Тірі ағзалардың электрлік процестері. Электрорецепторлар және электрлік мүшелер. Биология, 9 сынып, сабақ жоспары.
Сабақ жоспары
|
| |||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||||||||||||
СЫНЫП: 10 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар: | ||||||||||||||
Сабақтың оқыту мақсаты | 9.4.4.1 –тірі ағзалардағы электрлік процестерді зерттеу | |||||||||||||||
Сабақтың мақсаттары | Оқушылар: -тірі ағзаларда электрлік процесстердің болатынын біледі. -тірі ағзалардың электрлік мүшелерін зерттейді және мысалдар келтіреді. -электрлік процестердің тірі ағзалар үшін маңызына баға береді | |||||||||||||||
Бағалау критерийлері |
| |||||||||||||||
Тілдік мақсат | Оқушылар : Тірі ағзалардағы электрлік процестерді сипаттауға ұсынылатын терминология electric pulses электрические импульсы - электрлік импульстер electrical phenomena электрофизические явления -электрофизикалық құбылыстар axons аксоны- аксондар microelectrode микроэлектрод oscilloscope осциллограф resting potential потенциал покоя -тыныштық потенциалы axon membrane is polarized мембрана аксона поляризована - полярлы аксон мембранасы action potential потенциал действия -әрекет потенциалы potential difference разность потенциалов -потенциал айырмасы galvanic cells гальванические элементы - гальваникалық элементтер mental processes психические процессы- психикалық процестер high-frequency pulses высокочастотные импульсы - жоғары жиілікті импульстар electric field электрическое поле - электрлік өрістер Сөз тіркестер: Түрі өзгерген жүйке және бұлшықет жасушаларында....................... Жасушалар арасындағы потенциал айырмасы ..............................................жағдайда туындайды Осы әртүрлі потеницалдар айырмасы жинақталып...........................нәтижесінде..........................................түзеді. | |||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту
| Құрмет Негізгі ұғымдарды талдау кезінде оқушылардың бірі-бірінің пікірімен санасып құрмет көрсетуі. | |||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Электрлік потенциалдың туындауы мен берілуі физика пәнімен пәнаралық байланысты қамтамасыз етеді. | |||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | АКТ сабақтың барысында электрлік процестердің ағзаларда болатынын көрсететін видеофильдерді көрсетуге қолданылады. | |||||||||||||||
Бастапқы білім | Жүйке жүйесінің маңыздылығы Рефлекторлық доға тұжырымдамасы Жүйке жүйесінің құрылымы және қызметі | |||||||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған жұмыс | Ресурстар | ||||||||||||||
Сабақтың басы 0-5 мин | Миға шабуылОқушылармен сәлемдесу, сабақтың тақырыбы, мақсаттары және бағалау критериилерін анықтау Жаңа бөлімге қатысты бірнеше сұрақтар қою арқылы бұрынғы білімдерін тексеру:
| Биоэлектрлік мүшелер туралы ақпарат: | ||||||||||||||
Сабақтың ортасы 6-37 | Сабақта қолдануға ұсынылатын тапсырмалар (T) Оқушыларды электр түзетін жануарлар түрлерімен және олар оны не үшін қолданатыны туралы таныстыратын оқулықтар, веб-сайттар немесе бейнебаяндар сияқты тиісті қолжетімді ресурстарды қолданылады. (G) Оқушыларға жұпта жұмыс істеуді ұсыныңыз. Олар жүйкелердегі және бұлшық еттердегі электр үдерістерін зерттейді. Содан кейін олар өзара ақпарат алмасады. (І) Оқушылар электр өндіруге қабілетті ағзалар туралы зерттеу жұмысымен айналысады Зерттеу жұмыстарына арналған критерийлер:
(T)оқушылар тірі ағзалардағы электрлік құбылыстар туралы бейнебаян көреді Жұптар жұмысын қорғағанда басқа оқушылар бірден төмендегі кестені толтырады
Оқушылар бір-бірін критерийлер бойынша бағалайды | https://www.britannica.com/science/bioelectricity Биоэлектр бойынша ақпарат: Электрлік балықпен танысу және жануарлардағы электр туралы бірнеше бейнебаян: Ақпаратты парақша | ||||||||||||||
38-40 | Рефлексия Сабақты қорытындылау, кері байланыс | |||||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||||||||||
Жұптағы зерттеу жұмыстарын жүргізуде ерекшеліктер көрінеді, кейбір оқушыларға мұғалім көмегі қажет болады. | Бірін-бірі бағалау, кері байланыс, зерттеу жұмыстары | Сынып бөлмесінде қауіпсіздік ережесін сақтау | ||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. | |||||||||||||||
Рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары шындыққа негізделген болды ма? Оқушылар бүгін нені үйренді? Сыныпта қандай атмосфера болды? Мен жүргізген дифференциация іске асты ма? Мен уақытқа сәйкес жұмыс істедім бе? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды және неліктен? |
| |||||||||||||||
Жалпы бағалау Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті (сабақ беру әрі оқу туралы ойланыңыз)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алатын еді (сабақ беру әрі оқу туралы ойланыңыз)? 1: 2: Мен сабақ кезінде келесі сабаққа дайындалуға көмектесетіндей сынып немесе белгілі бір оқушылар туралы не білдім? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
» Қазақстандағы білім беру деңгейі 10 жыл ішінде қалай өзгерді?