Фотосинтездің қараңғы фазасында (жарыққа тәуелді емес) өтетін үдерістер. Биология, 11 сынып, сабақ жоспары.


Сабақ жоспары

САБАҚ :

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сыныбы: 11 сынып

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Фотосинтездің қараңғы фазасында (жарыққа тәуелді емес) өтетін үдерістер

Осы сабақ арқылы жүзеге асырылатын оқу мақсаты

11.1.2.3 фотосинтездің қараңғы фазасында өтетін үдерістерді түсіндіру

 Бағалау критерийлері

  • Фотосинтездің қараңғы фазасының өнімдерін және реагенттерді атайды.
  • Фотосинтездің қараңғы фазасы қай жерде өтетінін көрсетеді.
  • Фотосинтездің жарыққа тәуелді және жарыққа тәуелсіз кезеңдерін салыстырады.

 Сабақтың мақсаты

Қатысушылар:

  • қараңғы фазасы үрдісінің қажетті компонентері мен оның өнімдері туралы анық түсінік қалыптастырады;
  • бұл фазаның фотосинтез үшін маңыздылығын анықтайды.
  • фотосинтездің қараңғы және жарық фазасында өтетін үдерістерді салыстыра алады.

Тілдік мақсаттар

Терминология

  • Көміртек диоксиді, молекуласында 5 көміртек атомы бар қант, рибулозобисфосфат (RuBP), АТФ, қалпына келтірілген НАДФ, триозофосфаттар, глицерин және май қышқылдары.

Құндылықтар

Топпен жұмыс істеу ынтымақтастық, достастық қарым-қатынастарды нығайтуға ықпал етеді. Ашықтық өзін еркін ұстауға, өз ойын жеткізе білуге үйретеді. Әртүрлі мысалдар мен тәжірбиелерді келтіре отырып өмір бойы білім алуға негізделеді.

Алдыңғы білім

Фотсинтез және қоректену үрдістері туралы бірқатар негізгі білімдері болғаны дұрыс. Оқып білуге арналған бастапқы тараулар:

Қоректену: 6, 7, 8, 9, 10 сыныптарында және 11.

Фотосинтез – 8, 9

Тыныс алу: 11.

Сабақ барысы

Сабақ қезеңдері

Сабақта орындалуы тиіс іс - әрекеттер

Оқыту ресурстары

Басталуы

0-5 минут

Ұйымдастыру кезеңі

Ынтымақтастық атмосферасын орнату.

Өткен тақырып бойынша оқушылардан фотосинтездің жарық фазасының процестерін дайын модель бойынша түсіндірулерін сұрау.

Сабақтың тақырыбын осы сызбаны талдай отырып анықтау және бағалау критерийлерін көрсету.

Грин.Стаут.Тейлор.

Биология.

Сабақ қезеңдері

Сабақта орындалуы тиіс іс - әрекеттер

Оқыту ресурстары

1. Оқушылармен бірге бейнероликті талқылау, көрсетілген анимацияға қатысты төмендегі сұрақтарды сұрау:

  • Фотосинтездің жарық фазасы хлоропласттың қай бөлігінде жүзеге асырылады? Тилакоидтердің құрылымы қандай?
  • Фотосистема дегеніміз не?
  • Жарық электрондарға қалай әсер етеді?

Сұрақтарға дұрыс жауап берген оқушыларға жетон беріледі, сабақтың соңында ең көп жетоны болған оқушыға кішігірім сыйлық беріледі. Осылай бағалау жүзеге асырылған болады.

  • Білу мен түсіну мақсатында фотосинтез жарық және қараңғы фазасының негізгі сатылары, бұл үрдістің қажетті компонентері мен оның өнімдері туралы презентация, диаграмма және сурет арқылы түсіндіру.

 Оқушыларға қажетті ақпаратты түртіп алуды тапсырыңыз.

  Бағалануы: оқушылар бейнематериалдан кейін жұпта талқылау жасайды.

