Миеленденген нейрондардағы әрекет потенциалының трансмиссиясы мен инициациясы. Биология, 10 сынып, сабақ жоспары.


САБАҚ: Биология

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

СЫНЫП:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар:

Сабақ тақырыбы:

Миеленденген нейрондардағы әрекет потенциалының трансмиссиясы мен инициациясы

Осы сабақ арқылы жүзеге асырылатын оқу мақсаттары

Оқушылар орындай алады:

  • Аксон типтерінің арасындағы айырмашылықты түсіндіреді
  • Аксон мембранасы арқылы потенциал өзреісін және әрекет потенциалының қозғалысын, оның жылдамдығының ерекшелігін талдай алады
  • миеленденген нейрондардағы әрекет потенциалының трансмиссиясы мен инициациясын сипаттай алады

Сабақ түрі:

Жаңа білімді игеру

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар орындай алады:

Аксонның типтерін, миеленді қабықшаның сальтаторлы қозғалысқа жауап екендігін және бұл қозғалыстың жылдам болатынын түсінеді;

Әрекет потенциалының инициациясы мен трансмиссия терминдеріне анықтама бере алады.

Оқушылардың көбі орындай алады:

Миеленденген нейрондардағы әрекет потенциалының трансмиссиясы мен инициациясын сипаттай алады.

Кейбір оқушылар орындай алады:

Логикалық тапсырмаларды немесе күрделілігі жоғары болатын тапсырмаларды /олимпиадалық деңгейде/ орындай алады және оларды басқа оқушыларға түсіндірі бере алады.

Бағалау критерийлері

  • Миеленденген және миеленденбеген нейрон арасындағы әрекет потенциалының өту ерекшелігін талдайды.
  • Миеленденген нейрондардағы әрекет потенциалының трансмиссиясы мен инициациясын түсіндіреді.
  • Миеленденген нейрондардағы әрекет потенциалының трансмиссиясы мен инициациясын сипаттайды.

Тілдік мақсаттар

Оқушылар орындай алады:

Тақарыпқа қатысты терминологиялық сөздерді дұрыс контекстте қолданып, миеленденген нейрондардағы әрекет потенциалының трансмиссиясы мен инициациясын сипаттай алады.

Терминология:

Миелин қабаты

Шванн жасушасы

Барлығы немесе ештеңе

Сальторлы қозғалыс

Шектес/іргелес қозғалыс

Ионды қақпалар/ионды каналдар

Натрий, калий

Табалдырық, деполяризация, реполяризация, тыныштық потенциалы, стимул

Инициация, трансмиссия

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:

Әрекет потенциалы кезінде натрий каналдарының қақпалары ..., нәтиесінде натрий иондары мембарана арқылы ... енеді, цитозольдің полярлығы ... өзгереді.

Стимул табалдырық шамасына жететін болса, онда ...

Тыныштық потенциалы кезінде калий каналдары ...

Әрекет потенциалының инициациясы дегеніміз ...

Құндылықтарды дағдыландыру

Салауатты өмір салты, көшбасшылық және т.с.с.

Пәнаралық байланыс

Физика – электр импульсының аксон мембранасы арқылы қозғалысы, потенциалдардың фазалары, миливольт, уақыт, осцилограф, заряд.

Химия – калий және натрий иондары.

АТҚ қолдану дағдысы

Презентация, электронды ақпарат көздерін қолдану арқылы оқыту процессін визуализациялау.

Алдынғы білім

9-сыныптың «Координация және реттелу тарауы».

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Жоспарланатын қызмет

Ресурстар

Сабақ басы

0-5

Амандасу, оқушыларды түгендеу;

Ынтымақтастық атмосферасын құру.

Сабақ тақырыбы, мақсаты мен критерийлерімен таныстыру

Презентация

Сабақ ортасы

6-10

11-14

15-20

21-26

27-32

33-35

(С) Оқушылардан Сізге жүйке жасушаларының құрылысын еске түсіруді сұраңыз. Миелин қабығымен қапталған қозғалыс нейронының суретін тақтаға, олардың түсінігін тексеріңіз.

Нейрондардың типтерін еске түсіруге болады.

(Ж) Миелин қабықты аксонның көлденең кесіндісін көрсетіп, бөліктерін таңбалау.

(невролемма жасушасы, аксоплазма және т.б.)

Дұрыс жауаптарын тақтаға шығаруға болады.

(С) Сыныпқа «Әрекет потенциалы» атты ақпараттық парақты таратып, оқушылардың «белгі қою» арқылы оқуын қадағалаңыз.

Тақырып бойынша ақпараттық парақты оқып болған соң, оқушыларға ақпарат бойынша ментальды картаны құрастыруды ұсыңыз.

(С) Жүйке жасушасының қимыл потенциалының диаграммасын/жасушасын көрсетіп, оның мембранасында иондардың әр кезеңде транспорты тұрғысынан не өтетіндігін түсіндіру. Сурет түсіндіруді жеңілдетеді. «бәрі немесе ешнәрсе» заңын түсіндіру.

(М) Әрекет потенциалын интерпретациялау графигін талдау және түсіндіру жолымен сұрақтарға жауап беру.

(Т) Ионды каналдардың қақпаларының жұмысының түрлі фазалардағы қалыптарын оқушылармен бірге талдаңыз.

(Ж) Активити кеспе қағаздарды қолданып, оқушылардың білімдерін бекітіңіз.

(С) Генераторлық потенциал және табалдырықты шама терминдеріне тоқталып кетіңіз. Олардың қалай жұмыс істейтінін түсіндіріп өтіңіз.

(Ж) (ҚБ) Тақырып бойынша тапсырмаларды оқушыларға орындауға ұсыну.

Презентация

Презентация

Cуретті ұсынылған сілтемеден алуға болады:

https://beyondthedish.wordpress.com/tag/myelin-sheath/

Ақпараттық парақ, менталды карта сұлбасы

Презентация

Презентация

Кеспе қағаздар

Тапсырмалар 1 және 2

Сабақ соңы

36-40

Кері байланыс: «Түсіндім/түсінбедім»

Қосымша ақпарат

Дифференциалды оқыту – Көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз?

Бағалау – Оқушылардың берілген материалды меңгеру деңгейін қалай тексересіз?

Денсаулық және қауіпсіздік ережелері

Қабілеті жоғары оқушылар тақырып бойынша тапсырмаларды орындап, оларды сыныпқа сипаттай алады.

Өзара бағалау. Мұғалімнің бағалауы.

Сергіту сәті.

Рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқыту мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқыту ортасы қандай болды? Менің бөліп оқытқаным өз мәнінде жүзеге асты ма? Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?

Төменде берілген бос орынды өз сабағыңызға рефлексия жүргізу үшін пайдаланыңыз. Сабағыңызға қатысты сол жақта келтірілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы бағалау

Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті (сабақ беру мен оқытуды қарастырыңыз)?

1:

2:

Қандай екі мезет сабақты жақсарта алар еді (сабақ беру мен оқытуды қарастырыңыз)?

1:

2:

Мен сабақтан топпен жекелеген адамдар туралы маған келесі сабаққа дайындалуға көмек беретіндей не білдім?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу