ДНҚ репликациясы үдерісі.Мезельсон мен Стальдің эксперименті.Чаргафф ережесі. Биология, 10 сынып, сабақ жоспары.


Қысқа мерзімді сабақ жоспары

 

САБАҚ:

Мектеп: ФМБ НЗМ Ақтөбе қаласы

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Карамурзина Ш.О

Сынып: 10

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

ДНҚ репликациясы үдерісі.Мезельсон мен Стальдің эксперименті.Чаргафф ережесі.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

Оқушылар:

  • 10.4.1.7 ДНҚ репликациясы үдерісін сипаттау

 Сабақ мақсаттары

Оқушылар:

ДНҚ репликациясы үдерісіне қатысатын маңызды ақпаратты анықтайды және ретімен түсіндіреді;

Мезельсон мен Стальдің экспериментін сызба арқылы түсіндіреді;

Чаргафф ережесін ауызша түсіндіреді;

Чаргафф ережесіне қатысты есептерді шығарады;

 Бағалау

 критерийлері

  • ДНҚ репликациясын сипаттайды;
  • Мезельсон мен Стальдің экспериментін түсіндіреді;
  • Чаргафф ережесін түсіне отырып, есептерді шығарады;

 Тілдік мақсаттар

 

Оқушылар:

ДНҚ репликациясы үдерісін ауызша немесе жазбаша сипаттайды

Диалог/жазу үшін пайдалы сөз тіркестерінің топтамасы:

ДНҚ молекуласы екі еселенгенде ДНҚ ның қос оралымы ашылғанда оған комплементарлы жаңадан синтезделген молекула пайда болады, бұл ...... деп аталады.

Жартылай сақтала екі еселену дегеніміз .....

Бытыраңқы екі еселенуде ДНҚ молекуласы қысқа бөліктерге ыдырайды, ..... қос тізбек пайда болады.

 Құндылықтарды

 дарыту

 

 

Адалдық, үздіксіз оқу, үштілділік ,денсаулық ,жауапкершілік

құндылықтарын дарыту мәтінмен жұмыс жасау барысында және жұптық, топтық жұмыстарда (үздіксіз оқу) жүзеге асады.

 Пәнаралық

 байланыстар

Пән

тарих

Химия

Микробиология

Математика

Кезең

Жаңа білімді меңгеру кезеңі

ДНҚ репликациясы кезеңі туралы ақпаратпен танысу кезеңі

Топтық жұмыста, жаңа білімді меңгеру кезеңінде:

Мезельсон мен Стальдің эксперименті

Білімді бекіту кезеңінде

Чаргафф ережесіне қатысты деңгейлі есептерді шығарады;

 АКТ қолдану

 дағдылары

Презентацияны қолдану

ДНҚ бейнебаян:

https://www.youtube.com/watch?v=HbYSOhXbxy0

Бастапқы білім

ДНҚ репликациясы, нуклеин қышқыларның типтері тақырыбында алынған бастапқы білімді еске түсіру.

(9 сынып)

Жоспар

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

0-1 минут

 

 

 

 

 

 

 1-5 минут

Ұйымдастыру кезеңі

Миға шабуыл!!!

Бір анадан туған егіздердің бір - біріне ұқcас болуы қандай қасиетке негізделген?

Сұрақты талқылау арқылы: ата – анадан бастапқы тұқымқуалау ақпараты ДНҚ – ның екі еселенуі кезінде берілетіндігін және S фазада жүртетіндігін талқылау. Сол арқылы сабақтың тақырыбы мен оқу мақсатын анықтау.

Сабақтың тақырыбы: ДНҚ репликациясы үдерісі.Месельсон мен Стальдің эксперименті.Чаргафф ережесі.

Сабақтың оқу мақсаты: 10.4.1.7 ДНҚ репликациясы үдерісін сипаттау

Жеке жұмыс!!

Терминологиямен жұмыс

Слайд 1-2

Слайд 3

5 -15 минут

15-18 минут

18 – 23 минут

 

 

 

 

 

23- 28 минут

 

 

 

 

28 – 32 минут

 

 

 

 

 

 

 

32 – 37 минут

 

Жаңа білімді игеру үшін оқушыларға ДНҚ туралы бейнебаян қарауды ұсыныңыз.

Оқушыларға «ДНҚ - да жазылған тұқымқуалау ақпараттары қалай келесі ұрпақтарға қалай беріледі?» мәселелік сұрақ төңірегінде талқыланады.

Жұптық жұмыс, мәтін тарату!!!

