Мутация типтері мен мутагенез себептерін зерттеу. Биология, 10 сынып, сабақ жоспары.
САБАҚ: Биология | Мектеп:Петропавловск қаласындағы Химия Биология бағытындағы Назарбаев Зияткерлік мектебі | ||||||||||||
Күні: | Мұғалімніңаты-жөні: | ||||||||||||
СЫНЫП:10 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар: | |||||||||||
Сабақ тақырыбы: | 10.3 B Тұқым қуалаушылық және өзгергіштік заңдылықтары. Аллельді және аллельді емес гендердің байланысы. Комплементарлық, Полимерия. Көптік аллельдер. | ||||||||||||
Осы сабақ арқылы жүзеге асырылатын оқу мақсаттары | Мутация типтері мен мутагенез себептерін зерттеу | ||||||||||||
Сабақ мақсаттары |
| ||||||||||||
Жетістік критерийлері | Оқушылар:
| ||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар: тақырып бойынша негізгі терминдерді пайдалану арқылы ауызша жауап беру дағдысын дамытады. Пәндік лексика және терминология Генотип, фентип, Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер топтамасы Генотип х-белгілердің жиынтығы, ал фенотип y-жиынтығы. Мутация …белгілерге әкеп соғады | ||||||||||||
Құндылықтарды дағдыландыру | «Мәңгілік ел» идеясындағы жеті құндылықтардың бірі: бұл- Қазақстанның тәуелсіздігі Жасөпірімдерге тәуелсіздік ұғымын түсіндіру, тәуелсіздіктің тарихын ұғындыру және тәуелсіздіктің жеткізген жетістіктерімен таныстыру, қадірлей білуге үйрету.Оқушыларды патриотизм бағытына тәрбиелеу. Шыншылдық, топта жұмыс істей білу, толеранттылық ,академиялық шыншылдық. | ||||||||||||
Пәнаралық байланыс | Физика, химия, медицина | ||||||||||||
АТҚ қолдану дағдысы | Топтық жұмыстар кезінде оқушылар қосымша ақпаратты іздеу үшін ноутбуктерді пайдалануына болады. Бейнекөріністерді көрсету үшін интербелсенді тақтаны пайдалану. | ||||||||||||
Алдынғы білім | |||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Жоспарланатын қызмет | Ресурстар | |||||||||||
Сабақтың басы «Миға шабуыл» 0-5 мин | Ұйымдастыру кезеңі.Сыныпта жақсы көңіл-күй қалыптастыру. Оқушылардың сабаққа даярлығын қадағалау. Ой қозғау. Видео көру Видеоны оқушылармен талдай отыра сабақтың мақсатын, жетістік критерийлерін шағару. | PPT Презентация 1-2 слайд | |||||||||||
Сабақ ортасы 6-10 мин 11-25мин. 26- 31 мин 32-35 мин | Сыныпты төрт топқа бөліп оларға дайын материал тарату. «Әлемді шарлау» стратегиясын қолдану арқылы, әр топ өз презентацияларын немесе жобаларын қорғайды. Араларынан президентті таңдап, ол оқушы өз жобасын қорғайды. Қалғандары шеңбер бойымен басқа топтардың жобаларын тыңдайды да маршруттық парақтарына толтырып алады. Маршрут парағы тақырыпқа сай келесі тапсырмаларды қамту қажет:
(Т) (ҚБ) Оқушылар мутацияның туындау себептері мен механизмі туралы қысқаша белгілемелер/жазбалар жазады. (Жж) (ҚБ) Оқушыларға мутация түрлері мен оның себептерін кестеде толтыру немесе блок-сызба жасау арқылы баяндауды ұсыныңыз. | Қосымша. 2. Маршрут парағы | |||||||||||
Сабақтың соңы 36-40 мин. Үй жұмысы | Кері байланыс. START HERE Рефлексия. Терминдермен жұмыс жасау, 1 мутациялық ауруға презентация жасау. | Әр оқушыға таратпа қағаз беріледі кері байланыс бойынша берілген сұрақтармен. | |||||||||||
Қосымша ақпарат | |||||||||||||
Дифференциалды оқыту – Көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз? | Бағалау – Оқушылардың берілген материалды меңгеру деңгейін қалай тексересіз? | Денсаулық және қауіпсіздік ережелері | |||||||||||
Қабілеті жоғары оқушылар топта түсінбей қалған достарына көмектесу. | Сабақ барысында тақырып бойынша берілген сұрақтарды талқылау а жауап алу арқылы. Практикалық сабақтың қортындысы бойынша Барлық сабақ бойы оқушы мен мұғалім арасында, оқушы мен оқушының арасында талқылау өтеді, Бұл оқушылардың білімін тереңдетеді және бір бірімен әңгімелесіді, бір бірін түсінуге үйретеді. | Оқушылардың сабақ барысында дұрыс отыруын, топтық жұмыс кезінде оқушылардың қимыл-қозғалыстарының қауіпсізігін қадағалау. | |||||||||||
Рефлексия Сабақ мақсаттары/оқыту мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқыту ортасы қандай болды? Менің бөліп оқытқаным өз мәнінде жүзеге асты ма? Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? |
| ||||||||||||
Жалпы бағалау Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті (сабақ беру мен оқытуды қарастырыңыз)? 1:жұптық жұмыс кезінде оқушылар бір- бірінің ойларын жақсы тыңдап өз ойларын айтады. 2: Кері байланыс арқылы оқушылар өздерін сабақта қандай деңгейде екендігіне көз жеткізді. Қандай екі мезет сабақты жақсарта алар еді (сабақ беру мен оқытуды қарастырыңыз)? 1:оқушылармен жеке жұмыс жүргізу 2:рефлексияның тағы да басқа түрін қолдану |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» Қазақстандықтар шетелге қай мезгілде жиірек шығады
» Freedom bank-те керемет акция! 1000 ₸ кэшбек сыйлайды
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?