Миеленденген нейрондардағы әрекет потенциалының трансмиссиясы мен инициациясы. Биология, 10 сынып, сабақ жоспары.
Сабақ: Биология | Мектеп: | |||||
Мерзімі: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||
Сынып: 10 1 және 2 сабақтар | Қатысқандар: | қатыспағандар: | ||||
Сабақ тақырыбы: | Миеленденген нейрондардағы әрекет потенциалының трансмиссиясы мен инициациясы. | |||||
Оқыту мақсаты: | миеленденген нейрондардағы әрекет потенциалының трансмиссиясы мен инициациясын сипаттау. | |||||
Сабақтың мақсаттары: |
| |||||
Бағалау критерийлері: | 1. Миелинді қабықшаның құрылысын білу. 2. Миеленделген нейрондардағы әрекет потенциалының инициациясын түсіндіру. 3. Миеленделген нейрондардағы әрекет потенциалының трансмиссиясын түсіндіру. 4. Миеленденген нейрондардағы әрекет потенциалының трансмиссиясы мен инициациясын сипаттау. | |||||
Тілдік мақсаттар: | Арнайы пәндік лексика және терминология: Терминдерді қолданып, миеленденген нейрондардағы әрекет потенциалының трансмиссиясы мен инициациясын сипаттау (ауызша және жазбаша). Пайдалы сөз тіркестері мен сөйлемдер: Миелинді қабықшаның құрылысы ... Миеленделген нейрондардағы әрекет потенциалының инициациясы ... Миеленделген нейрондардағы әрекет потенциалының трансмиссиясы ... Жүйке импульсының сальтаторлы берілуі ... Терминология Иницация Трансмиссия Миелинизация және миелинді қабықша Шванн жасушасы / олигодендроциттер «Барлығы немесе ештеңе» қағидасы Шектес/іргелес Сальтаторлы тасымалдау / трансмиссияның жылдамдығы Ионды каналдар / ионды қақпалар Деполяризация / реполяризация / әрекет және тыныштық потенциалы Нейрон / Аксон | |||||
Құндылықтар | Құрмет, өмір бойы оқу. | |||||
Пәнаралық байлансытар: | Химия – кальций, натрий иондары. Физика – электрикалық импульс, әрекет потенциалы, деполяризация, реполяризация. Температура. Жылдамдық. | |||||
АҚТ қолдану | Электордық оқулықтарды қолдану, презентация, интербелсенді тақта. | |||||
Алдыңғы білімдер: | Координация және регуляция: 6; 7, 8; 9; 10 сыныптар. | |||||
Сабақ барысы | ||||||
Сабақтың кезеңдері | Сабақта жоспарланған іс-әрекеттер | Ресурстар | ||||
1 – сабақтың басы | Амандасу. (С) Оқушыларға келесі сұраққа жауап беруге ұсыныс жасаңыз:
Жауабы: Әрекет потенциалы аксонның белгілі бір аймағында мембраналық потенциал жылдам өсеуінің және төмендеуінің арқасында пайда болады. Деполяризация нәтижесінде жүйке импульсы аксон бойымен қозғалады. Сабақтың тақырыбын айқындау. (С) Оқушыларға сабақтың бағалау критерийлерін құрастыруға ұсыныс жасаңыз: 1. Миелинді қабықшаның құрлысын ... 2. Миеленделген нейрондардағы әрекет потенциалының инициациясын ... 3. Миеленделген нейрондардағы әрекет потенциалының трансмиссиясын ... 4. Миеленденген нейрондардағы әрекет потенциалының трансмиссиясы мен инициациясын ... Оқушыларға сабақтың терминологиясымен танысуға ұсыныс жасаңыз. | Презентация | ||||
1 – сабақтың ортасы | 1.Миелинді қабықшаның құрылысы. (С) Оқушыларға миелин қабықшасының құрылысы мен миелинизация үдерісі жазылған ақпаратпен танысуға ұсыныс жасаңыз (белгі қою арқылы оқу). (Жж) (ФБ) Ақпаратпен тансынып болған соң, оқушыларға миелинді қабықшаның құрлысы салынған тапсырманы үлестіріп, оның құрылымдық бірліктерін жазып шығуын сұраңыз. Критерийлер:
Оқушылардың өзін-өзін бағалауы. (С) Оқушыларға аксондардың миеленизациялану екі типтін түсіндіріңіз:
(Д) Оқушыларға аксонның миелинизация процесін көрсетіңіз. Пластилинді/ермек сазды қолданып, аксонның миелинизациясын демонстрациялау. Мысалы: (Ж) (ФБ) Оқушылардан миелинді қабықшаның мүмкін болатын қызметтерін сипаттауын сұраңыз. Оқушылар бірін – бірі тексереді. (Жж) (ФБ) Оқушыларға жұмыс парағының №1 тапсырмаларына жауап беруіне ұсыныс жасаңыз. Мұғалімнің бағалауы. | Қосымша №1. Қосымша №2 Презентация. Пластилин/ермек саз. Дәптер. Жұмыс парағы №1. | ||||
2 – сабақтың басы | 2. Мембрана потенциалы.Әрекет потенциалы.Әрекет потенциалының инициациясы. (С) Оқушыларға мембрана потенциалының графигін көрсетіңіз. (С) Оқушыларға графикті сипаттап беруін сұраңыз немесе өткен жылғы оқу материалын еске түсіруге ұсыныс жасаңыз. | Презентация. | ||||
2 – сабақтың ортасы | (С) Оқушыларға «Әрекет потенциалы» жазылған ақпаратпен танысуға ұсыныс жасаңыз (белгі қою арқылы оқу). (Ж) (ФБ) Оқушыларға жұмыс парағы №2 сұрақтарына жауап беруіне ұсыныс жасаңыз. Бұл жұмыс келесі тапсырмаларды қамтиды: •Әрекет потеницалы •Тыныштық потенциалы •Деполяризация •Реполяризация Оқушылардың өзін-өзін бағалауы. (С) Оқушыларға презентацияны қолданып әрекет потенциалының инициация үдерісін түсіндіріңіз. Презитация құрамында ионды (натрий және калий) каналдардың жұмысы туралы ақпаратты қамтиды. Бұл ақпарат оқушылардың білімдерін тереңдетуге көмектеседі. (Ж) (ФБ) Оқушыларға нейрондағы мембрана потенциалы мен ионды қаналдардың жұмысын сәйкестендіру жұмысыны ұсыныңыз. Оқушылардың өзін-өзін бағалауы. (Жж) (ФБ) Оқушыларға жұмыс парағының №3 тапсырмаларына жауап беруіне ұсыныс жасаңыз. Мұғалімнің бағалауы. | Қосымша №3. Жұмыс парағы №2. Презентация. Қосымша №4. Жұмыс барысы №3. | ||||
Сабақтың соңы | Сабақтың қорытындысы. Рефлексия: 2 жұлдыз және 1 тілек. | Стикер. | ||||
Қосымша ақпарат | ||||||
Дифференциалдыоқыту – Көбірекқолдаукөрсетуүшіннеістейсіз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндеттерқоюдыжоспарлайсыз? | Бағалау – Оқушылардыңберілгенматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексересіз? | Денсаулықжәнеқауіпсіздікережелері | ||||
Сабақтың рефликсиясы Сабақ мақсаттары/оқыту мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқыту ортасы қандай болды? Менің бөліп оқытқаным өз мәнінде жүзеге асты ма? Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Мен жоспарымақандайөзгерістеренгіздімжәненеліктен? | ||||||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?