Фотосинтезді шектеуші факторлар. Биология, 11 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 11.1B Қоректену | Мектеп: ФМН, НЗМ Алматы қаласы | ||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Ү.Н.Момаханова | ||||||||
Сынып: 11 | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | ||||||||
Сабақ тақырыбы |
| ||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
| ||||||||
Сабақ мақсаттары |
| ||||||||
Бағалау критерийлері |
| ||||||||
Тілдік мақсаттар
| Пәндік лексика және терминология: «Крахмалды сынама» әдісі,нәтижелерді бағалау,пеларгония жапыраұтары, балдыр, натрий гидрокарбонатының ерітіндісі,жапырақдискілері, айнымалылар/ бақыланатын, бақыланатын әдіс, көмірқышқыл газының концентрациясы, жарық, температура Диалог/жазу үшін пайдалы сөз тіркестері топтамасы: Қараңғыда жапырақтар біртіндеп ...., олар ... гидролизденеді . Олар тыныс алуға, өсуге пайдаланылады, өзге де мүшелерге тарайды. Егер жапырақ тұтастай ... боялмаса, крахмал түзілмеген. | ||||||||
Құндылықтарды дарыту | толеранттылық, өзаракөмек көрсету және бірлеске жұмыс; өзарасыйласымдылық, өз ісіне және сөзіне деген жауапкершілік сезімі; еңбек етудегі ұқыптылық және тәртіп; дүниетанымдылықтың және биологиялық білімнің сенімділігі | ||||||||
Пәнаралық байланыстар | Химия/Математика ( натрий гидрокарбонатының ерітіндісінің көлемін есептеу) Математика (график тұрғызу) | ||||||||
АКТ қолдану дағдылары |
Презентация. Қосымша. Жүмыс парағы (әр топқа арналған) Фотосинтез бойынша эксперимент үлгілері (орыс тілінде): https://www.youtube.com/watch?v=eIEJ0FfB-VI | ||||||||
Бастапқы білім | 7 сынып(жапырақтың ішкі құрылысының атқаратын қызметімен байланыстылығы) | ||||||||
Сабақ барысы | |||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||
Ұйымдастыру кезеңі 0-2 минут | Амандасу. Сынып оқушыларын түгендеу.Оқушылармен бірлесіп сабақтың тақырыбын анықтау. | ||||||||
Сабақтың басы 3-5 | Оқушыларға жалпылама сұрақтар қою:
(Э) (Т) Оқушыларға фотосинтезге жарықтың әсері/көмірқышқыл газы концентрациясы/жарықтың интесивтілігін зерттеуді ұсыныңыз. | ||||||||
Сабақтың ортасы 5-35 | @ Оқушылармен бірге қауіпсіздік техникасының ережелерімен талқылаңыз. Сынып оқушыларының санына байланысты үш топқа бөліңіз. Оқушыларға жұмыс барысы берілсе, экспериментті өздері жүргізуге болады. Зерттеуді жүргізу үшін топтарға әсер етуші факторларды бөліп беруге немесе оқушылардың өздеріне таңдау құқығын беруге болады. Әр топқа зерттеу тақырыбы жазылған жұмыс парақтарын ұсыныңыз. Оқушылар калориметр / фотография көмегімен, зерттеуді дұрыс жоспарлап, экспериментті нақты жүргізіп және өз қорытындыларын жазу керек. «Крахмалды сынама» зертханалық жұмысына Сіз алдын ала, 3-4 тәулік бұрын өсімдікті (пеларгония) жеткілікті мөлшерде суарып, бірнеше жапырағын қара түсті қағазбен орап, жылы, қараңғы жерге қою (шкаф немесе жәшікке салуға болады). Қараңғыда өсімдік жапырақтарындағы крахмал біртіндеп моносахаридтерге ыдырап, өсімдіктің өсуі мен тыныс алуына жұмсалады және басқа органдарға жіберіледі. 1-Топ. «Крахмалды сынама» әдісі 2-Топ. Фотосинтез жылдамдығының атмосферадағы көмірқышқыл газының концентрациясына тәуелділігі (1- нұсқа) 3- топ «Фотосинтез жылдамдығының атмосферадағы көмірқышқыл газының концентрациясына тәуелділігі» (2-нұсқа) | по фотосинтез эксперименті бойынша үлгі: https://www.youtube.com/watch?v=eIEJ0FfB-VI Қосымша | |||||||
Сабақтың соңы 35-45 | (Т) (ҚБ) Оқушыларға жұмыс қорытындыларын ауызша жауап беру арқылы түсіндіруді ұсыныңыз. Оқушылардың жауаптарын бейнежазбаға түсіруге мүмкіндік беріңіз. (Жж) (ҚБ) Кейбір оқушылардан жұмыс қорытындыларынан есепті баяндама жазуды ұсыныңыз. | ||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||
Қабілеті жоғары оқушыларға бірнеше факторлардың әсері бойынша бағалау жұмыстарын ұсыну | Зертханалық жұмыстағы барлық қауіпсіздік ережелерін сақтау | ||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| ||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?