Хуго де Фриздің мутация теориясы. Кездейсоқ және индуцирленген мутацияллар. Нүктелік, хромосомалық, геномдық, ядролық және цитоплазмалық мутациялар. Биология, 10 сынып, сабақ жоспары.
| Мұғалімнің аты-жөні: | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Бөлім: 10.3А Жасушалық цикл | Хуго де Фриздің мутация теориясы. Кездейсоқ және индуцирленген мутацияллар. Нүктелік, хромосомалық, геномдық, ядролық және цитоплазмалық мутациялар.«Адамның хромосомалық жинағының кариограммасын құру» Геномдық мутацияны зерттеу. | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 10.2.4.5 Хуго де Фриздің мутация теориясын бағалау, мутагенез себептерін ашу және хромосомалық, гендік мутацияның туындау механизмін түсіндіру. | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқу мақсаты | Барлық оқушылар:
Қатысушылардың көпшілігі:
Кейбір оқушылар:
| |||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері | Хромосомдық және гендік мутациялардың мәнін түсінеді Хромосомалық және гендік мутациялардың пайда болу механизмін түсіндіре алады. Мутация тудыратын факторларды талдайды | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар
| Оқушылар орындай алады: топта жұмыс жасайды, гендік және хромосомалық мутацияның туындау механизмін түсіндіреді, әсер ететін факторларды топтастырады. (оқылым, айтылым, жазылымдағдылары)
| |||||||||||||||||||||||||||||||||
| Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: 1.Тұқымқуалаушылық барлық тірі организмдердің қасиеттерін сақтайды және....................................................... 2............................ата –анларынан ерекшеленеді. 3. Генетикалық материалдың кенеттен өзгеруі............ 4. Мутация себептері: 5. Мутацияның рөлі: | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту
Ғаламдық азаматтық |
| |||||||||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану | АКТ – ны сабақтың барлық кезеңдерінде презентацияны және оқу материалдары мен суреттерді көрсетуде, видеоматериалмен жұмыс жасауда, диалогтық әңгіме кезінде қолданылады. | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Химия, физика | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы білім | Көбею – 7, 10 сынып; Генетика – 8, 9 сынып ; Жасушалық цикл: 9,10 сынып; Цитология:7, 9, 10 сынып; | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 0-5 мин 5-10
10-15
15-25
25-30 30-40 41-55 55-70 71-75 75-80 0-5 5-13 13-20 21-40 41-45 45-65 65-75 76 78-80 | Ұйымдастыру кезеңі : Оқушылармен шаттық шеңбер құру арқылы оқушылардың арасында татулық атмосферасын құру. Б) Проблемалық сұрақ Ағзалардың сыртқы келбетінің өзгеріске ұшырау себебін қалай түсіндіре аласыздар? Видеоматериал «Мутация деген не?» ІІ. Алдыңғы білімдерін тексеру. - Тұқымқуалаушылық және өзгергіштік терминіне анықтама беріңіз Хромосомалар тірі ағзаның жалпы қай қасиетіне жауап береді? - Нәруыздың реттілігі өзгергенде не болады? - Жыныс хромосомалары ағзада қалай орналасқан? - Мейоз 1 кезінде хромосомалардың белгілері кроссинговер және конъюгациялану қалай комбинацияланады? Оқушылармен бірге оқу мақсатын анықтау Расскрытие ЦО: теорию мутации Хуго де Фриза
(Т) Хуго де Фриздің теориясымен танысады. (ең алғаш 1900-1903 жылдары жарыққа шыққан). . (І) Тапсырма: 1.Мәтінді оқыңыз және қысқаша түсінік жазыңыз. 2.Мәтінге талдау жасап, мутациялық теорияның сызбасы жасаңыз. Активити №1. (G) (f) Топтар осы теорияны талқыға салып, бағалайды. Сыныппен бірге Хуго де Фриздің мутация теориясын талқылайды. (f) Оқушылар қысқаша жазбалар/ постер жасайды. Бағалау критерийі: Хуго де Фриздің мутация теориясының қателігі мен ұтымды тұстарын көрсетіңіз.
Активити № 2. (G) (f) мутагенез себептерін зерттеу Бағалау критерийі: http://evolution.berkeley.edu/evolibrary/article/0_0_0/mutations_05 сілтемені қолданып, баяндама әзірлеу 1000 сөз
Рефлексия І. Ұйымдастыру кезеңі ОМ: Хромосомалық, гендік мутацияның туындау механизмін түсіндіру Активити №1 Білім беру ресурстарын қолданып, видео материалдармен танысу. https://bilimland.kz/ru/courses/biologiya-ru/osnovy-genetiki-i-selekczii/osnovnye-zakonomernosti-izmenchivosti/lesson/mutacziya https://www.google.kz/search?q=chromosomal+mutation&source=lnms&tbm=vid&sa=X&ved=0ahUKEwj03Jb49rnaAhXEF5oKHe4oApkQ_AUICygC&biw=1920&bih=925 - Талқылау жүргізу. ААктивити № 2 (Р) Концептуальды карта құрастыру «Мутация типтері». Бағалау критерийі:
Өзара бағалау Активити №3. Модельдеу «Адамның хромосомалық жинағының кариограммасын құру» Бағалау критерийі: Кариотип:1) Хромосоманың жалпы саны 2) Аутосома саны ; 3) Жыныс хромосома саны; 4) жынысы (ер немесе әйел); 6) қалыптылығы және патологиясы (ауру түрі) ФЗ Рефлексия (ПОПС формуласы ) Алған білімдеріңізді қолданып, сөйлемді аяқтаңыз.
Ү/Т: «Мутагенез» тақырыбына ақпараттық парақша дайындаңыз.
| PowerPoint: - Презентация http://learn.genetics.utah.edu/content/basics/mutation/ Хромосомалық мутация механизмдері туралы ақпараттар: http://hsc.csu.edu.au/biology/options/genetics/3185/genetics_976.html#a2 Ресурс №1 Мәтін Хуго де Фриз туралы қысқаша баяндама: http://www.britannica.com/EBchecked/topic/633337/Hugo-de-Vries Мутация себептері туралы диаграммалары мен анимациясы бар ақпарат: http://evolution.berkeley.edu/evolibrary/article/0_0_0/mutations_05 Ресурс№3 Құрал –жабдықтар: хромосомалар жиынтығының кариотипі, лотоктар Жұмыс парағы | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Барлық оқушылар:
Қатысушылардың көпшілігі:
Кейбір оқушылар:
| Оқушыларға жабық және ашық сұрақтар қойылады Мұғалім оқушыларды ауызша бағалайды. Топтық жұмысты оқушылар критерийлер арқылы бағалайды. Жұптық жұмыста оқушылар бірін -бірі өзара бағалайды. Оқушылардың сызбаларының құрастыруы бағаланады | Қайшымен жұмыс жасағанда қауіпсіздік ережелерін сақтау | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| |||||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?