Пестицидтердің қоршаған орта мен адам денсаулығына әсері. Биология, 9 сынып, сабақ жоспары.


Сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 9.1D

Адам қызметінің қоршаған ортаға әсері

Мектеп: ХБН НЗМ Кызылорда

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Беимбетова Г.К.

Сынып: 9

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Пестицидтердің қоршаған орта мен адам денсаулығына әсері

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

Пестицидтердің қоршаған орта мен адам денсаулығына әсерін түсіндіру

Сабақ мақсаттары

Пестицидтер жайлы білім қалыптастыру;

Пестицидтердің қоршаған ортаға әсерін түсіну;

Пестицидтердің адам денсаулығына әсерін түсіну;

Жетістік

критерийлері

Пестицид түрлерін сипаттайды.

Қоршаған ортаға пестицид, инсектицид және гербицидтердің әсерін анықтай алады.

Адам денсаулығына әсер ететін факторлардың бірі екендігін түсіндіре алады

Бастапқы білім

Экожүйе, тірі ағзалардың бірлестіктері және биогеоценоз ұғымдары – 7 сынып;

Қоректік тізбектің қарапайым сызбасы – 7 сынып;

Жергілікті немесе мектеп ауласы мысалында экожүйенің ерекшеліктері – 7 сынып;

Экожүйеге әсер ететін биотикалық және абиотикалық факторлар – 7 сынып;

Биологиялық популяцияның негізгі қасиеттерін және құрылымдық ерекшеліктері – 8 сынып.

Тілдік мақсаттар

Оқушылар орындай алады:

Дұрыс терминологияны пайдалана құрылысы пестицидтердің зияндылығы мен әсерін басқаларға түсіндіру

Өздері оқыған материалға талдау жасай отырып, оны кестеге түсіре алады.(оқылым, жазылым, айтылым және тыңдалым)

Пәнге қатысты лексика мен терминология:

Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер топтамасы:

Пестицидтер дегеніміз ...........................

Өсімдік зиянкестеріне бунақденелерден басқа нелер жатады?

Арамшөптерге қандай өсімдіктерді жатқызамыз?

Пестицидтер қоршаған ортаға зиян келтіреді ме?

Құндылықтарды дамыту

Осы бөлімде оқушылар қоршаған ортаны зиянкестерге қорғауға өз үлестерін қосуға тырысады. Олардан сақтануға, алдын алуға ұсыныстар білдіреді.

Пәнаралық

байланыстар

География, химия,

АКТ қолдану

дағдылары

Оқу үрдісін электрондық ресурстармен визуализациялау

Power Point бағдарламасы, ғаламтор, бейне роликтер.

Бастапқы білім

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

1-5

5-15

15-25

І.Ынтымақтастық ортасын орнату.

Сұрақ -жауап

Жемістер мен көкеністердің зиянкестеріне нелер жатады?

Оларды жою үшін қандай заттар пайдаланылады? Пестицидтер дегеніміз не олардың қандай маңызы бар?

ІІ Топтық тапсырма:

(G) (f) Сыныпты үш топқа бөліңіз. Әрбір топ өз тақырыбы (пестицидтер, гербицидтер және инсектицидтер) және оның зардаптары (қоршаған ортаға және адам денсаулығына әсері) бойынша жұмыс жасайды.

1- топ, пестицидтер және оның зардаптары

2-топ, гербицидтер және оның зардаптары

3-топ, инсектицид және оның зардаптары

Шарты:

Оның қоршаған ортаға және адам денсаулығына әсерімен зардаптарын көрсететін Power Point презентациясын дайындау;

Топтар өз презентацияларына пестицид, гербицид және инсектицид ұғымдарының анықтамаларын қосулары тиіс.

Топтан бір оқушы шығып, зерттеудің нәтижесін сыныптың қалған оқушыларына қысқаша таныстырылым ретінде көрсетеді.

Топтық жұмысты бағалау:

Бағалау критерий:

1. Факторлардың мүмкін болатын тізімін толық құрау;

2. Өз идеяларын салыстыра отырып басқа топтарға түсінікті жеткізілуі;

3. Уақытқа сай жұмыс жасауы;

Мұғалімнің химиялық заттектерді пайдалануды түсіндірулері;

Слайд 1-5

Тапсырмалар

https://24.kz/kz/zha-aly-tar/o-am/item/188893-elimiz-bojynsha-ziyankester-men-asty-aurularyna-arsy-zh-mystar-zh-rgizilip-zhatyr

Сабақтың ортасы

25-35

(I)Жұптық тапсырма: (деңгейлік тапсырмалар)

1.Не себепті балықтарға қарағанда көкқұтандардың ағзасында «у» мөлшері жоғары болады?

2. Көкқұтанмен қоректенген жыртқышқа не болар еді?

Критерий:

Зерттеудің нәтижесін (бір ғана факторды нақты ұсыну ) сыныптың қалған оқушыларына қысқаша таныстыру;

(ІІ) Жұптық жұмыс: Берілген пестицид түрлерінің қолданылу бағытын жазу;

Жеке жұмыс:

Еуропаның егістік алқабына ауыл шаруашылық зиянкестерімен күресу мақстында тонналап пестицидтер себілген. Одан мыңдаған км қашықтықтағы пингивиндердің май ұлпасынан ДДТ пестицидын қалай тапқан.?

Қалыптастырушы бағалау тапсырмасын орындау:

(f) Олар презентациялаған материалды және тарату материалдарын қолдана отырып, оқушылар пестицидтерді, гербицидтерді және инсектицидтерді қолданудың қоршаған ортаға зардаптары немесе пестицидтерді, гербицидтерді және инсектицидтерді қолданудың адам денсаулығына зардаптары туралы эссе жазады.

Таратпа материалдар

Сабақтың соңы

35-40

Рефлексия.

Сабақтағы іс-әрекетке кері байланыс беру;

Оқу мазмұнына кері байланыс беру;

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Барлық оқушылар пестицидтер ұғымына анықтама бере алады. Олардың зардаптарын өз беттерінше анықтай алады, қоршаған ортаға әсерін сипаттай алады;

Көпшілік оқушылар пестедиттердің қолданылу аясы жайлы тізімін құрастыра алады.

Кейбір оқушылар пестицидтерді салыстырып, зияндылығы жайлы өз идеяларын альтернативті әдістерді де ұсына алады

Жұптық және топтық жұмысты бағалау

Оқушының жеке ойын жеткізе алуы, сабақтың тақырыбы мен мақсатын ұсынуын бағалау

Оқушының жеке жұмыс жасауы мен нәтижеге қол жеткізуі алуы ескеріледі.

Денсаулық сақтау технологиялары.

Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/ қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу