Биомеханиканы робототехникада қолдану. Биология, 10 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Тарау: 10.4СБиофизика | Мектеп: | ||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||||||||
Тақырыбы | Биомеханиканы робототехникада қолдану | ||||||||||||
Сынып: 10 | Оқушылардың саны: | Сабақта жоқ оқушылардың саны: | |||||||||||
Оқу мақсаттары | 10.4.4.1 биомеханиканың робототехникада қолданылуын зерттеу | ||||||||||||
Сабақтың мақсаты | Биомеханиканың робототехникада қолданылуының мысалдарын сипаттай отырып, қазіргі заманғы робототехниканың міндеттері мен мақсаттарын, қажеттілігін саралап үйренеді. | ||||||||||||
Бағалау критерийлері | Білім алушы: биомеханиканың робототехникада қолданылуының мысалдарын сипаттайды; қазіргі заманғы робототехниканың міндеттері мен мақсаттарын айқындайды; робототехниканың дамуындағы биологияның рөлін анықтайды. | ||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар орындай алады: Биомеханиканың робототехникада қолданылуының мысалдарын сипаттайды және робототехниканың дамуындағы биологияның рөлі тақырыбында талқылау жүргізеді; Арнайы пәндік лексика және терминология: буын, рычаг (иінтірек) моделі, тірек нүктесі, ауырлық күші, протездеу, экзоскелетондар | ||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Өмір бойы оқу, Ашықтық, Топта жұмыс жасау арқылы Өзіне және айналадағы құрмет, Ынтымақтастық; Жұмыстарды өзара және жеке тексеру кезінде Академиялық әділдік құндылығын дарытуға болады. | ||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Тарауда физика және информатика пәндерінің биологиямен пәнаралық кіріктірілуі жүзеге асырылады. | ||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Презентация, видео көруде қолданады | ||||||||||||
Алдыңғы білім | Қозғалыс, бұлшықеттер 7, 9 сыныптар. Қанайналым жүйесі 8 сынып. Жүйке жүйесі 7, 8 сынып. | ||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||||||
Сабақтың басы 1 минут | Ұйымдастыру кезеңі. Ынтымақтастыру атмосферасын орнату мақсатында оқушылар «Айнаға қара және күл!» тапсырмасын орындайды.(оқушылар бір-біріне қарайды, айна ол-оқушы, айнадан оқушылар көңілсіз түр көргісі келмейді) Көңіл күйді көтере отырып, оқушылардың сабаққа деген ойын шоғырландыру және сенім орнату. | ||||||||||||
2 минут Сабақтың ортасы 7 минут | Ұ=ұжымдық жұмыс. Оқушылармен бірлесе оқу мақсатын, бағалау критерийлерін талқылау. -сіздер бүгін сабақта не үйренгілеріңіз келеді? -сіздердің үйренгендеріңіздің дәлелі не болады? Ұ=ұжымдық жұмыс. Арнайы пәндік лексика және терминологиямен жұмыс жасау мақсатында оқушыларға буын, рычаг (иінтірек) моделі, тірек нүктесі, ауырлық күші, протездеу, экзоскелетондар, роботтар, космос, механика, биофизика, космороботтар сөздерін кестеге сәйкес жіктеуін сұрау.
Сөздердің мағынасы бойынша бүкіл сыныптық талқылау. | Слайд 1-2 | |||||||||||
10 минут | Оқушыларға жануарлар қозғалысының мысалдары ретінде жануарлардың суреттерін ұсыну. Ж = жұппен жұмыс. Оқушылар жұбы шұбалшаң, балара, балық, бақа, жылан, құс (бірқазан, қоқиқаз, тырна), сүтқоректілер (сілеусін, кенгуру, газель) қозғалыстары жайлы ойларымен бөлісу. Күтілетін нәтиже/ мүмкін болатын жауаптар: сүтқоректілер 4 аяқпен, жылан қозғалғанда 200 ден астам сүйек жұмыс жасайды, балықтар жүзбеқанаттары, бүйір сызықтары судың бағыты, торсылдақтарының маңыздылығы, құстарда қуықтың болмауы ұшуы үшін т.б. алдыңғы білім айтылуы керек. Мұғалімнің кері байланысы. -робототехниканың дамуындағы биологияның рөлі қандай? (талқылау) | Қосымша 1 | |||||||||||
10 минут 5 минут | Ұ=ұжымдық жұмыс. «Робототехника тарихы» жайлы бейне баян көрсету, талқылау. Т = топтық жұмыс. Оқушыларға қазіргі заманғы робототехниканың міндеттері мен даму бағыттарын талқылап, кестені толтыруын ұсыну.Топтардың таныстырылымы. Топтардың таныстырылымына бағалау критерийлері беріледі: нақтылық, мысалдарды көрсету, уақытты тиімді пайдалану. Топтардың бағалау критерийлеріне сәйкес өзара бағалауы. Кейбір тапсырманы бітірген оқушыларға ҚБ жұмысының сұрақтарына жауап беруіне болады. | Презентация по истории (история робототехники) https://www.youtube.com/watch?v=pfwqAOgLpUg Қосымша 1 ҚБ жұмысы | |||||||||||
Сабақ соңы 5 минут | Рефлексия. "Не үйрендіңіздер? Қалай жұмыс жасадыңыздар? Оның плюстері мен минустері қандай? | ||||||||||||
Қосымша ақпарат | |||||||||||||
Дифференциация – Сіз қосымша қолдауды қалай жоспарладыңыз? Неғұрлым қабілетті оқушыларға қандай тапсырмаларды беруді жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың білімін тексеруді қалай жоспарлап отырсыз? | Денсаулықты қорғау мен қауіпсіздікті сақтау | |||||||||||
Кейбір оқушылар жануарлар қозғалысы туралы көптеген ақпараттар беру арқылы басқа оқушыларға көмек береді. | Мұғалімнің кері байланысы оқушылардың келесі қадамына түрткі болады, топтардың бағалау критерийлеріне сәйкес өзара бағалауы. | Биология кабинетіндегі қауіпсіздік ережелері. Сергіту сәттері мен партада дұрыс отыру ережелері, 3-4 және 7-8 сабақтарда көзге жаттығу жасау. Ноутбукпен, ғаламтормен жұмыс жасауда қауіпсіздік техникасының ережелерін сақтау ескертіледі. | |||||||||||
Сабақтың мақсаты / оқумақсаты дұрыспа? Оқушылар бүгін не оқып-үйренді? Оқу атмосферасы қандай болды? Мен дифференцияланған жұмысты сәтті дайындай алдым ба? Мен уақытты сақтадым ба? Мен жоспарда қандай өзгеріс енгіздім және қандай? |
| ||||||||||||
Қорытынды баға Ең табысты екі сәті қандайеді (білім беру мен оқуды қараңыз)? 1: 2: Сабақтың қандай екі сәтін жақсарттым (білім беру мен оқуды қараңыз)? 1: 2: Мен сабақта сынып және жекелеген адамдар туралы нені білдім, мен келесі сабақта нені әңгімелеймін |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» Қазақстандықтар шетелге қай мезгілде жиірек шығады
» Freedom bank-те керемет акция! 1000 ₸ кэшбек сыйлайды
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?