Жасушалық биология. Биология, 10 сынып, сабақ жоспары.
10.1А- Жасушалық биология | Мектеп: ФМБ НЗМ Астана қаласы | |||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Абилова К.А | |||||
Сынып: 10 | Қатысқандар саны:: | Қатыспағандар саны: | ||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
| |||||
Сабақ мақсаттары |
| |||||
Бағалау к критерийлері |
| |||||
Тілдік мақсаттар
| Оқушылар орындай алады:
Пәнге қатысты лексика мен терминология ядро, цитоплазма, орталық вакуоль, мембрана, митохондриялар, ЭПТ, хлоропласттар, Гольджи аппараты, лизосомалар, рибосомалар. Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер топтамасы: Жарық микроскопының көмегімен жақсы көрінеді........................................... Электронды микроскоптың көмегімен көруге болады................................... | |||||
Құндылықтар | сыйластық, бірлестік, академиялық шындық, өмір бойы оқу. | |||||
Пәнаралық байланыстар | Молекулалық биология және биохимия
| |||||
АКТ қолдану дағдылары | Видеометариалдарды көру, ақпараты іздеу барысында ноутбуктерді қолдану | |||||
Бастапқы білім | Жасушаның құрылысы – 6, 8, 9 сыныптар Молекулалық биология және биохимия – 10 сынып | |||||
Сабақ барысы | ||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||
Сабақтың басы | Кіріспе (ҚБ) Жасушаның құрылысын қайталау Тапсырма1 АВСD Тест (5 мин)
Бағалау критерийлері Жасушаның құрылысын білу Органоидтардың қызметін анықтау Өзара бағалау (3мин) | Қосымша 1 | ||||
Сабақтың ортасы | (Т) Электронды және жарық микроскоптарының көмегімен жасалған екі суретті оқушыларға ұсыныңыз (органоидтардың атаулары көрсетілген).
Тапсырма Электронды және жарық микроскоптарының көмегімен жасалған суреттерде жасушаның құрылысын қарастырыңдар. Екі суреттің арасындағы айырмашылықтарды табыңдар (2 мин) Бағалау критерийлері
Жарық микроскопы арқылы жақсы көрінеді: ядро, цитоплазма, орталық вакуоль, мембрана. Электронды микроскоптың көмегімен көруге болады: митохондриялар, ЭПТ, хлоропласттар, Гольджи аппараты, лизосомалар, рибосомалар. (К) Жасушаның құрылысы және тіршілігі туралы видеоны оқушыларға көруге ұсыныңыз (5мин)
Жасуша органоидтарының атауы жазылған карточкаларды жеребе салу арқылы таңдатқызыңыз Тапсырма 2. «Өз органоидың» туралы ойдан карта құрастырыңдар Жасуша органоидтары: Жасуша қабықшасы, плазмалық мембрана, цитоплазма және оның органоитары (мембранасыз, бір- және екімембраналы), ядро. (7 мин) (Қосымша1) (ҚБ) Әр жұп өз жұмыстарын қорғауы тиіс. (10 мин) Критериилері:
Жасушаның органоидтары туралы мәліметтерді оқыңдар (5 мин) және тапсырманы орындаңдар (Ж) (ҚБ) Тапсырма 3 1.Суреттердің көмегімен органоидтарды анықтаңдар 2.Органоидтардың құрылысы мен қызметін сәйкестіріңдер 3. Электронды микроскоп арқылы көрінетін жасуша органоидтарының құрылыс ерекшеліктері мен қызметтерін түсіндіріңдер
( Қосымша 2) Бағалау критерийлері 1. Микрофотографиялар арқылы органоидтарды анықтай алады. 2. Органоидтардың құрылысы мен қызметін сәйкестіндіре алады. 3. Электронды микроскоп арқылы көрінетін органоидтардың құрылыс ерекшеліктері мен қызметін түсіндіре алады | Органоидтардың микросуреттері және олар туралы қысқаша ақпарат Видео «Жасуша ішіндегі өмір»: https://www.youtube.com/watch?v=OlbNsA1ueS0 Қосымша 2 Жасуша органоидтары туралы қысқаша ақпарат (кесте түрінде): http://biofile.ru/bio/5091.html Жасушаның құрылысы туралы ақпарат: http://bilimland.kz/ru/home#lesson=13186 Қосымша 2 | ||||
Сабақтың соңы |
| |||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||
Барлық оқушылар: электронды және жарық микроскопы арқылы көрсетілген суреттерден жасуша органоидтарын анықтай алады; Оқушылардың көбісі: «өз органоидын» туралы ойдан карта құрастыра алады; Кейбір оқушылар: Микрофотографиялар арқылы органоидтарды анықтай алады және органиодтардың құрылысы мен қызметін сәйкестіндіре алады | Жасуша органоидтарын салыстыру кезінде бағалау; Ойдан карта құрастыру кезінде өзара бағалау; Жасуша органоидтарының құрылысы және қызметін сәйкестендіру кезінде бағалау | Отырған кезде арқаны дұрыс ұстау Осы сабақта қолданылатын қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары | ||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| |||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
» Қазақстандағы білім беру деңгейі 10 жыл ішінде қалай өзгерді?