Белгілердің тұқым қуалауының цитологиялық негіздері. Дигибридті будандастыру кезінде хромосомалардың тәуелсіз ажырауы. Жыныспен тіркес тұқым қуалау. Есептер шығару. Биология, 10 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 10.3С: Тұқым қуалаушылық пен өзгергіштік заңдылықтары | Мектеп: Павлодар қаласындағы «химия-биологиялық бағыттағы Назарбаев Зияткерлік мектебі» | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 10 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Белгілердің тұқым қуалауының цитологиялық негіздері. Дигибридті будандастыру кезінде хромосомалардың тәуелсіз ажырауы. Жыныспен тіркес тұқым қуалау. Есептер шығару | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары | 10.2.4.2 Есеп шығару кезінде дигибридті будандастырудың, белгілердің жыныспен тіркес тұқым қуалауының цитологиялық негіздерін қолдану | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары |
4. Генетикалық есеп шығаруда символдарды және терминологияларды қолдану. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері | Егер төмендегі бағалау критерийлерін орындаса, оқушы оқу мақсатына жетеді:
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер топтамасы Генетикалық символдар мен терминдерді есеп шығару кезінде қолданады (жазылым дағдысы) Пәндік лексика мен терминология
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Ынтымақтастық
Өмір бойы оқу
Азаматтық жауапкершілік
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Генетикалық есептің фенотип пен генотипін анықтау кезінде математикамен байланысады | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Интербелсенді тақтаны пайдалану, сондай-ақ ғаламтордан қажетті ақпараттарды өздігінен іздеп табу және керегін іріктеп алу арқылы сын тұрғысынан ойлауларын, компьютерді белсенді пайдаланушы дағдыларын дамыту | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім | Тұқым қуалайтын және тұқым қуаламайтын өзгергіштік, хромосомалар, мейоз, негізгі генеткалық түсініктер, моногибридті будандастыру туралы алдыңғы білімдері пайдалы болады. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 0-2 мин | Сабақты ұйымдастыру (оқушылармен амандасу, түгендеу, көңіл-күйлерін білу) Шаттық шеңбері арқылы сыныпта жағымды орта қалыптастыру Оқушылар шеңбер жасап тұрады да әр елдің сәлемдесу салты бойынша бір-бірімен амандасады. Қазақтар – қол алысады; Итальяндықтар – құшақтасады; Бразилиялықтар – бір-бірінің иығын қағады; Зимбабалықтар – арқасымен амандасады; Македониялықтар – шынтақпен амандасады; Жапондықтар – бір-біріне қарап иіледі. | ИТ, презентация 1-слайд | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
3-4 мин | «Өз жұбыңды тап!» Оқушылар ортадан генетикалық ұғымдарды бір-бірден алып, қазақша-ағылшынша аталуы бойынша жұптасады.
Тақтадан дұрыс жұптасқандарына көз жеткізіп, ұғымдардың ағылшынша жазылуы мен айтылуына көңіл аударады. | ИТ, презентация 2-слайд | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
5-8 мин | Ой қозғау: Миға шабуыл Мұғалім оқушыларға алдыңғы білімді еске түсіру мақсатында бірнеше сұрақтар қояды:
Жаңа тақырыпқа шығу Осы сұрақтарға жауап беру арқылы оқушылар бүгінгі сабақтың тақырыбын, сабақтың мақсатын мұғаліммен бірге анықтайды. Оқушыларға сабақ мақсатына жету үшін бағалау критерийлерін ұсыну. | ИТ, презентация, 3-8 слайдтар | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
9-15 мин | Ұғыну Мұғалімнің қысқаша түсіндірмесі (слайд бойынша) Оқушылар дәптерлеріне қысқаша жазып алып отырады. | ИТ, презентация 9-18 слайдтар, 1-қосымша | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
16-22 мин | Жұппен жұмыс Тапсырма: «Дигибридті будандастыруға есептер шығару» Дескриптор:
Өзара бағалау. Кері байланыс | ИТ, презентация 19-20 слайдтар | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
23-25 мин | Сұрақтарға жауап беру арқылы қорытындылау: Дигибридті будандастыру деген не? Мендельдің тәуелсіз тұқым қуалау заңын қалай түсінесің? | ИТ, презентация 21-слайд | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
26-30 мин | Жыныспен тіркес тұқым қуалау туралы мұғалімнің қысқаша түсіндірмесі (слайд бойынша) | ИТ, презентация 22-30 слайдтар | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
31-35 мин | Жұппен жұмыс Тапсырма: «Жыныспен тіркес тұқым қуалауға есептер шығару» Дескриптор:
Өзара бағалау. Кері байланыс | ИТ, презентация 31-слайд | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
36-40 мин | Кері байланыс.
Рефлексия
Үйге тапсырма Бүгін сабақта шығарылған есептерді үйде бекіту. Бейнежазбалар көру https://twig-bilim.kz/kz/list/biology/cells-and-dna/genetics | ИТ, стикер | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қабілеті жоғары оқушылардан қосымша тереңдетілген сұрақтарға жауап беру сұралады Қабілеті төмендеу оқушыларға жауап беруде ақпаратты қолдану рұқсат етіледі | Өздік жұмыстар Жеке және жұптарды өзара бағалау | Интербелсенді тақтаны 10 минуттан артық қолданбау ескеріледі. Биология кабинетінде қауіпсіздік техникасының ережелерін естен шығармау керектігі ескертіледі. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?