Жасушалық биология. Биология, 10 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді жоспар
10.1B: Жасушалық биология | Мектеп: НЗМ ФМБ Астана қ. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Мерзімі: | Мұғалімнің аты-жөні: Нурышева А.К. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып:10 | Сабаққа қатысып отырғандардың саны: | Қатыспағандардың саны: | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізетін оқыту мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | Оқушы:
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаттары |
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері | Оқушы оқыту мақсаттарына жетті, егер:
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар
| Пәндік лексика және терминология Жасуша, органоид, цитоплазма, ядро, вакуоль, жасушалық стенка, плазмалық мембрана, саңырауқұлақтар, өсімдік, жануар ………………. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу | Сабақта сыйластықты қалыптастыру келесіні қамтиді:
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Осы сабақтағы АКТ қолдану дағдылары: ақпаратты өз бетімен іздеу, интернет көздерін пайдаланып, қажетті ақпаратты талдап, іріктеу. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы білім | Жасушаның құрылымы: 6, 8, 9 сыныптар Молекулярлық биология 10.1А | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың барысы | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы Сабақтың ортасы Сабақтың соңы | Сабаққа ену Осы суреттердің арасында қандай байланыс бар? Суреттердің арқасында оқушылармен бірге сабақтың тақырыбын, мақсаттарын, критерийлерін анықтаймыз. Бейнематериалға сүйеніп, прокариот пен эукариоттың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын атаңдар. Бейнематериалды көру. Осы тапсырмалар оқылатын материал бойынша бастапқы білімін және түсінігін бағалайды. Мұғалім сабақта қолданылатын терминдерге оқушылардың назарын аударады. Зерттеудің сұрағы: Неге қарапайымдылар кәріліктен өлмейді? F)Жұппен жұмыс Интернет материалдарын қолданып, қарапайым ағзалардың ерекшеліктері мен тіршілігін танысып білу. Бейнематериалмен жұмыс (1,2) «Жеребе тарту» әдісімен жұптарға бөлу. Ағзалар: 1) фотосинтезге қатыспайтын еркін тіршілік ететін протист - амеба; 2) ядросы жоқ қарапайым прокариот - бактерии; 3) фотосинтезге қатысатын еркін тіршілік ететін протист - эвглена; 4) паразиттік протист - ішек паразиті лямблия; 5) ішек паразиті -маляриялық плазмодий; 6) колонияны немесе үлкен салмақты құрайтын протист - Вольвокс. Жұпта постер дайындау. А тапсырмасы Ішкі және сыртқы құрылымның детальдарын көрсетіп, ағзаның суретін салыңдар. В тапсырмасы 1. Ағзалардың рөлін трофикалық байланыста сипаттаңыз (қоректену типінің үлгісінде). 2. Ағзалардың белгілі ортада күн көруге мүмкіндік беретін арнайы бейімделуін түсіндіріңіз. С тапсырмасы 1.Кестені толтырыңыз
2. Әр түрлі ағзалардың өмір сүру ұзақтығының ортақ заңдылықтарын түсіндіріңіз. Постер жасау критерийлері: - Ішкі және сыртқы құрылымның детальдарын көрсететін, нақты суреттер; - Ағзалардың рөлі трофикалық байланыста көрсетілген (қоректену типінің үлгісінде); - Ағзалардың белгілі ортада күн көруге мүмкіндік беретін арнайы бейімделуін түсіндіреді; - Әр түрлі ағзалардың өмір сүру ұзақтығының ортақ заңдылықтарын түсіндіреді. «Аквариум» әдісімен өзара бағалау. Оқушылардың әрекетін мұғалімнің бағалауы Зерттеудің сұрағына жауап Үйге тапсырма: өтілген материалды қайталау. Рефлексия | Презентация https://www.youtube.com/watch?v=PcM3WwpayuE Видео: Саңырауқұлақтар, өсімдік пен жануар 3)https://www.youtube.com/watch?v=c19GUq8F8lI | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Дифференциация – көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетімен ерекшелінген оқушыларға Сіз қандай міндеттерді қоюды жоспарлайсыз? | Бағалау – Сіз оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Барлық оқушылар жасай алады: Прокариоттық және эукориоттық жасушаларының құрылымын суреттеу; ағзалардың сыртқы және ішкі құрылымының детальдары. Оқушылардың көбі жасай алады: трофикалық байланыста ағзаның рөлін салыстыру, мысалы, қоректену типі; ағзалардың белгілі ортада күн көруге мүмкіндік беретін арнайы бейімделуді түсіндіру; Кейбір оқушылар жасай алады: әр түрлі ағзалардың өмір сүру ұзақтығының ортақ заңдылықтары | Өзара бағалау дифференцияланған тапсырма Мұғалімнің бағалауы | Ноутбукпен жұмыс жасауда ҚТ сақтау. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың рефлексиясы Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Оқушылардың барлықы ОМ жетті ме? Жоқ болса, неге? Сабақта дифференциация дұрыс өткізілді ме? Сабақтың мезгілдік кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды және неліктен? |
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті (сабақ беру және оқыту туралы ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты не жақсарта алушы еді (сабақ беру және оқыту туралы ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе кейбір оқушылардың жетістіктері/қиындықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда неге назар аудару қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
» Қазақстандағы білім беру деңгейі 10 жыл ішінде қалай өзгерді?