Зертханалық жұмыс өттің майларды эмульгациялау қасиетін зерттеу. Биология, 9 сынып, сабақ жоспары.


САБАҚ: (LW) Зертханалық жұмыс

өттің майларды эмульгациялау қасиетін зерттеу.

Мектеп:

Күні:

Мұғалім: Ермен Ұ.Х.

СЫНЫП:

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар:

Осы сабақтың көмегімен қолжеткізілетін оқу мақсаттары

Өттің майларды эмульгациялау қасиетін зерттеу

 Сабақтың мақсаттары

Өт қышқылының бөлінетін аймағын және атқаратын қызметін жалпылама түсіндіріп бере алады.

.

 Тілдік мақсат

Оқушылар: өт қышқылының майларды эмульгациялау құбылысын тәжірибе жүзінде бақылай алады, өз жұмыстарының нәтижелерін кесте түрінде, ауызша, жазбаша көрсете алады.

Пән лексикасы және терминология: ас қорыту, ас қорытужүйесі, температура, фермент белсенділігі, қолайлы, қызмет, қасиет, денатурация, белсенді орталық, құлып және кілт, өт қышқылы тұздары,эмульгация,липаза, кермектілік.

Диалог құруға/жазылымғақажеттіпайдалысөздертоптамасы:

Липаза ішектегі майларды ыдыратуға толықтай қабілетті емес,сол себепті……………

Өт қышқылының тұздары……………

Алдын-ала білімдер

Қоректену тірі ағзаларға тән негізгіқасиеттердің бірі болып табылады (6 сынып)

Қоректену, ас қорыту, жұту, ассимиляция және бөліп шығару үрдістері мен аталған үрдістер ас қорыту жүйесінде қай жерде болады (7.1D бөлімі)

Ферменттердің құрылымдары мен қызметтері және олардың негізгі қасиеттері (9.1A бөлімі)

Бағалау критерийлері

Зерттеу гипотезасын дұрыс тұжырымдайды.

Нұсқаулыққа сәйкес зерттеу жұмысын жүргізеді

Тәжірибе нәтижесін сипаттайды. Қорытынды жасайды.

Құндылықтарды

дамыту

Жұптық жұмыс арқылы бір бірін құрметтеуге бірлесіп жұмыс жасауға тәрбиелеу

АҚТ қолдану

Ақпарат көзін іздеу

Пәнаралық байланыс

Химия – органикалық заттар

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жұмыс

Ресурстар

3 мин

10 мин

15 мин

7 мин

Ұйымдастыру кезеңі. Сергіту сәті.

Starter

Орагникалық заттар мен ферменттер арасындағы байланысты орнату.

Сабақ тақырыбы мен мақсатын хабарлау.

Оқушыларды жұпқа бөлу:

Қазақша-ағылшынша сөздер арқылы өз жұбын табады.

Қарын- stomach

Аш ішек- small intestine

Бауыр-

pechen'

Язык оригинала: русский

liver

Тоқішек-Large intestine

Ұйқы безі-pancreas

Ауыз- mouth

Оқушылар техникалық қауіпсіздік ережелерін сақтай отырып, тәжірибе жүргізеді.

Өттің майларды эмульгациялау қасиетін зерттеу.

1.Пробиркаға 5 мл су құю

2. Оның үстіне бір тамшы май құю

3. Майдың үстіне 1-2 тамшы сабын тамызу.

Құбылысты бақылау.

Қорытынды сұрақтар:

  • Майлар дегеніміз не? Олардың негізгі қасиеті?
  • Асқорыту жолының қай бөлімінде майлар ыдырайды?

Қандай фермент әсерінен?

  • Бұл экспериментте сабын неліктен алынған? Қызметі қандай?

Дифференциация: Оқушылардың өз бетінше жұмыс жасау дәрежесі бойынша.

(LW) Зертханалық жұмыс (қосымша 1)

Зертханалық жұмысты орындау үшін оқушыларды 3 топқа бөлу.

Өттің майларды эмульгациялау қасиетін зерттеу.

Қорытынды. Талқылау сұрақтарына жауап беру.

Стақан, сұйық май, сұйық сабын, шыны таяқша

Өттің ас қорытудағы қызметі: http://med-tutorial.ru/med-article/art/85.html

Нұсқаулықтар

сынауықтар, жылытқыш плитка, өт қышқылы, липаза ферменті, сілті,сүт,фенолфталеин, термометр.

5 мин

Рефлексия. «Бас бармақ» тәсілі.

Үйге тапсырма: https://www.youtube.com/watch?v=axhXzTMDX_c және https://www.youtube.com/watch?v=z2NumNQgoBI арқылы өттің адамдағы темпераментпен байланысын сипаттап, күнделікті тамақтану режимінің өтке әсерін бақылап конспект жазып келу.

https://www.youtube.com/watch?v=axhXzTMDX_c

Қосымша ақпарат

Дифференциация – Сіз қалайша көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушылар алдында Сіз қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз?

БағалауСіз оқушылардың материалды игеру деңгейін тексеруді қалай жоспарламақшысыз?

Денсаулық және қауіпсіздік

Барлық оқушылар: өттің қызметін біледі

Оқушылардың көпшілігі: Жұмыс барысында таңдалынып алынған құралдар мен реактивтердің ролін,не үшін алынғандығын түсінліре алады.

Кейбір оқушылар: Ерекше бақылауға алынған үлгілер мен басқа үлгілер арасындағы айырмашылықтың не себепті болғандығын сипаттап бере алады

Сұрақтарға жауап формативтік бағалауды қамтамасыз етеді.

Зертханалық жұмыс барысында оқушылардың қорытынды шығарып, алынған деректерді талдай алуы бағаланады.

Зертханалық жұмыс жасағанда қауіпсіздік ережесін сақтау.

Рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары шындыққа негізделген болды ма? Оқушылар бүгін нені үйренді? Сыныпта қандай атмосфера болды? Мен жүргізген дифференциация іске асты ма? Мен уақытқа сәйкес жұмыс істедім бе? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды және неліктен?

Бұл бөлімді рефлексия үшін пайдаланыңыз (сабақ туралы ой қозғау).

Сол бұрышта тұрған Сіздің сабағыңыз туралы сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы бағалау

Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті (сабақ беру әрі оқу туралы ойланыңыз)?

1:

2:

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алатын еді (сабақ беру әрі оқу туралы ойланыңыз)?

1:

2:

Мен сабақ кезінде келесі сабаққа дайындалуға көмектесетіндей сынып немесе белгілі бір оқушылар туралы не білдім?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
» Қазақстандағы білім беру деңгейі 10 жыл ішінде қалай өзгерді?
Пікір жазу