Аэробты және анаэробты тыныс алу үдерістерімен байланысты бұлшықеттің қажуы. Биология, 9 сынып, сабақ жоспары.
Бөлім атауы: 9.2А – Тыныс алу Күні: Сынып: 9 | Мектеп: Мұғалімнің аты-жөні: Қатысқан оқушылар саны Қатыспағандар | |||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы | Аэробты және анаэробты тыныс алу үдерістерімен байланысты бұлшықеттің қажуы | |||||||||||||||||
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқыту мақсаттары | 9.1.4.2 бұлшықет қажуы және аэробты, анаэробты тыныс алу үдерістері арасындағы байланысты қарастыру | |||||||||||||||||
Сабақтың мақсаттары | Оқушылар:
| |||||||||||||||||
Бағалау критерийі | Оқушылар аэробты және анаэробты тыныс алу үдерістерін салыстыра отырып, бұлшықеттің қажуымен өзара байланысын түсіндіре алады | |||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар бұлшықет қажуы және аэробты, анаэробты тыныс алу үдерістері арасындағы өзара байланысты түсіндіре алады (айтылым дағдылары) Пәндік лексика және терминология:
| |||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу | Ынтымақтастық:
Академиялық әділдік:
Патриотизм және азаматтық борыш:
Өмір бойы оқу:
Өзіне және айналадағыларға құрмет:
| |||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс | Аэробты және анаэробты тыныс алуды сипаттау кезінде химиямен, ағылшынша пәндік терминологияны қолдану кезінде ағылшын тілімен байланысады | |||||||||||||||||
АКТ дағдылары | Интерактивті тақтаны және интернет ресурстарын пайдалану | |||||||||||||||||
Осыған дейін меңгерілген білім | Аэробты және анаэробты тыныс алу (8 сынып) Тыныс алу мен тыныс шығару механизмі (10 сынып) | |||||||||||||||||
Сабақтың барысы | ||||||||||||||||||
Жоспарланған сабақ кезеңдері | Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер | Дереккөздер | ||||||||||||||||
Сабақтың басы 0-1 мин | Сабақты ұйымдастыру:
| ИТ | ||||||||||||||||
2-10 мин | Алдыңғы меңгерген білімдерін өзектілендіру Activity 1 «True/False» (CLIL) Жұппен жұмыс Оқушылар жұппен берілген тұжырымдардың дұрыс-бұрыстығын анықтайды. Answer TRUE or FALSE to these statements about respiration. ИТ арқылы көк (дұрыс) немесе қызыл (бұрыс) жетондарды көтеру арқылы тексеріледі Сарапшының қатысуымен өзін-өзі бағалау жүргізіледі Мұғалімнің кері байланысы | ИТ (қосымша презентация), қызыл және көк түсті жетондар, 1-қосымша (true/false парақшасы) | ||||||||||||||||
11-12 мин | Ой қозғау Миға шабуыл - Неліктен адам бұлшықеттері қажуға ұшырайды? Оқушылар жұппен талқылап, жауаптарын ұсынады - Сонымен бүгінгі сабақтың тақырыбы қандай болмақ? Сабақтың тақырыбы және сабақтың мақсаты оқушылармен бірге анықталады және сабақтың мақсаты тақтаға жазылады. | ИТ, презентация, 1-3 слайд | ||||||||||||||||
13-17 мин | Ұғыну Мұғалімнің қысқаша түсіндірмесі (слайд бойынша) | ИТ, презентация, 4-11 слайд | ||||||||||||||||
18-20 мин | Бұлшықеттің қажуы туралы бейнежазба көруді ұсыну | ИТ, бейнежазба | ||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 21-35 мин | Топпен жұмыс Activity 2 «Онлайн презентация» жасау 1-топ Аэробты жаттығулардың бұлшықетке әсері 2-топ Анаэробты жаттығулардың бұлшықетке әсері Оқушылар дескриптор құрады, мұғалім толықтырады: Дескриптор:
Әр топ өз жұмыстарын қорғайды. Топпен дескриптор бойынша өзара бағалау Мұғалімнің кері байланысы | 2-қосымша (ақпараттық парақша) 12-14 слайд | ||||||||||||||||
36-38 мин | Сабақты бекіту Сұрақ: Тыныс алудың түрімен қажудың арасында қандай байланыс бар? БЖ: Бұлшықетте оттегінің жетіспеушілігінен сүт қышқылы көп мөлшерде жиналып қалады, сондықтан адамда қажу орын алады | ИТ, 15-слайд | ||||||||||||||||
Сабақ соңы 39-40 мин | Кері байланыс.
Рефлексия «Синквейн» 1) Зат есім (бүгінгі тақырыпқа байланысты) 2) 2 сын есім 3) 3 етістік 4) Сөйлем 5) Синоним Үй тапсырмасы:
| ИТ, 16-17 слайд | ||||||||||||||||
Қосымша ақпарат | ||||||||||||||||||
Саралау – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? | Бағалау – оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз? | Денсаулық және қауіпсіздік ережелерін сақтау | ||||||||||||||||
Қолдау көрсету тәсілдері бойынша (ақпараттық парақша, инструктивті карталар) саралау | Мұғалімнің бағалауы Топпен өзара бағалау «Бүтін және жарты алма» Мадақтау арқылы бағалау | ИТ 10 минуттан артық қолданбау | ||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Оқу мақсаттары/оқыту мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? ОМ барлық оқушылар жетті ме? Егер жетпесе, онда неге? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыт бойынша кезеңдері сақталды ма? Сабақтан жоспарынан тыс өзгерістер болды ма және неге? |
| |||||||||||||||||
Жалпы баға Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?