file loc phone login_m arrow_left arrow_right author ca cat compl coms del down fav fav_del fav_m fav_m_del fb gp left like login mail od reply right search sort sort_down sort_m sort_up tw up view vk ya

Кальвин Циклі. Биология, 11 сынып, сабақ жоспары.


Сабақ жоспарының үлгісі

Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі:

Қоректену

Мектеп:

Мерзімі:

Мұғалім:

Сынып: 11

Қатыспағандар: қатысқандар:

Сабақтың тақырыбы

Кальвин Циклі

Осы сабақта жететін оқу мақсаты (оқу бағдарламасына сілтеме)

11.1.2.3 фотосинтездің қараңғы фазасында өтетін үдерістерді түсіндіру.

 Сабақ мақсаты

Барлық оқушылар: фотосинтездің жарыққа тәуелді емес кезеңін (Кальвин циклі) сипаттайды: реагенттер, өнімдер, үдеріс өтетін орын.

Оқушылардың көбісі: фотосинтездің жарыққа тәуелді емес кезеңін сипаттайды: реагенттер, өнімдер, үдеріс өтетін орын және оны фотосинтездің жарыққа тәуелді кезеңімен салыстырады.

Кейбіреулері: фотосинтездің жарыққа тәуелді емес кезеңін сипаттайды: реагенттер, өнімдер, үдеріс өтетін орын және оны фотосинтездің жарыққа тәуелді кезеңімен байланысты орнатады.

 Бағалау критерийлері

1. Фотосинтездің қараңғы кезеңі өтетін орнын көрсетеді.

2. Фотосинтездің қараңғы және жарық фазаларын салыстырады.

3. Қараңғы кезеңінің компоненттерін атайды. (Кальвин Циклі)

 Тілдік мақсаттар

Оқу дағдыларын оқушылар ізденіс тапсырмалары арқылы дамытады, сөйлеу дағдыларын оқушылар фотосинтездің жарыққа тәуелді кезеңін талқылағанда дамытад және жазу дағдыларын фотосинтездің тәуелді кезеңін түсіндіргенде дамытады.

Терминология

 Көміртек диоксиді, молекуласында 5 көміртек атомы бар қант, рибулозобисфосфат (RuBP), АТФ, қалпына келтірілген НАДФ, триозофосфаттар, глицерин және май қышқылдары.

 Диалогқа қажетті пайдалы сөз тіркестері / жазулар

 Жарыққа тәуелді емес реакцияларды немесе ...., реакциялардан зарядталған электрондар, жарыққа тәуелді, түзіліс үшін энергиямен қамтиды....көмірқышқыл газ молекуласынан....

 Құндылықтар

Топта және жұпта жұмыс жасағанда ынтымақтастық.

 ИКТ қолдану

Power Point презентациясынан ақпараттың оқылуы

 Пәнаралық байланыстар

Химия – фотосинтез бұл биохимиялық реакция (фотосинтез теңдеуі, фотосинтезге қатысатын заттар)

Алдыңғы білімдер

Өсімдіктердің қоректенуі (7 сынып)

Сабақ барысы

Сабақтың этаптары

Жоспарланған қызмет түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

1-6

мин

Стартер “Мен нені білемен/не есімде бар?”.

 (T) Оқушылар жұпта тақырыпқа байланысты сұрақтар қойып,сосын олармен бірге тақырыптын атауы анықталады.

1. Фотосинтездің механизмін сипаттаңыз?

2. Жарық фазасы жайлы не айта аласыз?

3. Қараңғы фазасы жайлы не айта аласыз?

3. АТФ қаңдай кезеңдерде синтезделеді?

Жұпта бағалануы. Мұғалімнің бағалануы.

Сабақтың тақырыбын анықтау және жетістік критерийлерін көрсету/талқылау.

Презентация

Сабақтың ортасы

7-11

мин

 

 

 

 

12-24 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

25-35

мин

Оқушылар өткен тақырыптар бойынша қысқаша қалыптастырушы бағалауды орындайды. (Қосымша №1)

Дескрипторлар:

  • Хлоропласттардың бөліктерін, және сол бөліктерде болатын заттарды дұрыс атайды..
  • Фотосинтездің кезеңдерін және оларға тән үдерістерді дұрыс сәйкестендіреді.

Мұғалімнің бағалауы және өзара бағалау.

Оқушылар ақпараттық парақты (Қосымша №2) қолдана отырып, салыстырмалы кестені (Қосымша №3). толтырады.

Дескрипторлар:

  • Жарық фазасында өтетін үдерістерді дұрыс атайды.
  • Қараңғы фазасында өтетін үдерістерді дұрыс атайды.
  • Жарық фазасында өткен үдерісінің нәтижесін атайды.
  • Қараңғы фазасында өткен үдерісінің нәтижесін атайды.

Мұғалімнің бағалауы және өзара бағалау.

Оқушылар топта Кальвин Циклінің сызбасын талдайды. Қосымша №4.

Дескрипторлар:

  • Үдерістің бастапқы және соңғы өнімдерін дұрыс анықтайды.
  • Осы фазаға қатысатын компоненттерінің тізімдерін дұрыс құрайды.
  • Жарық фазасы және қараңғы фазасының өнімдерін салыстырады.

Мұғалімнің бағалауы және өзара бағалау.

Презентация

Презентация

Презентация

Сабақтың соңы

36- 40

мин

Сұрақтар бойынша кері байланыс беру.

Сұрақтарға жауап беріңіз. Жауаптарды стикерлерге жазыңыз. Жауаптарыңызбен бөлісе аласыз.

-Мен нені білдім?

-Мен үшін қандай заттар қызықты болды?

-Қандай заттар түсініксіз болды?

ДифференциалдыоқытуКөбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілет іжоғары оқушыларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз?

БағалауОқушылардың берілген материалды меңгеру деңгейін қалай тексересіз?

Денсаулық және қауіпсіздік ережелері

Топтарға дайындалған дифференцияланған тапсырмалар. Оқушыларды көп сөйлеуге бағыттау.

Оқушылар бір-бірін бағалайды, жұптасып бағалау жұмысы.

Мұғалімнің бағалауы.

Сабақ барысында ауызша формативті бағалау жұмысы жүргізіледі.

Қауіпсіздік ережелері.

Сабақта физминутканы қолдану.



Толық нұсқасын 26 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Грузия қазақстандықтарға білім грантын бөлді
» Қазақстандықтар шетелге қай мезгілде жиірек шығады
» Freedom bank-те керемет акция! 1000 ₸ кэшбек сыйлайды
Пікір жазу