Хуго де Фриздің мутация теориясы. Кездейсоқ және индуцирленген мутацияллар. Биология, 10 сынып, сабақ жоспары.


  • Күні:

Мектеп: НЗМ Қызылорла қаласы

Мұғалімнің аты-жөні: Д. Мунарбаева

Сынып: 10

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Бөлім: 10.3А Жасушалық цикл

Хуго де Фриздің мутация теориясы. Кездейсоқ және индуцирленген мутацияллар

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

10.2.4.5 Хуго де Фриздің мутация теориясын бағалау, мутагенез себептерін ашу

Оқу мақсаты

Барлық оқушылар:

Мутация анықтамасын тұсінеді, мутагенез себептерін аша алады, Хуго де Фриз теориясының қағидаларын біледі;

Қатысушылардың көпшілігі: аладымутацияны тудыратын факторларды талдай алады

Кейбір оқушылар:

-Хуго де Фриздің мутация теориясын бағалай алады, мутагенез себептерін аша

 Бағалау критерийлері

Мутация тудыратын факторларды талдайды. Мутация анықтамасын тұсінеді, мутагенез себептерін аша алады, Хуго де Фриз теориясының қағидаларын біледі.

 Тілдік мақсаттар

 

Оқушылар орындай алады: топта жұмыс жасайды мутация тудыратын факторларды топтастырады. (оқылым, айтылым, жазылымдағдылары)

English

Kazakh

Mutation

мутация

Chromosomal mutation

хромосомды мутация

Gene mutation

гендік мутация

Point mutation

нүктелік мутация

Duplication

дупликация

Deletion

делеция

Inversion

инверсия

Translocation

транслокация

Euploidy

эуплоидные

Autopolyploid

аутополиплоидия

Allopolyploid

аллоплоидия

Aneuploidy

анеуплоидия

Mutagen

мутаген

 

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

1.Тұқымқуалаушылық барлық тірі организмдердің қасиеттерін сақтайды және....................................................... 2............................ата –анларынан ерекшеленеді.

3. Генетикалық материалдың кенеттен өзгеруі............

4. Мутация себептері:

5. Мутацияның рөлі:

 Құндылықтарды дарыту

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Ғаламдық азаматтық

Коммунативтік қарым қатынас.Топпен жұмыс жасай білу, достық қарым-қатынастарды қамтамасыз ету жәна бірлескен ортада жұмыс істеу үшін коммуникативтік қасиеттерді дамыту : колоборативті ортада басқа оқушылармны әлеуметтік, мәдени, этикалық қарым-қатынаста болатын дағдыларын дамыту.

«Мәңгілік Ел» ұлттық идеясы. Оқушылардың академиялық білімге деген қызығушылығын қалыптастыру, Отанымыздың игілігі үшін өмір бойы оқуға ынталандыру, сабақтың элементтері өзін-өзі тәрбиелеуге, өзін-өзі тануға, оқушыларда сыни ойлауын дамытуға жәна білім берудегі үш тілдік саясатты іск асыру .

Сабақтың моральдық аспектісі: оқуға деген жауапкершілікті сезіну; басқаларға құрметпен қарауға үйрету, жаһандық азаматтылыққа тәрбиелеу.

Ғаламдық және отандық, жергілікті өсімдіктер мен жануарларды мысалға ала отырып, қоректік тізбек пен қоректік торда пайдалану.

 АКТ қолдану

АКТ – ны сабақтың барлық кезеңдерінде презентацияны қөрсетуге және оқуды қолдауға қолданылады.

 Пәнаралық байланыстар

Химия (химиялық мутагендерн), физика(физикалық мутагендер), АҚТ (компьютер , гаджеттер зияны)

 Алдыңғы білім

Көбею – 7, 10 сынып;

Генетика – 8, 9 сынып ;

Жасушалық цикл: 9,10 сынып;

Цитология:7, 9, 10 сынып;

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

0-2

03-10

Сабақтың ортасы

11-17

18-23

24-30

31-36

Ұйымдастыру кезеңі

І. Алдыңғы білімдерін тексеру.

- Тұқымқуалаушылық және өзгергіштік терминіне анықтама беріңіз

- Нәруыз құрамындағы аминоқышкыл реттілігі өзгергенде не болады?

- Мейоз 1 кезінде хромосомалар қандай өзгеріске ұшырайды?

Оқушылармен бірге оқу мақсатын анықтау

ІІ. Жаңа оқу мақсатына ену

Ми шабулы стратегиясы

Активити №1.

«Өз идеяларыңды ортаға сал»

(G) топтық жұмыс:

1.Ағзалардың өзгеріске ұшырау себебін қалай түсіндіре аласыздар?

2.Мутация дегеніміз не?

3.Мутациялар неге туындайды?

4.Хромосомалар қалай мутацияға ұшырайды?

5. Мутациялар ағзалардың тіршілік әрекетіне қалай әсер етеді ?

6. Казіргі заман мемлекеттерінің қайсысында мутация процесі жылдамдай түсті деп айта аласыз және не себептен?

https://www.youtube.com/watch?v=MAGvDxr9g0U

Видеоматериал «Мутация » Видеоматериал бойынша сұрақтарға жауап беру.

Активити №2.

Оқушылар Хуго де Фриздің теориясымен танысады.

(ең алғаш 1900-1903 жылдары жарыққа шыққан). .

(І) Тапсырма:

1.Мәтінді оқыңыз .

2.Мәтінге талдау жасап, мутациялық теорияның сызбасы жасаңыз.

(G) (f) Топтар осы теорияны талқыға салып, бағалайды.

(f) Оқушылар қысқаша жазбалар/ постер жасайды.

Бағалау критерийі:

Хуго де Фриз теориясының қағидаларын

Хуго де Фриздің мутация теориясының қателігі мен ұтымды тұстарын көрсету.

Активити № 3.

(G) (f) мутагенез себептерін зерттеу http://evolution.berkeley.edu/evolibrary/article/0_0_0/mutations_05 сілтемені пайдалану.

Бағалау критерийі:

Мутагенез себептерін сипаттау

Бағалау түрі:өзара бағалау

PowerPoint:

Презентация

http://learn.genetics.utah.edu/content/basics/mutation/

Ресурс №1

Мәтін

Хуго де Фриз туралы қысқаша баяндама:

http://www.britannica.com/EBchecked/topic/633337/Hugo-de-Vries

Мутация себептері туралы диаграммалары мен анимациясы бар ақпарат: http://evolution.berkeley.edu/evolibrary/article/0_0_0/mutations_05

Сабақтың соңы

37-40

 Рефлексия

Сабақта оқу мақсаты бойынша нені түсіндім?

Сабақтын қандай тұстары қиындық тұғызды?

Кері байланыс.

Ұйге тапсырма:

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Барлық оқушылар: мутация анықтамасын тұсінеді, мутагенез себептерін аша алады, Хуго де Фриз теориясының қағидаларын біледі;

Қатысушылардың көпшілігі:

Хуго де Фриздің мутация теориясын бағалай алады, мутагенез себептерін аша алады

Кейбір оқушылар:

  • мутацияны тудыратын факторларды талдай алады

Оқушыларға жабық және ашық сұрақтар қойылады

Мұғалім оқушыларды ауызша бағалайды. Топтық жұмысты оқушылар критерийлер арқылы бағалайды. Жұптық жұмыста оқушылар бірін -бірі өзара бағалайды.

Оқушылардың сызбаларының құрастыруы бағаланады

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу