C3 және С4 өсімдіктердегі көміртектің фиксациялау жолы. Биология, 11 сынып, сабақ жоспары.


Сабақ жоспарының үлгісі

Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі:

Қоректену

Мектеп:

Мерзімі:

Мұғалім:

Сынып: 11

Қатыспағандар: қатысқандар:

Сабақтың тақырыбы

C3 және С4 өсімдіктердегі көміртектің фиксациялау жолы.

Осы сабақта жететін оқу мақсаты (оқу бағдарламасына сілтеме)

11.1.2.4 - C3 және С4 өсімдіктердегі көміртектің фиксациялау жолын зерттеу

 Сабақ мақсаты

Барлық оқушылар: Өсімдіктер арқылы көміртектің фиксациялау жолдарын салыстырады

Оқушылардың көбісі: С3 және С4 өсімдіктерінің құрылысы ерекшелігін салыстыра алады.

Кейбіреулері: Фототынысалудың фотосинтезге әсерін сипаттай алады

 Бағалау критерийлері

  • Фототынысалудың жылдамдығы фотосинтезге әсерін түсіндіреді.
  • С3 және С4 өсімдіктердегі өтетін фотосинтездің ерекшеліктерін салыстырады.
  • С4 өсімдіктерінің жоғары температурада көміртектің жылдым фиксациялауына қалай бейімделгенін сипаттайды.

 Тілдік мақсаттар

Терминология

Көміртек диоксиді, фототыныс алу, лептесік, рубиско, RuBP, 3-ФГ, Фосфогликолят / PGP, Су күйзелісі, Көміртектің фиксациялау жолы, С3 және С4 өсімдіктері, мезофилл жасушалары.

Диалогқа қажетті пайдалы сөз тіркестері / жазулар

Өсімдіктерді жабық күйде ұстай алады....көп уақытты ішінде.....өсімдіктердің жапырақтарының арнайы құрылысы СО2 концентрациясында.....Сондықтан .... өсімдіктердің лептесіктері жоғары температурасында концентрацияның төмендеуіне әкеледі....

 Құндылықтар

Топта және жұпта жұмыс жасағанда ынтымақтастық.

 ИКТ қолдану

Power Point презентациясынан ақпараттың оқылуы

 Пәнаралық байланыстар

Химия – фотосинтез бұл биохимиялық реакция (фотосинтез теңдеуі, фотосинтезге қатысатын заттар)

Алдыңғы білімдер

Өсімдіктердің қоректенуі (7 сынып)

Сабақ барысы

Сабақтың этаптары

Жоспарланған қызмет түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

Стартер «Транпирацияға қандай жағдайлар әсер етеді?»

Оқушылар осы тақыраптарды өтті және де осы терминдерді еске алады:

  • Температура;
  • Ылғалдылық;
  • Жел жылдамдығы.

Жауаптар екінші слайдта берілген

(T) Температураның және ылғалдылықтың жоғарылауы лептесіктердің жабылуына әкеледі де транспирацияның тежелуіне әкеледі. Жел жылдамдығының жоғарылауы ылғалдылықты төмендетеді, сондықтан лептесіктер ашық қалады, ал транспирация күшейеді.

Өсімдіктер әр түрлі жағдайларға қалай бейімделген?

Бүгінгі сабақ осыған жауап беруге көмектеседі.

PPT_C3 & C4 фотосинтез

(PPT) Слайд 1

(PPT) Слайд 2-4

(PPT) Слайд 5

(PPT) Слайд 6

Сабақтың ортасы

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(T) Мұғалім фототынысалудың ерекшелігін түсіндіреді, осы үдерістердің өнімдерін атайды. Кальцин циклінің фототынысалусыз және фототынысалумен нәтижелерін салыстырады.

Фототынысалуда температураның жоғарылауы қалай әсер ететінін мұғалім түсіндереді.

(I) Оқушылар 1 жұмыс парақта тапсырмаларды орындайды.

(T) Өсімдіктердің әртүрлі жағдайларға бейімделгенін түсіндіреді. Үдерістердің сызбасы және графигі арқылы көміртектің фиксациялау жолын салыстырады.

(I) Оқушылар жұмыс парағында 2 тапсырманы орындайды.

(W) С3 және С4 өсімдіктердегі фотосинтез бойынша бейнематериал қарайды.

(T) С3, С4 және САМ өсімдіктердің құрылысындағы басты ерекшеліктерін салыстырады.

(I) Оқушылар жұмыс парағында 3-5 тапсырманы орындайды.

БАҒАЛАУ

(I) Өзара бағалау жүзеге асырылады, және оқушылар бір біріне комментарий жазады.

(PPT) Слайд 7

(PPT) Слайд 8-9

(PPT) Слайд 10

WS C3 & C4 фотосинтез

(WS) Тапсырма 1

(PPT) Слайд 11-13

(WS) Тапсырма 2

(PPT) Слайд 14

(PPT) Слайд 15-20

(WS) Тапсырма 3-5

Сабақтың соңы

Оқушылар критерий бойынша рефлексия жүргізеді, және жұмыс парақтарын бағалайды.

12 ден 17 балл алса, мақсатқа жетті деген сөзді білдіреді.

(PPT) Слайд 21

ДифференциалдыоқытуКөбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілет іжоғары оқушыларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз?

Бағалау – Оқушылардың берілген материалды меңгеру деңгейін қалай тексересіз?

Денсаулық және қауіпсіздік ережелері

Топтарға дайындалған дифференцияланған тапсырмалар. Оқушыларды көп сөйлеуге бағыттау.

Оқушылар бір-бірін бағалайды, жұптасып бағалау жұмысы.

Мұғалімнің бағалауы.

Сабақ барысында ауызша формативті бағалау жұмысы жүргізіледі.

Қауіпсіздік ережелері.

Сабақта физминутканы қолдану.



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу