Гүлді өсімдіктердің қос ұрықтануы. Биология, 8 сынып, сабақ жоспары.


Сабақжоспары

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

8.3DКөбею

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып:

Қатысқандарсаны:Қатыспағандар саны:

Сабақтақырыбы

Гүлді өсімдіктердің қос ұрықтануы

Осы сабақта қолжеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

гүлді өсімдіктердегі қос ұрықтанудың маңызын сипаттау

 Сабақ мақсаттары

гүлді өсімдіктердегі қос ұрықтанудың маңызын сипаттау

 Бағалау критерийлері

1. гүлді өсімдіктердегі қос ұрықтанудың жүруін біледі. 2. Қос ұрықтанудың маңызын сипаттай алады.

 Тілдік мақсаттар

 

Пәнге қатысты лексика мен терминология:

Гүл құрылысы мен тозаңдануға арналған терминдер:

Гүлсағақ, гүл табаны, тостағанша, күлте, аталық, аналық, тозаң, тозаңдану

Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер топтамасы:

Гүл- дегеніміз ... . Гүлдің негізгі бөліктері: ... .

Аталық тозаңның аналық ... түсу.

Айқас тозаңдану бұл өсімдіктің тозаңды …-дан …-ға беруі.

Өздігінен тозаңдану - бұл өсімдіктің тозаңды …-дан …-ға тасымалдауы.

Ол жәндіктерді еліктіруге энергия шығынын қажет етпейді .

Ол өзін тозаңдандыратын лайықты бунақденелілер жоқ жерлерде өсе алады.

Ұрықтарда өзгергіштік аз болады.

Құндылықтарды дарыту

  (АЖ)

Сабақта «Мәңгілік ел» патриоттық актісінің келесі принциптеріне көңіл бөлінеді: қоғамымыздағы ұлттық бірлік, бейбітшілік және татулық; еңбекқорлық, адалдық, оқыту пен білім алуға деген талпыну өркендеудің негізі болып табылатын жалпы еңбек қоғамы; тарихтың, мәдеиеттің және тілдің ортақтығы. Өмір бойы білім алу.

Пәнаралық байланыстар

Химиялық және медициналық білімді дамыту

АКТ қолдану дағдылары

Интербелсендітақта, ғаламтор, бейнекөріністер, ноутбук

Бастапқы білім

Оқушылар көбею тірі ағзаларға тән негізгі қасиеттердің бірі ретіндегі маңызын түсінулері керек және 6-сынып курсынан гүл бөліктерін анықтай алулары керек. Олар 6-сынып материалынан ағзалардың өсу мен дамуын ажырата алулары керек. 7-сыныптағы жыныссыз және жынысты көбеюді сипаттай алулары керек.

Сабақбарысы

Сабақтыңжоспарланған

кезеңдері

Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

0-5 минут

Ұйымдастыру кезеңі

І. Ынтымақтастыру атмосферасын ұйымдастыру. Сәлемдесу.

ІІ.ҚБ орындау, тексеру, кері байланыс беру

Белгілер

Бунақденелілер арқылы тозаңданатын өсімдіктер

Жел арқылы тозаңданатын өсімдіктер

1 Ірі түсі қанық гүлдер

 +

 

2 Гүлшоғырларға жиналған ұсақ түсі қанық гүлдер

 

3 Шірнекліктің болуы

 +

 

4 Көбінесе гүлшоғырларға жиналған реңіз ұсақ гүлдер

 

5 Хош иістің болуы

 +

 

6 Тозаңдары ұсақ, жеңіл, құрғақ, саны көп

 

7 Тозаңы ірі, жабысқақ, бұдырлы

 +

 

8 Тоғай түзіп, үлкен топпен өседі

 

9 Өсімдіктер жапырақ шыққанға дейін көктемде гүлдейді

+

10 Аталық жіпжелер мен аналықтың мойыны ұзарған

+

ІІІ. Оқушыларға сурет беріледі, ойландыратын сұрақтар арқылы жаңа тақырыптың атауын табады. Сұрақтар:

Бұл өлең жолдары қандай үрдіс туралы айтылып жатыр?

Сабақтың мақсатын айқындау және тақтада жазу.

Ой қозғау

РРТ

Сабақтың ортасы

6-7 минут

8-10 минут

11-12 минут

13-23 минут

24-25 минут

26-31 минут

32-37 минут

(W) Оқушылармен гүлдің құрылысы еске түсіріледі.

(І) Оқушыларға видео көрсетіледі

(Т) Мұғалім хромосомалар, олардың диплоидты және гаплоидты жиынтығы түсініктерін түсіндіреді.

(І) Нұсқау карта бойынша тапсырмаларды орындайды. Презентация көмегімен талқыланады.

(W) Қосарлы ұрықтанудың гүлді өсімдіктер үшін маңызы қандай? – сұрағы қойылып, мұғаліммен талқыланады.Оқушылар дәптерге мұғалімнің айтуымен жазып алады.

Қосарлы ұрықтану кезінде түзілген эндосперм ұрықтық өсімдіктің дамуына жұмсалады, тұқым қоршаған ортаның қолайсыз жағдайларынан жеміс қабырғасы арқылы қорғалған болады.

(Т) Жемістердің жіктелуі бойынша ақпарат беріледі.

(W) Нұсқау картамен жасалған жұмысты бекіту мақсатында, ноутбук арқылы тапсырма (https://learningapps.org/display?v=pf93271ck18) орындалады.

Егер уақыт қалса:

Ұрықтанудың суреті таратылады, оқушылар өз білімдерін тексеру үшін, суреттердегі (қосарлы ұрықтану схемасы) құрылымдарды белгілейді.

Қосымша1

http://bilimland.kz/kk/content/structure/1673-osimdik_ulpalary_men_musheleri#lesson=12817 – өсімдіктердің ұрықтануы және жабықтұқымдылардың ұрықтануы

Сабақтың соңы

38-40 минут

Үйге: Терминдермен жұмыс.

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюдыжоспарлапотырсыз?

Бағалауоқушылардыңматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз?

Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасыныңсақталуы

Барлық оқушылар: Гүлдің құрылысы мен тозаңдану ерекшеліктеріне талдау жасайды.

Оқушылардың көбі: тозаңдану ерекшеліктерін салыстырады.

Кейбір оқушылар:

Гүл мүшелерінің құрылысындағы ұқсастықтарды анықтайды.

Сабақтың барлық кезеңдерінде бағалау жүргізу.Жеке жұмысты бағалау

Оқушылардың дұрыс отыруын қадағалау.

АКТ пайдалану

Өсімдіктер бөлімі бойынша өткен білімдерін еске түсіру.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылғанба? Оқушылардың барлығы ОМ қолжеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрысжүргізілдіме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
» Қазақстандағы білім беру деңгейі 10 жыл ішінде қалай өзгерді?
Пікір жазу