Дигибридті будандастыру кезінде хромосомалардың тәуелсіз ажырауы. Биология, 10 сынып, сабақ жоспары.


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

10.3С: Тұқым қуалаушылық пен өзгергіштік заңдылықтары

Мектеп: Павлодар қаласындағы «химия-биологиялық бағыттағы Назарбаев Зияткерлік мектебі»

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 10

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Дигибридті будандастыру кезінде хромосомалардың тәуелсіз ажырауы

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

10.2.4.2 Есеп шығару кезінде дигибридті будандастырудың цитологиялық негіздерін, белгілердің жыныспен тіркес тұқым қуалауын және көпаллельділікті қолдану

Сабақ мақсаттары

  • Дигибридті будандастыру ұғымын және Мендельдің 3-заңын (тәуелсіз тұқым қуалау заңы) ұғыну;
  • Дигибридті будандастырудың цитологиялық негіздерін түсіну;

3. Генетикалық есеп шығаруда символдарды және терминологияларды қолдану.

Бағалау критерийлері

Егер төмендегі бағалау критерийлерін орындаса, оқушы оқу мақсатына жетеді:

  • Дигибридті будандастыру ұғымының мағынасын және Мендельдің 3-заңын түсіндіре алады;
  • Дигибридті будандастыру есептерін шығару кезінде есептің берілгенін, шығару жолын, Пеннет торын, жауабын дұрыс жазады;
  • Генетикалық сызба жасау кезінде генетикалық символдарды дұрыс қолданады;
  • Генотип және фенотипін дұрыс көрсетеді.

 Тілдік мақсаттар

Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер топтамасы

Генетикалық символдар мен терминдерді есеп шығару кезінде қолданады (жазылым дағдысы)

Пәндік лексика мен терминология

Қазақша

Орысша

Ағылшынша

Генетика

генетика

genetics

Ген

ген

gene

Генотип

генотип

genotype

Фенотип

фенотип

phenotype

Будандастыру

скрещивание

cross

тұқымқуалаушылық

наследственность

heredity

Моногибридті

моногибридное

monohybrid

Дигибридті

дигибридное

dihybrid

Ұрпақ

поколение

generation

Доминантты

доминантный

dominant

Аллельді

аллельный

allelic

Гомозиготалы

гомозиготный

homozygous

Гетерозиготалы

гетерозиготный

heterozygous

Құндылықтарды дарыту

Ынтымақтастық

  • Оқушылардың бір-бірімен және мұғаліммен өзара әрекеттестіктері сабақтың барлық кезеңдері бойы жүзеге асырылады.
  • Мұғалім мен оқушы бірлесе сабақтың мақсатына жетеді және өзара іс-қимыл нәтижелерін талқылайды.

Өмір бойы оқу

  • Сабақ мақсатын біледі және түсінеді. Алған білімінің неге қажет екенін түсінеді.

Азаматтық жауапкершілік

  • Оқушылар жұмыс орындарын тәртіппен ұстайды

Пәнаралық байланыстар

Генетикалық есептің фенотип пен генотипін анықтау кезінде математикамен байланысады

АКТ қолдану дағдылары

Интербелсенді тақтаны пайдалану, сондай-ақ ғаламтордан қажетті ақпараттарды өздігінен іздеп табу және керегін іріктеп алу арқылы сын тұрғысынан ойлауларын, компьютерді белсенді пайдаланушы дағдыларын дамыту

Бастапқы білім

Тұқым қуалайтын және тұқым қуаламайтын өзгергіштік, хромосомалар, мейоз, негізгі генетикалық түсініктер, моногибридті будандастыру туралы алдыңғы білімдері пайдалы болады.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

0-1 мин

Сабақты ұйымдастыру (оқушылармен амандасу, түгендеу, көңіл-күйлерін білу)

2-4 мин

Ой қозғау:

Екі жұп қарама-қарсы белгілері бойынша ажыратылатын дараларды будандастыру қалай аталады?

БЖ: Дигибридті будандастыру

Жаңа тақырыпқа шығу

Осы сұраққа жауап беру арқылы оқушылар бүгінгі сабақтың тақырыбын, сабақтың мақсатын мұғаліммен бірге анықтайды.

Оқушыларға сабақ мақсатына жету үшін бағалау критерийлерін ұсыну.

ИТ, презентация, 1-4 слайдтар

5-12 мин

Ұғыну

Мұғалімнің қысқаша түсіндірмесі (слайд бойынша)

Оқушылар дәптерлеріне қысқаша жазып алып отырады.

ИТ, презентация

5-14 слайдтар, 1-қосымша

13-23 мин

Жұппен жұмыс

Тапсырма: «Дигибридті будандастыруға есептер шығару»

Дескриптор:

  • Есептің сызбасын дұрыс жазады;
  • Генетикалық аңбаларды дұрыс қолданады;
  • Пеннет торын дұрыс толтырады;
  • Генотип және фенотип қатынастарын дұрыс көрсетеді
  • Есепті дұрыс шығарады.

Өзара бағалау. Кері байланыс

ИТ, презентация

15-16 слайдтар

24-27 мин

Ағылшын тілінде бейнежазба көру

https://www.youtube.com/watch?v=1QU2phs-hws

ИТ

28-36 мин

Сабақты бекіту

Тапсырма: «Суреттен есеп құрастыр»

Оқушылар өз таңдаулары бойынша суреттен 1 есеп құрастырады

ИТ, презентация

17-слайд

37-40 мин

Саба0ты 0орытындылау

Кері байланыс.

  • Бүгінгі сабақтың мақсатына жеттік пе?

Рефлексия «Құтқару белдемшесі»

Қиындық тудырған, қайта толықтыруды қажет ететін сұрақтарын жазады.

Үйге тапсырма

Бүгін сабақта шығарылған есептерді үйде бекіту. Терминдер жұмыс (3 тілде)

ИТ, презентация6 18-20-слайдтар, рефлексия парақшалары

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Қабілеті жоғары оқушылардан қосымша тереңдетілген сұрақтарға жауап беру сұралады

Қабілеті төмендеу оқушыларға жауап беруде ақпаратты қолдану рұқсат етіледі

Өздік жұмыстар

Жеке және жұптарды өзара бағалау

Интербелсенді тақтаны 10 минуттан артық қолданбау ескеріледі.

Биология кабинетінде қауіпсіздік техникасының ережелерін естен шығармау керектігі ескертіледі.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1

2

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1

2

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу