Зертханалық жұмыс №5 «Өттің майларды эмульгациялау қасиетін зерттеу». Биология, 9 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Ақтөбе қаласындағы физика-математикалық бағыттағы Назарбаев Зияткерлік мектебі | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пән: биология | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Дата: | Класс: 9 | Оқушы саны: 10 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі | 9.1B Асқорыту(Қоректену) | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы | Зертханалық жұмыс №5 «Өттің майларды эмульгациялау қасиетін зерттеу» | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім | Қоректену тірі ағзаларға тән негізгі қасиеттердің бірі - 6 сынып Омыртқасыздардың (шұбалшаң), күйіс қайыратын (сиыр), адамның асқорыту жүйесінің құрылысы -7 сынып. Ферменттердің асқорытудағы рөлі - 9 сынып | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқыту мақсаттары | 9.1.2.5 өттің майды эмульгациялау қасиетін зерттеу | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаттары | Өттің майларды эмульгациялау қасиетін зерттеу | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері (7-10 сыныптар) | Өттің майды эмулгациялауын зерттейді Майлардың сүзілуіне өттің әсерін анықтайды | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар
| Оқушыларорындайалады:ферментбелсенділігінетемператураныңәсеріграфигіндекөрсетілгенмысалғаакадемиялықтерминологиянықолданаотырып, түсіндірме жазаалады | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Адалдық, серіктестік, толеранттылық, үштілділік, денсаулық, құрмет, жауапкершілік жәнеүздіксіз оқу. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар |
|
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Дифференциация | Практикалық жұмысты орындау барысында және сұрақтарға жауап қайтарған уақытта | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Тақтада тақырыппен мақсат анықтаған кезде қолданады және секундомер қолдану кезінде | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | Денсаулық сақтау технологиялары. Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың барысы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 0-2 мин | Ұйымдастыру уақыты | презентация | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 2-5 мин 5-7 мин 7-9мин 9-30 мин 30-35 мин | Миға шабуыл: Құрал жабдықтарды тексеріп шығып, сабақтың тақырыбымен мақсатын анықтайды Зертханалық жұмыс №5 «Өттің майларды эмульгациялау қасиетін зерттеу»» Жұмыс мақсаты - Өттің әрекеті арқыл майды эмульгациялау Гипотеза- ________________________________________________________________________________________________________ Мәліметтер және құрал-жабдықтар (құрал-жабдықтардың бағанаға тізім бойынша жазу) Терминология
Теориялық материал Бауырдағы өт сұйықтығы арнайы арналар (өт жолы) арқылы өтке келіп жиналады. Өттегі сұйықтық ас қорыту барысында он екі елі ішек арқылы өттен шығып отырады. Өт құрамында өт қышқылынан басқа аз мөлшерде холестерин мен фосфолипиттер бар. Олар сонымен қатар белсенді май эмульгаторлары болып келеді. Эмульгация – үлкен май тамшыларынан ұсақ май тамшылардың пайда болуы. Жұмыс барысы: (а) Өттің майды эмулгациялауын зерттеу 1. № 1 сынауыққа 3 мл дистельденген су құйыңыз; 2. № 2 сынауыққа – 3 мл екі көмір қышқылды сода; 3. № 3 сынауыққа – 3 мл дистельденген су және бірнеше тамшы өт. 4. Әр сынауыққа 7 тамшы өсімдік майынан қосыңыз. 5. Сынауық ішіндегі затты екпінмен сіліңіз. 6. 10-15 минуттан кейін сынауық ішіндегі заттарды қараңыз және эмульсия тұрақты екеніне көз жеткізіңіз,себебі қабаттар арасындағы шекаралары белгіленбейді. Бақылау ретінде 1 сынауықты пайдаланыңыз. 7. Барлық үш сынауықта пайда болған эмульсиялардың тұрақтылығын (стойки) сипаттаңыз. (b) Майлардың сүзілуіне өттің әсері 1.Воронкаларға фильтр қағаздарын салыңыз. Бір фильтр қағазын өт , ал екіншісін – су тамызыңыз. 2. Штатифтегі сынауықтарға воронкаларды орнатыңыз, әр біреуіне 2 мл өсімдік майын құйыңыз. 5 минуттан кейін екі сынауықтағы сүзілген майдың мөлшерін анықтаңыз. Мәліметтер мен нәтижелерді кестеге жазыңыз Қорытынды жасаңыз.
Answer the questions 1. Why important the gallbladder for us ? 2. What contains gallbladder? 3. What is the role of the enzyme lipase | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 35-40 мин | «Шабадан, еттартқыш, қоқыс жәшігі» әдісі Тақырып бойынша алған керекті ақпараттарды чемоданның тұсына жазса, ал әлі де оқуым керек, толықтыруым керек дегендері болса, еттартқыштың тұсына жазады. Сонымен қатар керек емес болған, артық дүниені қоқыс жәшігінің тұсына жазады. Осылайша мұғалім өткен сабақтан қандай білім алғанын біледі. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Дифференциация дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Бұл сабақтан мен келесі сабағыма әсер ететін, сынып туралы немесе оқушылар жайында нені білдім? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?