. | ||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. | |||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? 1: 2: |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?