Тыныс алу жүйесінің химиялық реакциясының теңдеуін қолдана отырып аэробты және анаэробты тыныс алу үрдістерін салыстыру. Биология, 9 сынып, сабақ жоспары.


9.2A бөлім

Тыныс алу

Мектеп:

Күні:

Оқытушының аты-жөні:

Класс: 9

Қатысқандар:

 қатспағандар:

Сабақ тақырыбы

9.1.4.1 тыныс алу жүйесінің химиялық реакциясының теңдеуін қолдана отырып аэробты және анаэробты тыныс алу үрдістерін салыстыру,

 Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

Оқушылар:

Аэробты және анаэробты тыныс алу типтерін білу.

Аэробты және анаэробты тыныс алу типерін ажырата білу;

Аэробты және анаэробты тыныс алу типтерін мағынасын түсіне білу.

Тыныс алу жүйесінің химиялық реакциясының теңдеуін қолдана отырып аэробты тыныс алу жүйесін сипаттауды және анықтауды білу керек.

 Бағалау критериилері

 

Оқушылар:

Аэробты және анаэробты тыныс алу типтерін біледі;

Аэробты және анаэробты тыныс алу типерін ажырата біледі;

Тыныс алу жүйесінің химиялық реакциясының теңдеуін қолдана отырып аэробты тыныс алу жүйесін сипаттайды және анықтайды.

Аэробты және анаэробты тыныс алу типтерін мағынасын түсінеді.

 Тілдік мақсат

 

Оқушылар біледі:

  • Аэробты және анаэробты тыныс алу жүйесінің химиялық реакциясын көшіре алады.

Пәндік лексика және терминология:

Тыныс алу, қышқылдану, синтез, органикалық заттар, энергия, үрдіс, сутегі, электрондар, молекулалық оттегі, митохондрия, ферменттер, көмірсулар, аденозинүшфосфор қышқылы.

Құндылықтарды тәрбиелеу

 

  • Сыйластық, академиялық шындық, үзіліссіз оқыту, келісімге келу
  • Жеке және топпен тиімді жұмыс жасау
  • Жеке мәліметтер жинау, қорытындылау, шешім қабылдау

Пәнаралық қатынас

  • Физика (энергияны сақтау заңдылығы)
  • Химия (тотығу-тотықсыздану үрдісі, химиялық реакциялардың жылулық эффектісі жайлы мәлімет)

 

 АКТ қолдану

Мәліметтерді жинау, видео қарау.

Алдыңғы білім

Оқушылар біледі: аэробты және анаэробты тыныс алу жүйесін салыстыра алады: барын/ жоқтығын оттегінің , статистикалық/ динамикалық жұмыс - 7 класс. Тыныс алу жүйесіне қатысатын бұлшықеттер - 8 класс.

Сабақтың барысы

Сабақтын жоспарланған бөлімдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

0-1мин

Сабақтың басталуы

2-4мин

4-6 мин

Орг.сәт

Тақырыпқа кіріспе. «Немая картина» тәсілі. Оқушыларға түрлі тыныс алу жүйелері бар организмдердің суреттерін көрсетеді. Олар суреттеге анализ жасап,тыны салу жүйесі бойынша ағзаларды жіктеу керек.

Видео қарау.

Дескриптор: білімін қолданады,аэробты және анаэробты тыны салу жүйесінің ерекшеліктерін атайды.

презентация

https://www.youtube.com/watch?v=Dnk620nGOpQ

Сабақтың ортасы

6-11 мин.

12-17 мин.

17-25мин.

25-28 мин.

28-33 мин.

Оқушылар сабаұтың тақырыбымен танысады.

(К) «Тыныс алу жүйесінің химиялық реакциясының теңдеуін қолдана отырып аэробты және анаэробты тыныс алу үрдістерін салыстыру». (У) Жасушалы тыныс алу,жасушалы тыныс алудың кезеңдері. Оқытушы жасушалы тыныс алудың бірінші кезеңі-дайындық сипаттайды.

Дескриптор: дайындық кезеңнің өту орнын біледі, полимерлердің мономерлерге дейін тотығуын жүзеге асыратын ферменттерді біледі.

(Г) Постерлермен жұмыс .Оқушылар топқа бөлінеді.

1-ші топ жасушалы тыныс алудың екінші кезеңі-анаэробты гликолизді сипаттайды,.

2-ші топ жасушалы тыныс алу аэробты үшінші кезеңін сипаттайды..

Постерлерді қорғау .

Постерлерді бағалау критериилері: анықтамасын айтады, урдістің жүретін орнын атайды, реакцияның соңғы өнімін атайды, реакцияның химиялық реакциясын жазады.

«Цветные стикеры» тәсілі бойынша өзара бағалау жүргізу.

(ҚБ) дифференциалды тапсырмаларды орындау (Қосымша 1)

(И) аэробты және анаэробты тыныс алу жүйелерін салыстырып кестені толтырады.

Кестені бағалау критерииі: анықтама, жасушаның қай бөлігінде жүреді, реакцияға қатысатын заттар, реакцияның соңғы өнімі,

Өзара бағалау жүргізу (жауабы № 10 слайдта).

презентация

Оқулық 8 классБөлім: Тыны салу

Сабақтың соңы

33-40мин

Рефлексия

«Карусель» тәсілі. Тәсілді жүзеге асырудың алгоритмі:

1. Оқушылар кішігірім топқа бөлінген.

2. Әр топқа оқу плакты мен А3 форматтағы қағаз беріледі.оның жоғарғы жағында сұрақ жазылған. (плакаттағы сұрақтар қайталанбайды).

3. Оқушылар топта берілген регламентте өз жауаптарын жазу үшін жұмыс істейді.

Сұрақтар:

Бүгін қандай жаңалық білдіңіз?

Сіз үшін не жаңалық болды, қызықты болды? Қандай жағдайды өзгертер едіңіз?

Сұрақтары бар плакаттар.

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Қабілеті төмен оқушылар:

тыныс алу процесін түсіндіреді

Қабілеті орташа оқушылар:

тыныс алудың химиялық теңдеуін біледі

Қабілеті жоғары оқушылар:

жасушалық тыныс алу кезеңдерін сипаттайды

постер мен кестені бағалау

Зертханадағы жалпы техникалық қауіпсіздік ережелерін саұтау

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
» Қазақстандағы білім беру деңгейі 10 жыл ішінде қалай өзгерді?
Пікір жазу