Транскрипция. Пре-м рибонуклеин қышқылының посттранскрипциялық модификациясы. Трансляция кезеңдері. Биология, 11 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Молекулалық биология | Мектеп: | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Кәсіби даму мақсаты: | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалім: | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: | Қатысқандар: | Қатыспағандар: | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Транскрипция. Пре-м рибонуклеин қышқылының посттранскрипциялық модификациясы. Трансляция кезеңдері | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақ арқылы жүзеге асырылатын оқу мақсаты | 11.4.1.4-ақуыз биосинтезі процесінде транскрипция мен трансляцияны сипаттау | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты | 1.Кодтау, транскрипция механизмдерін түсіндіру. 2.Транскрипциялық факторлардың, ферменттердің транскрипция кезеңдеріне әсерін ашу. 3.мРНК модификациясының рөлін сипаттау. 4. Трансляция кезеңдерін сипаттау | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалаукритерийлері | 1.Оқушылар кодтау, транскрипция процестерін сипаттай алады 2.ДНК бұрын алған білімін пайдалана алады; 3.Ақуыз биосинтезіндегі ферменттердің рөлін бағалай алады. 4.Трансляция кезеңдерін сипаттай алады | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар
| Оқудағы тілдік мақсат: Интернетті пайдаланып немесе ресурстарды қолдана отырып жазбалар жазады (оқу, тыңдау және жазба сөз машықтары). Лексика және терминология:
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтардыдарыту: | «Мәңгілік ел»құндылықтары: жалпыға ортақ еңбек қоғамы. Білім беру құндылықтары: ынтымақтастық, ашықтық, өмір бойы білім алу. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралықбайланыстар: | Химия | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары: | Бейнефильм көрсету, презентация. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы білім | Тұқым қуалаушылық және өзгергіштік заңдары: 10 Молекулалық биология: 8, 9, 10 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ кезеңдері | Сабақ кезеңдері | Оқыту ресурстары | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1-мин 2–8 мин 8-10 мин 10-17 мин 17-20 мин 20-27 мин 27- 40 мин 40- 47 мин 47- 52 мин
52- 65 мин
65-75 мин 75-80 мин | Ұйымдастыру кезеңі: оқушыларды қарсы алу, сабаққа дайындығын тексеру (керек-жарақтарының болуы) Сабақтың тақырыбын анықтау ( 4 фото - 1 сөз) Сабақтың мақсатын анықтау (оқушылар осы сабақтың оқу мақсатын өз бетінше қалыптастырады) Табысқа жету критерийлерімен танысу Сабақ соңында күтілетін нәтижелерді айқындау ДНҚ құрылымын қайталау үшін, алдыңғы білімді белсендіру үшін, сондай-ақ одан әрі оқыту үшін контекст түрінде қызықты бейнені көрсету. Молекулалық биологияның "Орталық догмасына" шолу жүргізу. Тақтаға келесі анықтама жазу: ДНК - РНК - ақуыз Білім беру деңгейін арттыру мақсатындағы сұрақ: Қай жағдайларда кері процесс болуы мүмкін? Оқушылар: ДНҚ моделін қолдана отырып белок синтезі мен генетикалық ақпарат арасындағы байланысты түсіндіру Таратпа материалмен жұмыс: Мәтіннен кілт сөздерді бөлу Тапсырма: концепт карта құру: 1 топ - ДНҚ репликациясы бойынша 2 топ – транскрипция бойынша (кезеңдерді көрсету) 3 топ-посттранскрипциялық модификация кезеңдері (процессинг, сплайсинг) Топтар жұмыстарын қорғайды Бірін-бірі бағалау Белок биосинтезіне арналған видеоматериал Дұрыс/ Дұрыс емес ойыны (алған білімдерін бекіту) Тұжырымдамалар: 1.ДНҚ молекулалары тек ядрода кездеседі 2.ДНҚ-ның көп бөлігі жасуша ядросында сақталады 3.ДНҚ молекуласының екі еселеу процесі транскрипция деп аталады 4.РНҚ синтезі ДНК - полимеразамен жүзеге асырылады 5.Ген 3 нуклеотидтерден тұрады 6.Бактериялардың гендері өте аз 7.рРНК цитоплазмада синтезделеді 8.мРНК ДНК молекуласына толық комплементарлы 9.ДНҚ-ның кодталмайтын бөлігі экзон деп аталады 10.Транскрипция процесі 3 кезеңге бөлінеді: инициация, элонгация және терминация 11.Антикодон-ДНҚ молекуласындағы учаске 12.тРНК ядрода жұмыс істейді Топтық жұмыс. Алған білімдерін қолдану мақсатында оқушылар түрлі-түсті қағаз кесінділерді және мРНК бұрын дайындалған бірізділігін пайдалана отырып, трансляция процесін моделдейді Оқушылар жұмыстарын қорғайды Өзін-өзі бағалау Сабақты бекіті: Fill in the gaps (мәтінмен жұмыс) Рефлексия: Бағдаршам әдісі | Презентация https://www.youtube.com/watch?v=V6bKn34nSbk Презентация ДНҚ моделі Таратпа материал, А3 https://www.youtube.com/watch?v=bLK_xZGXpcM Қағаз кесінділері, желім, А3, түсті фломастерлер Презентация, таратпа материал | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қосымша ақпарат | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қабілеті жоғары оқушылар өздері жеке жұмыс жасай отырып ленталарды пайдаланып ДНҚ сұлбасын құрастыра алады. | Бағалау – сіз оқушылар білімін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз. Оқушылардың топпен іс-әрекетте белсенді әрекетін,өз пікірін жеткізе алуын ескеремін | Оқуаралық байланыстар Денсаулық сақтау және қауіпсіздік қағидаларын орындау. Байланыс АКТ Егер оқушылар конфетті жейтін болса столдарға қағаз сүлгі үлестіріп беремін. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Рефлексия Сабақтың мақсаттары/Оқу мақсаттары шынайы ма? Сіз бүгін не оқып білдіңіз? оқу атмосферасы қандай болды? Мен дайындағаноқудифференциациясытабыстыма? Мен уақыттысақтадым ба? Мен жоспарғақандайөзгерісенгіздімжәне неге? |
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы бағалау Сабақтың қандай екі аспектісі ең табысты (сабақ беру мен оқытуды қарастырыңыз)? 1:Оқыту және таныту Қандай екі мезет сабақты жақсарта алар еді (сабақ беру мен оқытуды қарастырыңыз)? 1:Өзіндік жұмыс жасату арқылы есте сақтау қабілетін арттыру танымын дамыту. 2: Мен сабақтан топ пен жекелеген адамдар туралы маған келесі сабаққа дайындалуға көмек беретіндей не білдім? Топтардың жұмысын жандандыру.Сұлбаны құрастырудың бағыттаушы үлгі суреттерді қабырғаларға іліп қою. |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» Қазақстандықтар шетелге қай мезгілде жиірек шығады
» Freedom bank-те керемет акция! 1000 ₸ кэшбек сыйлайды
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?