Жылыжай эффектісі және озон қабатының жұқаруы. Дүниежүзілік мұхит деңгейінің, су мен атмосфера температурасының көтерілуінің тірі ағзаларға әсері. Биология, 9 сынып, сабақ жоспары.
ТАРАУ: 9.4С – Адам әрекетінің қоршаған ортаға тигізетін әсері Сабақ:Жылыжай эффектісі және озон қабатының жұқаруы. Дүниежүзілік мұхит деңгейінің, су мен атмосфера температурасының көтерілуінің тірі ағзаларға әсері. | Орал қаласы ФМБ НЗМ | ||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||||
Сынып: 9 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар: | |||||||
Осы сабақтың көмегімен қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
| ||||||||
Сабақтың мақсаттары |
| ||||||||
Бағалау критерийлері |
| ||||||||
Тілдік мақсат | Озон қабаты, мұнай,газ, минералдық ресурстар, қоршаған орта, парниктік әсер, жаһандық жылыну, климаттың өзгеруі, озон қабатының жұқаруы, ластану,жылыжай газдары Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер топтамасы Атмосферасында жылыжай газдарының жиналуы..............тудырады Ғаламдық жылыну деген не?................. Адамның іс әрекетінің әсерінен экологиялық проблемалардың туындау себептері................................ | ||||||||
Құндылықтарды дарыту | Өмір бойы оқу: оқушылар топта, жұпта, жеке жұмыс жасау барысында өз білімін кеңейтуге мүмкіндік алады және жаңа ақпараттармен іздену жұмыстарын жүргізеді. Ынтымақтастық: әркімнің ойы құнды қағидасын ұстану; өзара оқыту ортасын құру, ашық болу | ||||||||
Пәнаралық байланыстар |
| ||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Ғаламтор желісінен жылыжай эффектісінің әсері туралы суреттер және дереккөздер іздеу. | ||||||||
Алдын-ала білімдер | Қазақстан Республикасы мен өңірлерінде қоршаған ортаның негізгі проблемалары (8.4С бөлімі) 8 сыныпта оқушылар Қазақстан Республикасы мен өңірлерінің қоршаған ортасының негізгі проблемаларын атайды. | ||||||||
Сабақ барысы | |||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған жұмыс | Ресурстар | |||||||
0 – 05 05 –10 мин 11-13 мин 12 – 25 мин 28- 36 мин 36 – 40 мин | Ой-қозғау. Оқушыларға биосферадағы жылыжай әсері туралы суреттер таратамын Миға шабуыл сұрақтары:
Оқушыларды топтарға бөлу. Алдын ала оқушылар аттары жазылған стикерлер араластырып «кездейсоқтық» әдісімен топтар құру. Сынып 3 топқа бөлінеді.Әр топқа жеке тапсырма беріледі. І топқа «Жылыжай эффектісін» сызбасын сызу ІІ топқа – Жылыжай эффектісін туғызатын факторларды зерттейді. (дүниежүзілік мұхит деңгейінің көтерілуі,су және ауа температурасының көтерілуі) ІІІ топқа - Жылыжай эффектісін қоршаған ортаға әсерін жою жолдарын ұсыну (суретпен немесе сызбалармен беруге де болады) Топтар өз постерлерін қорғайды.Әр топқа қалған екі топ мұқият тыңдап сұрақтар қояды.Постерлерді бағалау критерийлері:
Озон қабатының жұқаруы. Мұғалім түсіндірмесі. Жаңа сабақ материал бекіту мақсатын бейнебаян көрсету. Кері байланыс. Үйге тапсырма: Жылыжай эффектісі туралы интернет желісінен соңғы зерттеулермен танысу. | Суреттер А4, А3 форматтар, компьютер, ғаламтор желісі, стикерлер, түрлі түсті қағаздар, маркерлер Озон қабаты: https://twig-bilim.kz/kz/film/the-ozone-layer Парниктік эффект: https://twig-bilim.kz/kz/film/the-greenhouse-effect Презентация | |||||||
Қосымша ақпарат | |||||||||
Дифференциация – Сіз қалайша көбірек қолдау көрсетудіжоспарлайсыз? ҚабілетіжоғарыоқушыларалдындаСізқандайміндеттерқоюдыжоспарлайсыз? | Бағалау–Сізоқушылардыңматериалдыигерудеңгейінтексерудіқалайжоспарламақшысыз? | Пәнаралықбайланыстар Денсаулықжәнеқауіпсіздік АКТ-менбайланыс Құндылықтарменбайланыс (тәрбиелейтінэлемент) | |||||||
Барлық оқушылар білу қажет: Көктемелік эффекттің пайда болу себептерін атай алады; Көктемелік эффекттің пайда болу салдарларын біледі; Көпшілік оқушылар білу қажет:Тәжірибені болжай алады; Мүмкін болатын климаттың ғаламдық жылыну салдарына болжамдар жасай алады | Жеке және топта жұмысты бағалау; Оқушылардың эксперимент кезіндегі іс – әрекеттері мен түсіндіруін, ойын бақылау; | Жалпы жұмыс кезінде оқушы ойын тыңдау. АКТ мен байланыс. Бейнематериалдар, анимация, РРТ, Топта тиімді жұмыс;география, химия және физикамен пәнаралық байланыс Коллаборативтік ортаның сақталуы; Ғаламдық азаматтық. | |||||||
Рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары шындыққа негізделген болды ма? Оқушылар бүгін нені үйренді? Сыныпта қандай атмосфера болды? Мен жүргізген дифференциация іске асты ма? Мен уақытқа сәйкес жұмыс істедім бе? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды және неліктен? |
| ||||||||
Жалпы бағалау Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті (сабақ беру әрі оқу туралы ойланыңыз)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алатын еді (сабақ беру әрі оқу туралы ойланыңыз)? 1: 2: Мен сабақ кезінде келесі сабаққа дайындалуға көмектесетіндей сынып немесе белгілі бір оқушылар туралы не білдім? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?