Фотосинтез жылдамдығына әсер ететін факторлар. Фотосинтездің шектеуші факторлары: жарық белсенділігі мен жарық толқынының ұзындығы, көмірқышқыл газының концентрациясы,температура. Биология, 11 сынып, сабақ жоспары.
Сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: Қоректену | Мектеп : | |||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: : | |||||||
Сынып : 11 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||
Сабақтың тақырыбы: | Фотосинтез жылдамдығына әсер ететін факторлар. Фотосинтездің шектеуші факторлары: жарық белсенділігі мен жарық толқынының ұзындығы, көмірқышқыл газының концентрациясы,температура. | |||||||
Оқу мақсаты | 11.1.2.4 - Фотосинтездің шектеуші факторларын зерттеп түсіндіру. | |||||||
Сабақ типі | Жаңа материалды оқу | |||||||
Осы сабақта орындалатын оқу мақсаттары | 1.Фотосинтездің шектеуші факторларын зерттеу 2. фотосинтезге шектеуші факторлардың әсерін түсіндіру | |||||||
Бағалау критерийлері | Фотосинтездің шектеуші факторларын сипаттайды Фотосинтездің шектеуші факторларын түсіндіреді Фотосинтездің шектеуші факторларын зертейді | |||||||
Тілдік мақсаттар
| Пәнге қатысты лексика мен терминология Фотосинтез, хемосинтез, өсімдіктер, күн энергиясы, көмірсу (глюкоза), жарық , өттегі, химиялық заттар, энергии, хлороспласттар , пластидтер, хлорофилл, каротиноидтер, пигменттер, органелла, мембрана, строма, гранум, тилакоидтар. Диалог/жазу үшін пайдалы сөз тіркестерінің топтамасы Фотосинтездің шектеуші факторларына жатады ... СО2 концентарция ... Жарықтың түрлі белсенділігі фотосинтезге ... | |||||||
Пәнаралық байланыс
| Химия – фотосинтездің химиялық реакциясы. Оттегі газы. Физика - жарық сәулесі /арақашықтық. | |||||||
Құндылықтар
| Еңбек және шығармашылық, ынтымақтастық, сыныпта қолайлы жағдай жасау арқылы. Сабақта тапсырмаларды орындау арқылы өмір бойы оқыту, патриотизм. | |||||||
АҚТ ны қолдану
| Оқытуды визуализациялау үшін қажет (видео). | |||||||
Алдыңғы білім | Жапырақтың анатомиялық құрылысы ( 11 сынып), фотосинтез (11 сынып) | |||||||
Сабақтың барысы | ||||||||
Сабақтың кезеңдерін жоспарлау | Сабақтың кезеңдерін жоспарлау | Сабақтың кезеңдерін жоспарлау | ||||||
Сабақтың басы 0-5 | (Т) Амандасу. Психологиялық көңіл күй орнату. Сабақтың жоспарымен таныстыру. «Мозговой штурм»: (Мұғалім алдыңғы тақырып бойынша білімді тексеру үшін бірнеше сұрақ қояды ) «Ми шабуылы» 1. Фотосинтез дегеніміз не ? 2. Фотосинтез процесінің фазаларын атаңыз 3. Циклдік емес фотофосфолирлеу процесін түсіндіріңіз 4. Циклдік фотофосфолирлеу процесін түсіндіріңіз Мұғалімнің формативті бағалауы. (Т) Зерттеушілер фотосинтездің қарқындылығы күн бойы бір неше өзгеретінін анықтады . Таңертең ең жоғары болса, түсте төмендейді, бірақ кешке қарай тағы аздап өседі. Мұғалім оқушыларға сұрақ ұсынады: Фотосинтез қарқындылығының өзгеруін қандай факторлар әсер ететін түсіндіріңіз. (W) Сабақ мақсатын айқындау. |
| ||||||
Сабақтың ортасы 6-16 17-27 28-37 | (W) Ақпараттық парақпен жұмыс. " Оқу белгімен " стратегиясын пайдалана отырып, оқушылар фотосинтез жылдамдығына әсер ететін факторлармен танысады. Дескрипторлар: 1.Фотосинтез жылдамдығына әсер ететін шектеуші факторларды белгілейді 2.Фотосинтез процесі үшін фактордың мәнін сипаттайды 3.Фактордың жылдамдығы мен фотосинтездің жоғарылауы мен төмендеуіне әсерін түсіндіреді Мұғалімнің формативті бағалауы.
(I) 1 тапсырма: Берілген графиктерді қарастырыңыз. Жарық деңгейі, көмірқышқыл газының концентрациясы, температура фотосинтез жылдамдығына қалай әсер ететінін сипаттаңыз.
Дескрипторлар: 1. Графиктерді дұрыс түсіндіреді. 2. Жарық деңгейі, көмірқышқыл газының концентрациясы, температура фотосинтез жылдамдығына әсерін сипаттайды. 2 тапсырма: Берілген сұрақтарға жауап беріңіз 1. Үй иесі қояндардың азығына қырыққабаттың жоғарғы жасыл жапырақтарын жұлып алды. Ол дұрыс жасады ма? 2. Жылыжайлар мен жылыжайларда жиі ауаны көмірқышқыл газымен қанықтырады. Бұл қандай мақсатпен жасалады? Дескрипторлар: 1. Осы тақырып бойынша терминологияны қолдана отырып толық жауап береді . 2 Көмірқышқыл газының фотосинтез процесіне әсерін түсіндіреді Мұғалімнің формативті бағалауы.
| Қосымша 1 A3 парақ , фломастеры Қосымша 2
Приложение 2 | ||||||
Сабақ соңы 38-40 | Үйге тапсырма: ақпарат парақты оқу. «Синквейн». Рефлексия. « Екі жұлдыз, бір тілек»
| Стикерлер | ||||||
Қосымша ақпарат | ||||||||
Дифференциалды оқыту – Көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз? | Бағалау – Оқушылардың берілген материалды меңгеру деңгейін қалай тексересіз?– | Денсаулық және қауіпсіздік ережелері | ||||||
Жоғары және төмен деңгейі сұрақтарды қою кезінде оқушылардың қабілетін ескеру | Мұғалімнің формативті бағалауы, бірін-бірі бағалау. | Оқушылардың сымбаттына назар аудару, ақпараттық парақты оқу кезінде парақ пен көз арасындағы қашықтыққа назар аудару |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?