3. Терминдермен жұмыс

Сынып 2 топқа бөлінеді. Бірінші топқа жаңа терминдердің анықтамасы, екінші топқа – сол сөздердің сипаттамасы беріледі. Тілдік дағдыларды дамыту мақсатында оқушылар өздерінде берілген анықтама ман сипаттамасын сәйкестендіруі керек.

Фотосистема

Циклді фотофосфорлану жүретін құрылым — I фотожүйе деп аталады.

Цитохром

Ақуыздар - тотығу процестеріне қатысатын электронды тасымалдаушылар

Жарық қабылдағыш

Жарық жинау кешен

НАДФ

Тотығу реакцияларына қатысатын кофермент

Фотолиз

Су молекуласының жарық квантының әсерінен бөлінуі

Фотофосфорлану

Көрінетін жарық энергиясын қолдана отырып АТФ түзу

Толық жауапты тақтадан дұрыс жауапты көрсету арқылы бағалауға болады.

Талдау және бекіту мақсатында кестені қолдануға болады.

Салыстру

критерийі

Жарық фаза

Қараңғы фаза

Локализация

тилакоид мембранасы

Строма

Негізгі үдерістер

Су фотолизі НАД тың НАДH қа дейін тотықсыздану, АТР синтезі

НАДН тың тотығуы,

АТФ синтезі АДФ және Р+, СО2 фиксациясы

Бастпақы заттар

Су , АДФ, фосфор қышқылы, НАД

АТР, НАДН, рибулозофосфат

Түзілетін өнімдер

НАДН, АТФ

Глюкоза,амннқышқылы

Жұпта бағалануы. Мұғалімнің бағалануы.

Фотосинтездің жарыққа тәуелді сатысы туралы 2 минуттық дауысты анимация:

http://highered.mcgraw-hill.com/olcweb/cgi/pluginpop.cgi?it=swf::535::535::/sites/dl/free/0072437316/120072/bio13.swf::Photosynthetic%20Electron%20Transport%20and%20ATP%20Synthesis

Фотосинтез туралы видеоматериал: 1,5 мин.

https://www.youtube.com/watch?v=CmQUXPOSTzk

35-40

Сұрақтар бойынша кері байланыс беру.

Сұрақтарға жауап беріңіз. Жауаптарды стикерлерге жазыңыз. Жауаптарыңызбен бөлісе аласыз.

-Мен нені білдім?

-Мен үшін қандай заттар қызықты болды?

-Қандай заттар түсініксіз болды?

Қосымша ақпарат

Дифференциалды оқытуКөбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз?

БағалауОқушылардың берілген материалды меңгеру деңгейін қалай тексересіз?

Пәнаралық байланыс

Денсаулық және қауіпсіздік ережелері

АКТ

Құндылықтармен байланыс

(тәрбиелік элемент)

Кейбір оқушылар басқаларға қарағанда аса табысты болуы мүмкін; жұптармен жұмыс проблемалары туындауы мүмкін оқушыларға қолдауды қамтамасыз етеді.

Алдын ала дайындалған препараттар олардың үлгілерімен проблемалар туындауы мүмкін, сондай-ақ тапсырманы орындауға үлгермейтін оқушыларға қажет.

Аса қабілетті оқушылар өзіндік препараттардың сипаттамасын жасауға және митотикалық индесті есептеуге мүмкіндік береді.

Рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқыту мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқыту ортасы қандай болды? Менің бөліп оқытқаным өз мәнінде жүзеге асты ма? Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?

Төменде берілген бос орынды өз сабағыңызға рефлексия жүргізу үшін пайдаланыңыз. Сабағыңызға қатысты сол жақта келтірілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Қысқаша бағалау

Қандай екі мезет ең табысты (сабақ беру мен оқытуды қарастырыңыз)?

1:

2:

Қандай екі мезет сабақты жақсартты (сабақ беру мен оқытуды қарастырыңыз)?

1:

2:

Мен сабақтан топ пен жекелеген адамдар туралы не білдім, келесі сабақта не айтамын?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу