Пассивті және активті тасымалдау механизмі. Биология, 10 сынып, сабақ жоспары.
Сынып: 10 | Мектеп: Мұғалім: | |||||||||||||||||
Күні: | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар: | ||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы: Пассивті және активті тасымалдау механизмі. | ||||||||||||||||||
Оққыту мақсаты, сабақтың бағыты | Пассивті және активті тасымалдау механизмдерді түсіндіру. | |||||||||||||||||
Сабақ мақсаты | Барлық оқушылар: Пассивті және активті тасымалдау процессін сипаттау. Оқушылардың көбі: пассивті және активті тасымалдау процесстерінің мысалдарын өмірден келтіреді. Кейбір оқушылар: жаңа жағдайда пассивті және активті тасымалдау механизмдері туралы алынған білімдерді қолдана алады | |||||||||||||||||
Жетістік критерийлері | Оқушы:
| |||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар: тасымалдау режимдерді ауызша немесе жазбаша түрде мысалдармен сипаттау және салыстыру Пәнге қатысты лексика мен терминология: пассивті тасымалдау, активті тасымалдау, диффузия, осмос, градиент концентрациясы, селективті өткізгіштігі, жеңілдетілген диффузия, эндозитоз, экзоцитоз, натрий калий сорғысы.
Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер топтамасы: Пассивті тасымалдауға…, сондай-ақ … Осмос-бұл қозғалыс үрдісі ... Жеңілтілген диффузия– бұл қозғалыс үрдісі … Активті тасымалдауға.. Эндоцитоз – бұл…, экзоцитоз – бұл … Су градиент концентрациясында төмен жүреді, егер . X диффузия / жеңілдетілген диффузия арқылы жылжытылады ... | |||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Достық Топтық жұмыс және жоспарлау қажеттілігі оқушылардың төзімділік пен достық қарым-қатынасын қамтамасыз етеді. Ашықтық Оқушылар әртүрлі көлік түрлеріндегі айырмашылықтар туралы жорамалдарды ашық және еркін білдіруде Жалпыұлттық идея «Мәңгілік ел» Болашақта ғылымды зерттеуге және өз бетінше білім алуға балалардың қызығушылығын қалыптастыру Қазақстанның интеллектуалдық әлеуетін қалыптастыруға, бәсекеге қабілетті және салауатты ұрпаққа ықпал етеді. | |||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Оқушылардың әлеуетті градиент ұғымдарын қолдану қажеттілігі физикадан пәнаралық байланыспен қамтамасыз етеді | |||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Тасымалдау режимін нақты көрсету үшін АКТ сабақтың ортасында пайдалануға болады | |||||||||||||||||
Бастапқы білім | Ас қорыту - 6-9 сыныптар Ферменттер - 9 сынып, Қанайналым жүйесі - 8 сынып, «10.1С қуаты» бөлімі. | |||||||||||||||||
Жоспар | ||||||||||||||||||
Сабақтың кезеңдері | Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Ресурстар | ||||||||||||||||
Сабақтың басы 1-2 мин. 3 мин. |
Ұйымдастыру кезеңі. (П) Оқушыларға жасуша мембранасының диаграммасын ұсыныңыз. Тапсырма: Пассивтік тасымаладу түрлерін диаграммада жазыңыз.
| Видеоматериалы по строению клеточной мембраны: https://www.youtube.com/watch?v=MVuKLypQrIc https://www.youtube.com/watch?v=tSvhkZOuTrA
| ||||||||||||||||
5 мин. 5 мин 3 мин. 10 мин.
5 мин. 8 мин. | (П, И) Сәйкестікке тапсырма. «Жұбын тап» Сыныпты екі топқа бөліңіз. Оқушылардың бір тобына терминдерді, екінші тобына терминдерді анықтауды ұсынады. Әрбір топқа өз жұбын табуға шақырыңыз. 1-қосымша (П) «Жасуша мембранасы және оның селективті өткізгіштігі» тапсырмасын орындау үшін жұптағы оқушыларға ұсынылады. (П) Өзара тексеру. Жұптағы оқушылар бір-бірінің жұмысын тексереді және бағалайды. (К) Топтық жұмыс. Мұғалім оқушылардың алдына: «Пассивті көліктің түрлері» тұжырымдамалық картасын құрастыруына тапсырма береді. Бағалау критерийлері:
Топтар презентациясы: әр топ өз плакатын бағалау үшін басқа топтарға жібереді. Бағалау: «Екі жұлдыз - бір тілек». «Заттарды тасымалдау» бөлімі бойынша ФТ. |
2 стақан су әртүрлі температурамен( суық және ыстық), тағамдық бояғыштар,қасық.
| ||||||||||||||||
Сабақтың соңы 2 мин. | Тасымалдау түрлеріне қорытынды. Сабақ соңында оқушылар рефлексия өткізеді: - не білдің, неге үйрендің - не түсініксіз қалды - немен жұмыс жасау керек | |||||||||||||||||
Қосымша ақпарат | ||||||||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Пәнаралық қатынастар Өмір қауіпсіздігі АКТ саласындағы байланыс Құндылықтармен қатынас | |||||||||||||||||
| Өмір қауіпсіздігі: Сыныптағы мінез-құлық ережелері, қауіпсіздік ережелерін сақтау Жұптар мен топтарда жұмыс істеу ,басқа оқушылармен және мұғаліммен жұмысын талқылау басқалардың пікірін құрметтеу қабілетін, құрбыларымен және ересектермен дұрыс қарым-қатынас жасауын дамытады. | |||||||||||||||||
Бағалау – оқушылардың білімін тексеруді қалай жоспарлап отырсыз? | ||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| |||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?