Орталық жүйке жүйесінің құрылысы. Мидың құрылысы мен қызметтері. Жұлынның құрылысы мен қызметтері. Биология, 10 сынып, сабақ жоспары.


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Мектеп:

Бөлім: 10.2. Координация және реттелу

Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны

Сынып:

Мұғалім: күні

Сабақ тақырыбы:

Орталық жүйке жүйесінің құрылысы. Мидың құрылысы мен қызметтері. Жұлынның құрылысы мен қызметтері

Осы сабақ арқылы жүзеге асырылатын оқу мақсаттары

10.1.7.3 жұлын мен мидың құрылысы мен қызметтерін оқып білу

Сабақ мақсаты

- жұлын мен мидың құрылысы білу

-жұлын мен мидың қызметтерін анықтау

-жұлын мен мидың құрылысы мен қызметтерін сәкестердіру

Бағалау критерийі

жұлын мен мидың құрылысы білсе

жұлын мен мидың қызметтерін ажырата алу

жұлын мен мидың құрылысы мен қызметтерін сәйкестіре алса

Тілдік мақсаттар

Пәндік лексика және терминология

Жұлын,ми, аксон , нейрон , дендрит, милинді қабық, синапсы, импульс

Диалог/жазу үшін пайдалы сөз тіркестерінің топтамасы

Нейрон ұзын өсіндісі ..........................

Бір нейроннның ұзын өсіндісі .............................

Орталық жүйке жүйесініне................................................ .

Мидың .........................,................,.............қызметтері.

Жұлынның ..................... , .....................қызметтеріді атқарады

Құндылықтарды дарыту

Өмір бойы оқу,ашықтық

Пәнаралық байланыстар

Химия – органикалық заттар ыдырауы, физика импулстардың өтуі

АКТ пайдалану дағдылары

Ноутбук , слайд

Бастапқы білім

8-9 сынып жүйке жүйесі тақырыбын еске түсіру

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Жоспарланған іс- әреккттер

Ресурстар

Сабақ басы

0-7минут

1. Оқушыларға адам кеуде бөлігінің құрылысын жинау ұсынылыады оның ішінде ми және жұлын модельдері де болуы шарт . Оқушы ми мен жұлынды кеуде бөлігі емес екендігі айтулары қажет. 8-9 сыныпта оқыған білімдерін пайдалана отырып орталық және шеткі жүйке жүйесінің қызметтерін естеріне түсіреді.

2.«Ой шақыру» оқушыларға ми және жұлын бөліктері мен қызметтері жазылған қима қағаздары таратылады. Сыни ойлауларын дамыту мақсатында оларға берілген қима қағаздарын төмендегідей үш топқа бөлу қажет:

  • Миға қатысты
  • Жұлынға қатысты
  • Миға да жұлынға да қатысы жоқтар

Мұғалім дұрыс жауабын көрсете отырып оқушыларға жаңа тақырып бойынша ЖАДА анықтауға мүмкіндік береді

3.Мақсат қою . Оқушылармен біріге отырып сабақтың мақсаты мен тақырыбын қалыптастырады:

  • жұлын мен мидың құрылысы білу
  • -жұлын мен мидың қызметтерін анықтау
  • -жұлын мен мидың құрылысы мен қызметтерін сәкестердіру

Адам кеуде бөлігігің моделі

№1қосымша

Сабақ ортасы

10-20

20-30

30-50

50-55

55-60

60-65

65-70

70-78

4. Ақпаратты игеру. Мидың құрылысы білу

4.1 Оқушылар 4 топқа бөлінеді . Әр топ өздеріне берілген тапсырмалар бойынша жұмыс жасайды.

1 топ ми бөліктерін моделін басшылыққа ала отырып оның құрылымы мен қызметін анықтайды.

2 топ сопаша ми мен мишық құрылысы мен қызыметін зерттейді

3 топ аралық және ортаңғы ми бөліктерінің қызметін зерттейді

4 топ үлкен ми сыңаралары қызыметін зерттейді

4.2 Оқыту үдерісінің өнімін даярлау

Оқушы қабілетін ескере отырып дифференциалық тапсырмаларды ұсынып:оқушылар суреттер, диаграммалар, сұрақтар, диссертациялық жоспар, комикстер және т.б. түрінде ұсынып таңдаған алуға мүмкіндік беру.

4.3 Жасаған өнімдеріне таныстырылым жасау.

Таныстырылым барысында алған ақпаратттарын талдап дәптерге жазғызу.

Ми бөліктері

Орналасқан орны және құрылым ерекшелігі

Қызметі

5. Бекіту . Өзара тексеру

6.Жұлын құрылымы мен қызметін игеру.

6.1 «Жұлын» жұлын қызметі видео ролик көру

6.2 жұлын құрылымы бөліктері мен қызметін көрсететін сурет салу.

6.3 өзін –өзі тексеру. Әр оқушы өз суретті мен берілген суретті салыстырып қорытындысын дәптерге жазады

7. Жазбаша тексеру жұмысы. Ашық сұрақтарадан, қысқа жауапты сұрақтарадын тұрады

Ми мен жұлынның құрылысы мен қызметін сәйкестендіру.

Слайд

.

«Жұлын»

https://bilimland.kz/kk/courses/biologiya-kk/adam-biologiyalyq-tur-retinde/zhujke-zhujesi

қосымша 2

Сабақ соңы

78-80 минут

1. Қай этапта сізде қиындық туды?

2.Келесі сабақта мұғалімнен қандай қөмек керек?

Саралау-оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау-оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақталуы

Мағына тану сатысында оқушыларға ақпарат өз таңдаулары бойынша

Беріледі: суреттер, схемалар, сұрақ және видео материал түрінде

Сабақ басында ЖАДА қалыптастыра отырып қима қағаздарды тапсырмалар арқылы оқушы деңгейлері анықталады. Мағына тану кезінде оқушылар өзара бағалау жүргізеді. Сабақ соңында өзін –өзі бағалайды.

Денсаулықты сақтау техникасы.

Физминутка және белсенді қызмет түрлері

Техника қауіпсіздік ережелері бөлімдерінен-ТҚ кіріспе нұсқаулығы

Қосымша 1

Мишық

Рефлекторлық қызметі

Орталық ми

Қимыл-қозғалысты реттеу

Ми сыңарлары

Көздің торлвы қабаты

Сопақша ми

Ойлау және есте сақтау

Сұр заты

Есту анализаторы

Ақ заты

Аралық ми

Өткізгіштік

Май ұлпасы

Терморецептор

Ми қыртыстары

Қосымша 2

Мидың бөліктерінің құрылымы мен функцияларын олардың аттарымен байланыстырыңыз, кестеде көрсетілгендей дұрыс жауапты «».көрсетіңіз

Мидың бөліктерінің құрылымы мен функциясының ерекшеліктері

Сопақша ми

Ортаңғы ми

Аралық ми

Мишық

Үлкен ми сыңарлары

Жұты, түшкіру,жөтелуге жауапты

Қозғалысты үйлестіру, тепе-теңдік және организмнің тонусын сақтау

Ойлау, сөйлеу, сезіну

Ауырсыну,шөлдеу, аштықты және тойуды сезу,

Дыбысты ажыраты, иіс сезу, сипап сезу

Жұлын жалғасы болып табылады

Сұр және ақ заттан тұрады



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу