Бактерия, өсімдік және жануар жасушаларының құрылымының ерекшеліктері. Биология, 10 сынып, сабақ жоспары.
САБАҚ: Биология | Мектеп: Алматы қаласындағы химия-биология бағыттағы Назарбаев Зияткерлік мектебі | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Спан Ә.М. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 10 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар: | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы: | Бактерия, өсімдік және жануар жасушаларының құрылымының ерекшеліктері. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақ арқылы жүзеге асырылатын оқу мақсаттары | 11.4.2.5 прокариот жасушаларының және өсімдік, жануар жасушаларының құрылыс ерекшеліктері мен қызметтерін салыстыру | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | 11.4.2.5 прокариот жасушаларының және өсімдік, жануар жасушаларының құрылыс ерекшеліктері мен қызметтерін салыстыру | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жетістік критерийлері |
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар орындай алады: Эукариот және прокариот жасушаларымен байланысты негізгі терминдерге ауызша анықтама беру. Эукариот және прокариот жасушаларын жазбаша салыстыру. Жасушалардың ұқсастығы мен айырмашылығын жазбаша сипаттау, сондай-ақ ағзалардың тіршілігіндегі жасуша органоидтарының функцияларын түсіндіру Пәнге қатысты лексика мен терминология: Прокариот, эукариот, хлоропласт, митохондрия, ЭПТ, вакуоль, гликоген, целлюлоза, цитоплазма | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дағдыландыру |
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс | химия | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
АТҚ қолдану дағдысы | Интерактивті – тақтамен жұмыс | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Алдынғы білім | "Жаратылыстану" курсынан оқушылар жасушалар мен ұлпалар туралы біледі. Олар сондай-ақ микроскоппен жұмыс істей алады және уақытша микропрепараттар дайындайды. Биология пәнінен 7 сынып оқушылары пластидтер, вакуоль, ядро, цитоплазма, жасушалық мембрана сияқты жасушалардың компоненттерін анықтай және сипаттай алады. 8 және 9 сынып білімі бойынша прокариоттар мен эукариот жасушаларының айырмашылығы неде екенін біледі. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Жоспарланатын қызмет | Ресурстар | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ басы 0-3 | Амандасу. Оқушыларды түгелдеу. Сабақ тақырыбын таныстыру. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ ортасы 4-7 мин 7-9 мин 9-12 мин 12-20 мин 20-32 мин 32-35 мин | Сергіту сәті. «Крисс- кросс» «Жасуша» - сөзі вертикаль бағытта берілген.Әрбір ұяшықтағы әріпке биологиялық термин жазу керек. Оқушылардың жауаптарын тыңдау. Талдау жасау. Жаңа сабақтың мақсатын айқындау. Оқушылардың жауаптарын тыңдау. Талдау жасау. 1. Қандай ағзалар прокариотқа жатады? 2. Эукариоттарға қандай ағзалар жатады? 3. Ядроның негізгі функцияларын атаңыз? 4. Орындалатын функцияға байланысты ядро құрылысының ерекшеліктері қандай? 5. Хроматин жіпшелері дегеніміз не? 6. Ядроның қандай құрылымы тұқым қуалайтын ақпаратты тасушылар болып табылады? Жануар, өсімдік, саңырауқұлақ және бактерия суреттері көрсетілген карточка бойынша оқушыларды 4 топқа бөлу. Топтық жұмыс: әрбір топ карточкада берілген жануар, өсімдік, саңырауқұлақ және бактерия жасушасын сипаттап, жасуша органоидтарын жекелеп сипаттау керек. Сонымен қатар берілген кестені толтыру қажет.
Әрбір топқа дайын микропрепараттар ұсынылады. Сол берілген микропрепараттар қай организмге тән және не себепті, ойларын дәлелдеу қажет. Топтық жұмысты қорғау; Әр топқа (3минут); Өзара талқылайды, ойларын алған білімдеріне негізделіп дәлелдейді. Бір-бірін бағалау. Жұмыстарды қорғау барысында кері байланыс жүргізу. Сабақты қорытындылау. Сабақ мақсаты мен критерийлеріне қайта оралу. Кері байланыс | А 3 қағазы , Интерактивті тақта watch?v=URUJD5NEXC8&t=3s | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ соңы 35-40 | Рефлексия «5 саусақ " ойыны» 1.Ақпарат қызықты болды. 2.Мен әрбір патшалықтардың эукариот құрылысының ерекшеліктерін білемін. 3.Маған сабақта қалай жұмыс істегенім ұнады. 4.Мен өз тобымның жұмысына қанағаттанамын. 5.Мен үй жұмысын орындауға дайынмын. Егер сіз барлық 5 саусағыңызды көрсетсеңіз - материал жақсы меңгерілген. Егер 4 саусағыңызды көрсетсеңіз, сабақта жақсы жұмыс істедіңіз. Егер 3 және одан аз болса, сіз тақырыпқа байланысты әртүрлі материалдарды қарастыруыңыз керек. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Дифференциалды оқыту – Көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз? | Бағалау – Оқушылардың берілген материалды меңгеру деңгейін қалай тексересіз? | Денсаулық және қауіпсіздік ережелері | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қабілеті жоғары оқушылар Дүниежүзілік тұқымдық қордың маңызын бағалай алады. Қабілеті төмен оқушылар Дүниежүзілік тұқымдық қордың маңызын сипаттай алады. | Бір-бірін бағалау | Компъютермен жұмыс жасау ережелерінің сақталуын қадағалау | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Рефлексия Сабақ мақсаттары/оқыту мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқыту ортасы қандай болды? Менің бөліп оқытқаным өз мәнінде жүзеге асты ма? Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? |
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы бағалау Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті (сабақ беру мен оқытуды қарастырыңыз)? 1: 2: Қандай екі мезет сабақты жақсарта алар еді (сабақ беру мен оқытуды қарастырыңыз)? 1: 2: Мен сабақтан топпен жекелеген адамдар туралы маған келесі сабаққа дайындалуға көмек беретіндей не білдім? |
Қосымша 1
Дескрипторлар:
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?