Жарыққа тәуелді фотосинтез реакциялары. Биология, 11 сынып, сабақ жоспары.
Сабақ : Биология | Мектеп : Жаратылыстану- математикалық бағыттағы Назарбаев Зияткерлік мектептері . Қостанай қаласы | ||||||
Күні | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||
Сынып : | Қатысқандар саны : | Қатыспағандар | |||||
Сабақтың тақырыбы : | Жарыққа тәуелді фотосинтез реакциялары. | ||||||
Осы сабақта орындалатын оқу мақсаттары | фотосинтездің жарық фазасында болатын процестерді түсіндіріңіз. | ||||||
Оқу мақсаттары | Жарыққа тәуелді реакция. • Хлорофиллдің фотоактивациясы. • Судың фотолизі. • Циклдік және циклдік емес фотофосфорланудың жалпы схемасы (Z-схема). | ||||||
Бағалау критерийлері | 1. Хлоропласттағы жарыққа тәуелді фазаның болатын орнын көрсетіңіз; 2. Хлорофиллдің фотоактивтену процесін сипаттаңыз; 3. Фотолиз, циклдік емес фотофосфорлану процестерін түсіндіріңіз; 4. Фотофосфорлану кезіндегі электронды сәуленің «Z-схемасын» сипаттаңыз. | ||||||
Тілдік мақсаттар | Студенттер фотосинтездің жарық кезеңінде болатын процестерді ауызша және жазбаша түрде түсіндіреді. Фотолиз ... Химиосмос ... Хлорофиллдің фотоактивациясы ... Фотосистемалар ... Циклдік емес фотофосфорлану Fotolïz ... терминология I және II фотосистема / реакция орталығы / тиракоидты мембрана Фотофизикалық кезең / Фотохимиялық кезең Z-схема - фотосинтездің жарыққа тәуелді фазасы NADP және NADPH + / ATP және ADP және Pi деңгейлерінің төмендеуі Циклдік және циклдік емес фотофосфорлану химосмос АТФ синтазасы / фотофосфорлануы Сутегі, оттегі, көміртегі диоксиді, көмірте
| ||||||
Құндылықтар | Сыйластық , өмір бойы оқу | ||||||
Пәнаралық байланыс | Химия - протон, ATФ, NADФ және NADФH +, химиосмос, H + концентрациясы, фотофосфорлану. Физика - жарық фотоны | ||||||
АҚТ ны қолдану | Оқытуды визуализациялау үшін қажет (видео). | ||||||
Алдыңғы білім | Қоректену : 6, 7, 8, 9, 10. Тыныс алу 10. | ||||||
Сабақтың барысы | |||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы іс-әрекет | Ресурстар | |||||
Сабақтың басы | Амандасу.Сабақтың жоспарымен таныстыру | Презентация | |||||
Сабақтың ортасы | Оқушыларды сұраққа жауап беруге шақырыңыз: Фотосинтез - бұл жарық энергиясын химиялық энергияға айналдыру үшін өсімдіктер мен басқа организмдер қолданатын процесс. Көмірсулардың пайда болуында энергия АТФ және НАДФФ түрінде қолданылады. • фотосинтездің қай сатысында ATФ және NADФH молекулалары түзіледі? (К) Сабақтың тақырыбын және оқу мақсаттарын анықтау. Оқушыларды осы сабақтың терминологиясымен танысуға шақырыңыз (K) о Оқушыларды жарыққа тәуелді фотосинтез реакцияларының бейнелерін көруге шақырыңыз. https://www.youtube.com/watch?v=1-uifqyHm88 (P) (ҚБ) Оқушыларға әр фотосинтетикалық компонентті және молекуланы өз атауымен картаға түсіруін сұраңыз. Дескрипторлар: 1. Фотосинтетикалық компоненттердің құрылымын анықтайды; 2. Әр фотосинтетикалық компонентті және молекулаларды атауларымен салыстырады. (K) оқушыларды «Фотосистемалардың құрылымы және олардың функциялары» туралы ақпаратты оқуға шақырыңыз. Түртіп оқу (ақпаратты оқығаннан кейін студенттерге бейнеролик көрсетіңіз). https://www.youtube.com/watch?v=8HCtyi7tFgk I) (ҚБ) Оқушылардың сұрақтарға жауап беруін сұраңыз. Дескриптор: 1. Хлоропласт мембраналарында жарық қалай жиналатындығын сипаттайды. (К) оқушыларды «Жарыққа байланысты фотосинтез реакциялары» туралы ақпаратты оқуға шақырыңыз. (I) (ҚБ) Оқушылардың сұрақтарға жауап беруін сұраңыз. Дескрипторлар: 1. А және В құрылымдарын анықтайды; 2. Бастапқы пигменттерде суға не болатынын сипаттайды; 3. ЭТТ-де электрондар ағыны бойымен түзілетін өнімдерді атаңыз; | Презентация Қосымша 1 АП 1 Қосымша 1 Қосымша 2 АП 2 Қосымша 3 Қосымша 4 | |||||
Сабақтың соңы | 5. Хлоропластта АТФ түзілетінін сипаттайды; 6. тиракоидты мембрананың бөлігі ретінде фотосистема, электронды беру тізбегі және АТФ синтазының артықшылығы бар; 7. Жарық тәуелсіз сатысында қолданылатын фотосинтездің жарыққа тәуелді сатысының екі өнімін атаңыз. ) (ҚБ) Оқушыларды Z-схеманың компоненттерін анықтауға шақыру.
| Стикерлер. | |||||
Қорытынды Рефлексия: 2 жұлдыз, бір тілек | |||||||
Қосымша ақпарат | |||||||
Үйге тапсырма | |||||||
Дифференциалды оқыту – Көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз? | Бағалау – Оқушылардың берілген материалды меңгеру деңгейін қалай тексересіз?– | Денсаулық және қауіпсіздік ережелері | |||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақтыңмақсаттары ,оқытумақсаттарықаншалықтышындыққажанасады (реалистичны)Барлықоқушылароқумақсатынажетеалдыма?? Егероқумақсатынажетпесе, неліктен?? Сабақтадифференциациядұрысқолданылдыма? Сабақкезеңдерідұрысұсталындыма?. Сабақтыңтақырыбынаншығыпкетпедіңдіерме? | Осы бөлімде өз сабағыңыз жайлы ойыңызды жазыңыз. Сол бағандағы негізгі сұрақтарға жауап беру үшін қолданыңыз | ||||||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
» Қазақстандағы білім беру деңгейі 10 жыл ішінде қалай өзгерді?