Эволюцияның дәлелдемелері. Салыстырмалы-анатомиялық, молекулалық – генетикалық эмбриологиялық, палеонтологиялық, биогеографиялық, биохимиялық, дәлелдемелер. Биология, 10 сынып, сабақ жоспары.


Сабақ жоспары ( 2сағ )

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

10.3 C Эволюциялық даму Селекция негіздері. Тірі ағзалардың алуантүрлілігі

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 10

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

  • Сабақ тақырыбы: Эволюцияның дәлелдемелері. Салыстырмалы-анатомиялық, молекулалықгенетикалық эмбриологиялық, палеонтологиялық, биогеографиялық, биохимиялық, дәлелдемелер.

Осы сабақта қол жеткізілетін

оқу мақсаттары

(оқу бағдарламасына сілтеме)

  • 10.2.6.2 эволюцияның дәлелдемелерін талдау Эволюцияның дәлелдемелері. Салыстырмалы-анатомиялық. Эмбриологиялық. Палеонтологиялық. Биогеографиялық. Биохимиялық.

 Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар: Эволюцияның дәлелдемелерін: (Салыстырмалы-анатомиялық. Эмбриологиялық. Палеонтологиялық. Биогеографиялық. Биохимиялық) оқып зерттей алады

Оқушылардың көпшілігі: Эволюцияның дәлелдемелерге мысалдар келтіріп, суретінен анықтай алады .Аналогтық,гомологтық мүшелерді салыстырады.

Кейбір оқушылар: Эволюцияның дәлелдемелерді салыстырып өз ойларын ұсынады.

 Бағалау критерийлері

  • Топта жұмыс жасай біледі
  • Өз ойын ортаға салады
  • Басқаны тыңдайды
  • Эволюциялық дәлелдемелерді атауларын біледі
  • Эволюциялық дәлелдемелердің суреттеріне қарап ажырата алады (кемінде екеуін)
  • Эволюциялық дәлелдемелерге кем дегенде екеуіне талдау жасайды
  • Өз пікіріне дәлел айтады

 Тілдік мақсаттар

 

Пәнге тән лексика мен терминология: палеонтология, фенакодус,эогиппус,миогиппус,парагиппус,плиогиппус,филогенетикалық қатар,салыстырмалы-анатомиялық әдіс,гомологтік мүшелер,аналогтік мүшелер,,салыстырмалы эмбриологиялық дәлелдемелер,онтогенез,филогенез,биогенетикалық заң,биогеографиялық дәлелдемелер.

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Палеоценде тіршілік еткен . . , эоценде тіршілік еткен . . , миоценде тіршілік еткен . . , миценде тіршілік еткен . . , плиоценде тіршілік еткен . . .

 Құндылықтарды

 дарыту

Білімділікке , адами қасиеттерінің дамуына ,бір-бірін сыйлай білуге, тыңдай білуге, этнопедагогикалық құндылықтарын дарыту Осы мәселе туралы ойлануға мүмкіндік беру.

 Пәнаралық

 байланыстар

Биология – анатомия, палеонтология, география ғылымдарымен байланыста

 АКТ қолдану дағдылары

оқушы топпен жұмыста , интернет ресурстармен жұмыс жасай білуі қажет http://biolicey2vrn.ru/index/biogeneticheskij_zakon/0-626

Бастапқы білім

Бұрыннан бар білімді қалай белсендендіре аласыз?

Омыртқалы жануарлардың дамуы; құрылыс ерекшеліктері. Жануарлардың жіктелуі (отряд, тұқымдас, туыс, түр)

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

10мин

Ұйымдастыру кезеңі.

  • Оқушылармен сәлемдесу, жақсы ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру.

Презентацияны ашып көрсетіп не оқу керек екенін айтып, бағалау критерийлерімен таныстыру. Қандай ресурстармен жұмыс жасау керегін хабарлау..

