Жасушалық биология. Биология, 10 сынып, сабақ жоспары.


10.1А- Жасушалық биология

Астана қаласының ФМБ Зияткерлік мектебі

күн:

Мұғалімнің аты-жөні : Абилова К.А

сынып: 10

Қатысқандар саны:

 Қатыспағандар саны:

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

  • Электронды микроскоп арқылы көрінетін жасуша органоидтарының құрылысы мен қызметін түсіндіру

Сабақ мақсаттары

  • жарық және электронды микроскоп құрылысын білу;
  • жарық және электронды микроскопты салыстыру, айырмашылықтарын анықтау;
  • электронды микроскоптың артықшылықтары мен кемшіліктерін түсіндіру.

 Бағалау критерийлері

  • жарық және электронды микроскоптың жұмыс жасау принциптерін түсіндіреді;
  • жарық және электронды микроскопты салыстырып, айырмашылықтарын анықтайды;
  • электронды микроскоптың артықшылықтары мен кемшіліктерін түсіндіреді.

 Тілдік мақсаттар

 

Оқушылар:

  • электронды микроскоп арқылы көрінетін жасуша органоидтарының құрылысы мен қызметін академиялық тілді пайдаланып, түсіндіреді, сұрақ қояды және сұрақтарға жауап береді

Пәнге қатысты лексика мен терминология

ядро, цитоплазма, орталық вакуоль, мембрана (жарғақша),

митохондрии, ЭПТ, хлоропластар, Гольджи аппараты, лизосома, рибосома.

Диалог құруға / жазылымға қажетті сөздер топтамасы

Жарық микроскобы арқылы............................ жақсы көрінеді

Электронды микроскоп арқылы.....................көруге болады

Құндылықтарды дамыту

 

Бірін бірі сыйлау, бірлесе жұмыс атқару, академиялық шындық, үздіксіз білім алу.

Пәнаралық байланыстар

Молекулалық биология және биохимия

 АКТ қолдану дағдылары а

Видеоматериал көру, ноутбуктерді ақпарат іздеуге қолдану

Бастапқы білім

Жасуша құрылысы – 6, 8, 9 сыныптар

Молекулалық биология және биохимия – 10 сынып

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

Сабақты бастау

Видео көру (2мин)

Сабақтың тақырыбы мен мақсатын ашу

https://www.youtube.com/watch?v=9rJjEBukBB8

Сабақтың ортасы

Сынып оқушыларын 2 топқа бөлу

1 тапсырма

1 топ

1.«Жарық микроскоп» тақырыпты оқу

2. Постер құрастыру

2 топ

1. «Электронды микроскоп» тақырыпты оқу

2. Постер құрастыру

Постерді құрастыруға (15 мин)

Постерді қорғаудың бағалау критерийі

1 Постерде тақырып туралы маңызды ақпарат берілген;

2.Суреттер нақты тақырыппен байланысқан

3.Берілген тапсырмаға сәйкес тақырып ашылған

Постерді қорғау (10 мин)

Бірін бірі бағалау

(ҚБ) 2 тапсырма (10мин)

  • Электрондық микроскоптың жұмыс жасау принципін түсіндіріңіз;
  • Электронды микроскоптың артықшылықтары мен кемшіліктерін түсіндіріңіз

Бағалау критерийі

  • электрондыо микроскоптың жұмыс жасау принципін түсіндіреді
  • электронды микроскоптың жарық микроскобынан айырмашылығын анықтайды
  • электронды микроскоптың артықшылықтары мен кемшіліктерін түсіндіреді.

1 қосымша

2 қосымша

Ватман, фломастерлер

3 қосымша

Сабақтың ортасы

  • бүгінгі сабақты қорытындылайтын 5 сөйлем жазыңыз
  • оны 5 сөзге қысқартыңыз
  • 1 сөзбен қорытындылаңыз

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

техникасының сақталуы

Барлық оқушылар

электрондық микроскоптың жұмыс жасау принципін түсіндіреді;

Оқушылардың көпшілігі

электронды микроскоптың жарық микроскобынан айырмашылығын анықтайды

Кейбір оқушылар

электронды микроскоптың артықшылықтары мен кемшіліктерін түсіндіреді.

1тапсырманы орындау кезінде(постер) (бірін бірі бағалайды)

2тапсырманы орындау кезінде

(мұғалімнің бағалауы)

Баланың түзу отыруына мән беру, биология бөлмесінде кауіпсіздік техникасын сақтау

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
» Қазақстандағы білім беру деңгейі 10 жыл ішінде қалай өзгерді?
Пікір жазу