Бүйрек жұмысына әсер ететін факторлар: тамақтану рационы, дене температурасының күрт түсуі, дәрілік препараттар, созылмалы және инфекциялық аурулар(кариес, іріңді ангина т.б.). Биология, 9 сынып, сабақ жоспары.
Сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 9.2B Бөліп шығару |
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: Күні: | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Бүйрек жұмысына әсер ететін факторлар: тамақтану рационы, дене температурасының күрт түсуі, дәрілік препараттар, созылмалы және инфекциялық аурулар(кариес, іріңді ангина т.б.) | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 9.1.5.3 - бүйректің жұмысына әсер ететін факторларды сипаттау | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Оқушы біледі:
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері | Оқушылар мақсаттарға қол жеткізеді егер:
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар
| Пәнге қатысты лексика мен терминология Антидиуретикалық гормон, несеп концентрациясы, диета, жоғары қан қысымы, диабет, бүйрек тасы, инфекция, бүйрек аурулары, қатерлі ісік, темекі шегу Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер топтамасы Қан шумақшаға түскен кезде болатын үдеріс…болып табылады Сүзінді орталық иілгіш арнаға жеткенде болатын үдеріс...болып табылады Ультрасүзгілеу үдерісінде қанда қалатын / қаннан жойылады молекулалар...болып табылады Молекулалары ірі болғандықтан сүзілмейді…сондықтан олар Энергияны талап ететін таңдамалы қайта абсорбцияға тартылған үдеріс аталады… | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Дағдылар | Білу. Талдау, сыни ойлау және зерттеу дағдылары. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Өмір бойы оқу, академиялық шындық, өзіне және өзгелерге құрмет, ашықтық. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Химия: органикалық заттардың ыдырауы | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Оқу үрдісін электрондық ресурстармен визуализациялау Microsoft PowerPoint | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім | Қоректену: 7 және 8 сыныптар. Заттардың тасымалдануы: 7 және 8 сыныптар. Бөліп шығару: 7 және 8 сыныптар. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 1-3 минут | 1. Ой шақыру. Мұғалім оқушыларға несептің (жасанды) қаныққан және сұйытылған екі түрін көрсетеді. Олардан түсі бойынша ерекшеліктерін сұрайды. Оқушылардан күтілетін алғашқы жауаптар фильтрация мен іші ара реабсорбция үдерісінде байланысты болу мүмкін. Мұғалім оқушыларға сұрақтар қояды:
Сұрақтарға жауап беру арқылы оқушылар ЖАДА-ын анықтайды. 2. Мұғалім оқушылармен бірге сабақ мақсаты мен жетістік критерийлерін қалыптастырады. |
Шыны мензуркалар, бояғыш зат (бояғыш зат ретінде шай немеске кофе қолдануға болады), су Оқу таныстырылымы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 3-5 минут 5-7 мин 7-11 мин 11-21 минут 21-33 минут 33-38 минут | 3. ADH (антидиуретикалық гормон) арқылы гормональды бақылау идеясын енгізу үшін несеп концентарциясын бүйрек қалай бақылайтынын сипаттау үшін оқушылар жұппен немесе жеке жұмыс жасайды. Ол үшін оларға мәтін таратылады. Өз бақылауларын дәптерге жазып алады. 4. (I) (F) Оқулылардың нені түсінгендіктерін анықтау үшін қысқа қалыптастырушы бағалау алынады 5. Ақпаратпен жұмыс. Оқушыларға бүйрекке әсер ететін факторлар туралы оқу ақпараты таратылады. Олар оқу ақпаратымен жеке оқып танысады. 6. Жұптық жұмыс. Оқушылар жұпта тапсырма орындайды. Мұғалім бүйрекке әсер ететін факторларды бөліп береді: Бірінші жұп – «Диета» Екінші жұп – «Су» Үшінші жұп – «Диабет» Төртінші жұп – «Жоғары қан қысымы» Бесінші жұп – «Инфекция» Алтыншы жұп – «Бүйрек тасы» Оқушылар жұпта жұмыс істеу үшін позициялардың бірін таңдайды:
Жұптық жұмыс критерийлері:
7. Жұптық жұмыс таныстырылым Оқушылар таңдаған позициясын қолданып, орындаған жұптық жұмысты сыныптастарына таныстырады. 8. Жұптық жұмысты бағалау критерийлері Барлық жұп бір-бірін критерийлер бойынша бағалайды. «Өте жақсы», «жақсы», «орташа» бағалау шкаласы қолданады, берген бағаны негіздейді.
| Қосымша 1 ҚБ-АDH Қосымша 2 Қосымша 3 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы Рефлексия 38-40 минут | Сабақтың мақсатына оралу Кері байланыс: «Мен үшін пайдалы ақпарат .......... » «Бұл менің білетініме сәкес келмеді ............ » «Мені таң қалдырған ............. » «Ең жақсы креатив ......... » «Менің сұрағым .............. » Оқушылар кері байланыс бері үшін бірнеше сөйлемді өздері таңдайды. | стикер | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Барлық оқушылар бүйректің жұмысына әсер ететін факторларды сипаттайды Оқушылардың көп бөлігі бүйрекке әсер ететін факторлардың оң және теріс әсерін талдайды. Кейбір оқушылар адам организмі үшін бүйректің биологиялық қызметіне баға береді | Мұғалім сабақ бойы қалыптастырушы бағалайды: сабақ тақырыбы мен мақсатын анықтаудан бастап, мағына тану кезеңінде мәтінмен жұмыс, жұптық жұмыс, таныстырылым. Жұптық жұмыс таныстырылымын оқушылар өзара бағалайды | Денсаулық сақтау технологиялары. Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Қосымша 2
Жұп мүшелері | Ақпараттың нақтылығы | Фактор салдары | Креативтілік |
_____________ _____________ «Диета» | |||
_____________ _____________ «Су» | |||
_____________ _____________ «Диабет» | |||
_____________ _____________ Жоғары қан қысымы | |||
_____________ _____________ Инфекция | |||
_____________ _____________ Бүйрек тасы |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?