Эволюциялық даму. Селекция негіздері. Тірі ағзалардың алуантүрлілігі. Биология, 10 сынып, сабақ жоспары.
Тарау 10.3С Эволюциялық даму. Селекция негіздері. Тірі ағзалардың алуантүрлілігі | Мектеп: Тадықорған қаласындағы ФМБ «Назарбаев Зияткерлік мектебі» филиалы ДББҰ «Назарбаев Зияткерлік мектебі» | |||||||||
|
| |||||||||
Сынып: 10 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||
Осы сабақта қолжеткізілетін оқу мақсаттары (оқубағдарламасына сілтеме) |
| |||||||||
Сабақ мақсаттары |
| |||||||||
Бағалау критерийлері
|
| |||||||||
Тілдік мақсаттар
| Пәнге тән лексика мен терминология: генетика, эволюция, түр өзгергітік, тұқым қуалау, генотип, фенотип, хромосома, ген, мутация, миграция, адаптация, табиғи сұрыпталу, адаптация\бейімделу,тіршілік үшін күрес, ген дрейфі,популяциялық толқын, қоршаған орта. Диалог құруға / жазылымға қажеттісөздер топтамасы: эволюциялық өзгеріске алып келетін .............................. мутация ол - ............................................., Тіршілік үшін күрес дегеніміз - ....................................................... Табиғи сұрыпталуға ............................................... жатады | |||||||||
Құндылықтарды дамыту | Оқушылар бір – бірінің ойындарын тыңдап, өзара сыйластықты көрсетеді. Оқушалар бір-бірін әділ бағалайды Оқушылар бір-бірінің пікірін тыңдап, жалпы қорытынды жасай отыра, кері байланыс жасай алады | |||||||||
Пәнаралық байланыстар | Тарих – адам эволюциясы | |||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Оқу үрдісін активтендіру үшін интерактивті тақталарды пайдалану; Берілгенсілтемелерді пайдаланып, ақпараттарды талдайды және сараптайды. Оқушылар бейнежазбаны желі арқылы іздеп қорғай алады | |||||||||
Бастапқы білім | Тұқым қуалаушылық пен өзгергіштік заңдылықтары – 8, 9 сыныптар. Селекция негіздері және эволюциялық даму – 9 сынып. | |||||||||
План | ||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||||
Сабақтың басы 0-5 мин | (Ұ) 9 сынып бойынша тақырыпты еске түсіріп, талдау
| презентация | ||||||||
Сабақтыңортасы 5-10 мин 10-15 мин 15-30 мин 30-40 мин | (Т) Оқушыларға тірі ағзаларды эволюциялық өзгеріске алып келетін мысалдардан өзгергіштік түрлерін таңдап,аргумент келтіруді ұсыну. (М) Оқушыларға тұқымқуалаушылық өзгергіштігі эволюцияның факторының бірі ретінде қысқаша түсіндіру. (Т) тұқымқуалаушылық өзгергіштігі эволюцияның факторы бойынша қарастырып, қорғау. 1 топ – тұқымқуалаушылық өзгергіштік пен эволюция арасындағы байланыс 2 топ – комбинативтік өзгергіштік. 3 топ – мутациялық өзгергіштік 4 топ – генетиканың эволюциялық теория Бағалау критерийлері
(Ж) Топтар өз тақырыптарын қорғап жатқанда, басқа топтар тыңдап, өздеріне қорытынды ретінде қысқаша дәптерлеріне/жұмыс парақтарына жазып алуды сұрау | Презентация схема Презентация Презентайия ноутбуктер маркерлер А3 қағазы ресурстар https://twig-bilim.kz/kz/learning-materials/adaptation-and-evolution-adaptation https://bilimland.kz/kk#lesson=12857 https://bilimland.kz/kk#lesson=12856 https://bilimland.kz/kk#lesson=12855 https://bilimland.kz/kk#lesson=12858 https://bilimland.kz/kk#lesson=12854 https://twig-bilim.kz/kz/learning-materials/adaptation-and-evolution-adaptation/149 жұмыс парағы | ||||||||
Сабақтың соңы 40-45 мин |
| дәптер | ||||||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||||
Сабақ бойы кіріспе, негізгі, бағыттаушы сұрақтар арқылы Қабілетті жоғары оқушылар топқа бөлгенде өздерін көшбасшы ретінде топты басқарып, міндеттерге бөледі Сыныпта ой толғау арқылы оқушылардын сыни тұрғыда ойлау деңгейлдерін қарастыру | Өзін – өзі және бір-бірін бағалау | Осы сабақ жоспарында зертханалық және практикалық жұмыстар жоқ | ||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқумақсаттары дұрыс қойылғанба? Оқушылардың барлығы ОМ қолжеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | ||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралыда, оқутуралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
» Қазақстандағы білім беру деңгейі 10 жыл ішінде қалай өзгерді?