Оқу мақсатымен таныстыру:

10.2.6.2 эволюцияның дәлелдемелерін талдау

Оқушыларды топқа бөлу . Суреттерді тарату :

Кілт сөздермен таныстыру. ағылшын тілінде де қарастыру

http://biolicey2vrn.ru/index/biogeneticheskij_zakon/0-626

ноутбуктер\

презентация

Қосымша-1

Таратпа материал және Презентацияда

Сабақтың

ортасы

(65мин)

Топтық жұмысқа- 15мин

Топ адында ортаға салу- 16 мин

Сұрақ- жауап 4мин

Мұғалім толықтыруы -10 мин

Видео -5мин

ҚБ- 10мин

Бағалау- 5мин

Әр топ эволюциялық дәлелдемелері бар суреттерді топта талдап, өз ой-пікірлерін ортаға салады

1-топ : Салыстырмалы-анатомиялық ; Кейбір омыртқалылардың алдыңғы аяқтарының әр түрлі қызмет атқарғанымен құрылыстары ұқсас.

Салыстырмалы-анатомиялық зерттеулер: гомологтық , аналогтық мүшелерге ерекше тоқталу .

2-топ: Эмбриологиялық зерттеулер ; Карл Максимович Бэр

(1792- 1876жж.) енбегіне талдау. Биогенетикалық заңның негізгі қағидасы.

3-ші топ: Палеонтологиялық зерттеулер; Жылқылардың филогенетикалық қатарына тоқталу.

4-ші топ: Биохимиялық зерттеулер. Молекулалық- генетикалық дәлелдемелерге басты назар аудару.

Әр топ оқулықпен мұғалім берген ресурстармен жұмыс жасайды. Сыныптың алдында талдауларын айтады (3мин-тан) Қалған топтар тыңдайды сұрақ қояды . (қажет болса) Талдайды.

Бейнематериал көру.

Ұстаздың толықтырулары . сұрақ-жауаптар

Қалыптастырушы бағалау тапсырмаларын орындау

Оқушы бағалау критерийлерімен топтағы оқушылар өз топтарындағы оқушыларға баға беріп отыруы керек. (сабақ бойы)

Бағалау критерийі

Аты –жөні ...........................................

Өте жақсы

Жақсы

Орта

Төмен

Топта жұмыс жасай біледі

Өз ойын ортаға салады

Басқаны тыңдайды

Эволюциялық дәлелдемелерді атауларын біледі

Эволюциялық дәлелдемелердің суреттеріне қарап ажырата алады (кемінде екеуін)

Эволюциялық дәлелдемелерге кем дегенде екеуіне талдау жасайды

Өз пікіріне дәлел айтады

Суреттер топқа арналған Қосымша-1

Презентацияда

Ресурс ,оқулықпен жұмыс

Презентацияда

Twig-Bilim видео:

https://twig-bilim.kz/kz/film/evolution-the-evidence

Презентацияда

Әр оқушыға печатталған үлестірме тілме қағаз

(қосымшада)

Сабақтың соңы

5мин

Сабақсоңындаоқушылар рефлексия жүргізеді:

Рефлексия

Мен енді білемін .....

Маған ұнағаны .....

Менің түсінбей қалғаным ....

Мень жақсы түсіндім .....

Менің келесі сабақта білгім келетіні ....

Бағалау критерийі мен рефлексия қағазын мұғалім келесі сабаққа кері байланыс ретінде қабылдап алады.

Үйге тапсырма беріледі :Оқушы оқулықтан оқитын беттерін жазу , бейне материал сілтемелерді беру немесе кестелер толтыруға / сұрақтарға жауап беріп келуге болады. Оған сынып ерекшелігіне байланысты мұғалім өзі дайындалады.

Сабақ соңында, оқушы Кез келген берілген аяқсыз сөйлемді аяқтап жазып беруіне болады ; не өз қалауы бойынша пікірін білдіреді.

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз?

Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Жетістік критерийлері арқылы топпен жұмыста өз ара баға

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

анағұрлым қабілетті оқушылар алғашқы көмектің әр түрінің артықшылықтары мен кемшіліктерін көрсете алады.

Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін.

Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолданыла алады

Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз

Денсаулықсақтаутехнологиялары.

Бөлме ауасының тазалығы,желдету

Сергіту сәттері мен белсенді

іс-әрекет түрлері.

Осы сабақта қолданылатын

Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұры сжүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл Бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтыңжақсыөткенекіаспектісі (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу