Көлденең жолақты бұлшықеттердің құрылымы мен бұлшықеттің жиырылу механизмін арасындағы байланыс. Биология, 10 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Күні : Сынып : | Мектеп: Мұғалімнің аты-жөні: Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | |||||
Сабақ тақырыбы | Көлденең жолақты бұлшықеттердің құрылымы мен бұлшықеттің жиырылу механизмін арасындағы байланыс. | |||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу | 10.1.6.1 көлденең жолақты бұлшықеттердің құрылымы мен бұлшықеттің жиырылу механизмін арасындағы байланысты түсіндіру | |||||
Сабақ мақсаттары | көлденең жолақ бұлшықет құрылысын сипаттау; миофибрилла құрылымы анықтау; бұлшықеттің жиырылу механизмін түсіндіру; жиырылу және босаңсу күйіндегі бұлшықеттердің (миофибриллалардың) құрылымының сипаттау. | |||||
Бағалау критерийлері | Бұлшықет топтарын қызметімен байланыстыра алады; Бұлшықет талшықтарының компоненеттірені анықтай алады; Қаңқа бұлшықетінің жиырылу және босаңсу механизмін бұлшықет құрлысымен байланыстыра алады. | |||||
Тілдік мақсаттар
| Оқушының академиялық тілде айтылым және жазылым дағдылары қалыптасады. Пәндік лексика және терминология қысқарту, босаңсу, төмендейді, жоғарылайды, артады, азаяды, түседі, редукциялау, көтеріледі Диалог/жазу үшін пайдалы сөз тіркестерінің топтамасы Əрбір бұлшық ет жүйке талшықтарымен қамтамасыз етіледі.Қаңқа еті көлденең жолақты .................тұрады. Ұзындығы 10см-дей, кейде одан да ұзын, ені 12-70 мкм болатын талшықтар ұзын,цилиндр тəрізді болып келеді. Бұлшық ет саркоплазмасы ................... нәруызына бай. Миоглобин гемоглобинге ұқсап оттегін байланыстырады | |||||
Құндылықтарды дарыту | Бұл сабақ академиялық шыныдық, бірлік пен командалық жұмысты, жауапкершілікті және көшбасшылықты дамытуға бағытталған.Коллаборативті мәдениет. Адалдық. Ашықтық. Өмір бойы үйрену. Өмір бойы білімге құштарлық. Топта жұмыс істеу және жауапкершілік. | |||||
Пәнаралық байланыстар | Химия – органикалық заттар ыдырауы, физикалық жаттығу әсері Қаңқа бұлшықеттерінің денені қозғалысқа келтіруіне байланысты физикамен байланыс бар. | |||||
Бастапқы білім | 8-9 сынып жануарлар ұлпалары, тірек қимыл аппараты жайлы білімдерін еске түсіреді | |||||
Сабақ барысы | ||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||
Сабақтың басы 0-5минут | 1.Білімді өзектендіру. Оқушылар бұлшықет ұлпасын түрлерін естеріне түсіруді сұрайды. 1)Бұлшықет ұлпасының түрлерін атаңыздар. 2) Бұлшықет ұлпасының қызыметін қандай? 3)Бұлшықеттің физиологиялық қасиетін қандай? 2. Ой шақыру. Оқушыларға екі сурет көрсетіледі. Суреттерде не көріп тұрсыздар екі суреттің ұқсатығы мен айырмашылығы неде? Оқушылардың ЖАДА анықталады. 3. Сабақтың мақсатын қалыптастыру. Оқушылармен бірлесе отырып сабақтың мақсаты мен бағалау критерийлерін қалыптастырады.
| №1 қосымша | ||||
Сабақтың ортасы: 5 – 10 минут 10– 15 минут 15 – 30 минут 30-37 минут | 4. Бұлшықет құрлысын анықтау. Видео(2.17минут) «Қаңқа бұлшық етінің құрылысы» оқушылар видеоны көре отырып бұлшықет құрылысымен танысады. 5. Суретпен жұмыс. Жеке жұмыс. Оқушыларға бұлшықеттің құрлысының суреті беріледі. Сурет бетіне бұлшықет құрлысының құрам бөліктері белгіленеді. Жауапты өзін -өзі мұғалімнің дұрыс жауабымен тексереді. 6. «Ақпартты бөлшектеу». Жұптық жұмыс. Ақпаратпен жұмыс. Оқушылар бұлшықет құрлысы жайлы ақпартпен танысады. Әр жұпқа мәтіннің бір бөлгігі беріледі. Оқушылар өздеріне берілген бөлігін «қысқа, дәл, анық» етіп жеткізе алу керек.7 минут берілген мәтінмен жұмыс,7-8 минут таныстырылымға беріледі. Әр топ екі минуттан аспау керек. 7. «Сәйкестердіру» .Сабақты бекіту. Оқушылар тарсия ойыны ұсынылады. Берілген терминдер жайлы дұрыс түсінікті сәйкестендіре алу керек. | Білім ленд https://bilimland.kz/kk/courses/biologiya-kk/adam-biologiyalyq-tur-retinde/tirek-qimyl-zhujeleri/lesson/bulshyqet-ulpalarynyng-qasietteri қосымша 2 қосымша 3 Қосымша 4 | ||||
Сабақтың соңы 37-40 | Маған мұғалім көмегі керек... Көлденең жолақты бұлшықеттердің құрылымы..., ... .
| Кері байланыс алу үшін стикер таратылады | ||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||
Оқушылардың қабылдау қабілеттеріне қарай ақпарат визуалданады, қолдарымен ұтсап көреді(кинестетиктер үшін), таныстырылым кезінде тыңдалады. Қабілеті жоғары оқушыларға күрделілігі жоғары мәтін бөлігі беріледі. | Суретпен жұмыс кезінде өзін -өзі мұғалімнің дұрыс жауабымен тексереді. | Денсаулық сақтау технологиялары. Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары |
Қосымша1
1 сурет
2 сурет
Қосымша 2
1 суреттегі бос орынға бұлшықет құрылымын жазыңыз
2 суреттегі бос орынға бұлшықеттің жиырылған / босаңсыған кезін жазыңыз.
Жауап.
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?