Тарихи мәліметпен қатар, ДНҚ репликациясының үдерісі туралы қысқаша мәтін ұсыныңыз.

Нұсқаулық !!!

  • Мәтін оқу барысында тақырыпқа қатысты маңызды кілті сөздердің астын сызыңыз.
  • Мәтін оқуда тақырыптарды үдеріске байланысты бөлімдерге бөліп,белгілеп отырыңыз.

Бағалау критерий!!

  • ДНҚ репликациясына қатысты маңызды кілтті сөздерді анықтайды;
  • ДНҚ репликациясы үдерісінің кезеңдерін анықтайды;

Жұпта талқылау!!!

«Ретін тап» ойынын ұсын.

Оқушыларға жұпқа ДНҚ үдерісінің кезеңдерінің қимасын таратып реттілігін анықтауды тапсырыңыз.

Бағалау критерий!!!

ДНҚ үдерісінің кезеңдерін біледі;

Жұпты өзара жұптар тексереді.

Топтық жұмыс! «Таныс – пікірлес – бөліс» әдісі

Оқушыларға ақпаратты түрлі түсті қағазда шығарып оқып шығуды ұсыныңыз.

  • Месельсон мен Стальдің эксперименті.
  • Чаргафф ережесі

Топтық жұмыс қорғайды!

Бағалау критерий!

Сызба арқылы слайдтан түсіндіреді;

Топтың әр мүшесі қатысады;

Ақпараттың мазмұны тақырыпқа қатысты мәлімет болуы шарт;

Жалпы топтық жұмысты қорғау уақыты екі минут;

Топтық бағалау жүреді.

Жеке жұмыс!

Чаргафф ережесі бойынша деңгейлі тапсырмалар!

Мұғалім тексереді және кері байланыс беру арқылы бағаланады.

https://www.youtube.com/watch?v=HbYSOhXbxy0

Слайд 4 - 5

Қосымша 1

Слайд 6

Қосымша 2

Слайд 7

Қосымша 3

Слайд 8

Қосымша 4

Қосымша 5

37 – 40 минут

РЕФЛЕКСИЯ!!!

Үйге тапсырма

ДНҚ репликациясының кезеңдерінің сызбасын жасаңыз А3 форматта

Слайд 9

Қосымша ақпарат

Саралау оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Пәнаралық байланыстар

Тіршілік қызметі қауіпсіздігі

АТК байланыстар

Құндылықтармен байланыстар

Кейбір оқушылао нұсқауларды нақты сақтайтын болады. Жұптық жұмыс тәжірибені орындау кезіндегі қателерді болдырмауға көмектеседі. Қабілеті жоғары оқушылар қыздыру кезіндегі температура мен уақыт өзгерістерін нақтырақ бақылайтын болады, сол арқылы редуциялайтын қанттар мен Бенедикт ерітіндісін қыздыру кезінде түстердің үлкен палитрасын бөліп көрсетеді.

Пәнаралық байланыстар:

Осы тәжірибеде қолданылатын реактивтер химиямен пәнаралық байланысты қамтамасыз етеді.

Тіршілік қызметінің қауіпсіздігі:

Реактивтермен (спирт) абайлап жұмыс жасаймыз.

Көзілдірікті пайдалану міндетті, себебі тәжірибе қыздырумен байланысты.

АКТ байланыстар:

BILIMLand парақшасынан бейнероликтер көрсетіледі.

BILIMLand парақшасынан практикалық жұмыстарды қарайды.

Презентацияда мәліметтер беріеді.

НЗМ құндылықтарымен байланыс:

Реактивтермен абайлап жұмыс жасау жауапкершілікке тәрбиелейді.

Жұптардағы жұмыс достастықты дамытады.

Қарым-қатынас дағдылары әріптесімен жұмыс және сұрақтарға жауап беру арқылы дамытылады.

Бағалау – оқушылардың білімін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Формативті бағалау сабақ басында практикалық жұмысты орындағанда жүзеге асады. Сәтті орындалған тәжірибелердің көп бөлігі оқушылардың нұсқауларды нақты сақтау ептілігінің көрсеткіші болады.

Сипаттамаларын оқи отырып, нәруыздың қызметін дәл анықтағанда жүзеге асады.

Оқушылар бір-бірін бағалайды, сұрақтар қою арқылы және сол сұрақтарға жауап беру арқылы.

Ой толғаныс

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары шынайы болды ма? Оқушылар бүгін нені білді?

Оқыту ахуалы қандай болды?

Жоспарланған саралау тиімді болды ма?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

 

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жиынтық баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға ықпал еткен екі аспекті (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу