Практикалық жұмыс «Әртүрлі жағдайлардың нәруыз құрылымына әсерін зерттеу». Биология, 9 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді жоспар
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні | |||||
Класс: 10 | Қатысқандар | Қатыспағандар | ||||
Тақырыбы | Практикалық жұмыс «Әртүрлі жағдайлардың нәруыз құрылымына әсерін зерттеу» | |||||
Оқыту мақсаты (оқу багдарламасына сілтеме) | 10.4.1.5. Әртүрлі жағдайлардың нәруыз құрылымына әсерін зерттеу | |||||
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар нәруыздардың өзгерісін бақылай алады Көпшілік оқушылар практикалық жұмыста өз бетінше орындай алады Кейбір оқушылар практикалық жұмыс қорытындысын химиялық реакциялар бойынша тұжырымдай алады. | |||||
Жетістік критерилері |
| |||||
Тілдік мақсаттар
| Оқушылар жасай алады:
Пәнге байланысты лексика және терминология,: Нәруыздар, аминқышқылдары, сапалық реакция, денатурация, ренатурация, бірінші реттік құрылым Диалог пен жазылымға қатысты пайдалы тіркестер: Нәруыздарға күшті қышқылдармен әсер еткенде ... Нәруыздағы денатурация құбылысы мынадай заттармен әсер еткенде орындалды ............ | |||||
Құндылықтар | Ынтымақтастыққа тәрбиелеу, еңбек және шығармашылық, өмір бойы білім алу | |||||
Пәнаралық байланыстар | Химия | |||||
АКТ қолдану дағдысы | Акт жұмыс | |||||
Алдыңғы білімдер | Студент крахмал, қант, май және ақуызға арналған тағамды сынау әдістерін біледі (7-сынып). Органикалық заттар құрайтын элементтер (7-сынып). Биологиялық полимерлер мен мономерлердің жалпы сипаттамалары (8 сынып). | |||||
Сабақ барысы | ||||||
Жоспарланған кезеңдер | Сабақтағы жоспарланған әректеттер | Ресурстар | ||||
0-10мин 11-20 мин 21-40 мин | Ұйымдастыру кезеңі Ой қозғау «Арманға бүгін таңғы асқа анасы жұмыртқа пісіріп берді. Арман қоймалжың жұмыстқаның қатты массаға айналуының неге байланысты екенін ойланды және температурамен әсер еткендіктен болғандығын болжады.» Бұл - денатурация Температурадан басқа қандай заттармен нәруыз құрылымын бұзуға болады? Эмоционалды жағдайды құру. Тәжірибе жұмысын бастмас бұрын техникалық қауіпсіздік ережелерінің орындалуын ескерту, қауіп қатерді бағалау пунктіне сәйкес талқылау жүргізу. Тәжірибе 1. Жоғары температураның нәруыз құрылымына әсері Жұмыртқа нәруызы ерітіндісі бар бар пробирканы су банясында 5 мин қыздыру. Мөлдір нәруыз ерітіндісінің тығыз ақ түсті тұнбаға айналады. Қорытынды: Тауық жұмыртқасының ақуызы (альбумин) жоғары температуралық денатуратциялайды. Қайтымсыз денатурация нәтижесінде оның табиғи құрылымы мен оның физикалық қасиеттері өзгерді, мөлдір еритін ақуыздан ол өте тығыз ерімейтін затқа айналды. Тәжірибе 1. Жоғары температураның нәруыз құрылымына әсері Эксперимент үшін 1 мл 1% жұмыртқаның ақуыз, 1 мл натрий хлоридінің ерітіндісі суды тазартады. 1. 1 мл жұмыртқаның ақ ерітіндісіне, әр түрлі концентрациядағы 1 мл натрий хлоридінің ерітіндісіне (5%, 10%, 15%) қосылды. 2. Осы ерітіндіге дистилденген судың артық болуы қосылды.Натрий хлоридін нәруыздың мөлдір ерітіндісіне қосқан кезде, көк түстегі сүзбе тұнбасы пайда болады. Дистилденген судың қосу оны ешкандай өзгертістерге ұшыратпайды. Қорытынды: Жұмыртқа ақуыз (альбумин) өзінің табиғи құрылымы және оның физикалық қасиеттерін өзгеруіне әкелді қайтымсыз денатурацияға, ұшырады, Ол ерімейтін тығыз затқа айналады. Денатурация кезінде осы протеиннің негізгі құрылымы өзгерді, сондықтан дистилденген суды қосқанда, ренатурация процесі орындалмады. Тәжірибе 3. Қышқылдардың (HCl) нәруыз құрылымына әсері Тәжірибе үшін 1% жұмыртқа ақуыз ерітінді 2 мл, тұз қышқылы (HCl) ерітіндісінің 1 мл, дистилденген су алды.1.2 мл жұмыртқа нәруызына түрлі концентрациялы тұз қышқылынан 1 мл (HCl) қосты. (5%, 10%, 15%)Осы ерітіндіге дистилденген су қосылдыТұз қышқылының (HCl) ерітіндісіне қосылып, тұнба пайда болады Дистилденген судың қосылуы кезінде ешқандай өзгеріс болмады. Қорытынды: Тұз қышқылы (HCl) жұмыртқа ақуызын (альбумин) өзінің табиғи құрылымын өзгертіп және ол тығыз ерімейтін материалға айналды. Мөлдір еритін ақуыз физикалық қасиеттерін өзгеруіне әкелді, яғни қайтымсыз денатурацияға ұшырады. Денатурациямен осы протеиннің негізгі құрылымы өзгерді, сондықтан дистилденген суды қосқанда ренатурация процесі орындалмады Талқылау сұрақтары қойылды:
| Зертханалық жабдықтар: тестілік түтіктер, штатив, ұстағыш, тамшуыр, науа, қолғап, көзілдірік, термостат, секундомер, сүзгі. Реагенттер: бидай, арпа, бұршақ ұнтағы, натрий гидроксиді, мыс сульфаты. | ||||
Дифференциация - Сізге неғұрлым қолдау көрсетуді қалайсыз? Сіз неғұрлым қабілетті оқушыларға қандай міндеттерді қоюды жоспарлайсыз? | Бағалау - студенттердің материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруге болады? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасы | ||||
Модельдеу, қосымша білім беру материалдары, Интернет-ресурстар | Байқау, әңгіме, фронт-сұрақ, дифференциалды қалыптастырушы бағалау | физ.культ минутки | ||||
Сабақ бойынша рефлексия Оқудың шынайы мақсатын / мақсатының мақсаттары ма? Барлық студенттер орталық органға жетті ме? Егер жоқ болса, неге? Сабақта дифференциация дұрыс жасалды ма? Сабақтың уақыт кезеңдері болған ба? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды және неге? |
| |||||
Жалпы бағалау Сабақтың қандай екі қыры жақсы өтті (оқыту мен оқуды ойлау керек)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не көмектесе алады (оқыту мен оқуды ойлау керек)? 1: 2: Сабақ туралы сабақта не жеке оқушылардың жетістіктерімен / қиындықтарымен нені көрсеттім, кейінгі сабақтарда не іздеймін? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?