Эндкриндік бездер қызметінің бұзылуынан туындаған ауруларды атау. Биология, 8 сынып, сабақ жоспары.


Қысқа мерзімді сабақ жоспары

  • Күні:
  • Мұғалімнің аты-жөні: Байтемиров М.К.
  • Сынып:
  • Қатысқандар саны:
  • Қатыспағандар саны:
  • ТЕКСЕРІЛДІ
  • ӘБ жетекшісі
  • ____________________
  • « »______20__г.
  • Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі

Координация және реттелу

  • Тақырып

Ұйқы безі мен қалқанша безі қызметтерінің бұзылуы.

Осы сабақарқылы жүзеге асырылатын оқу мақсаттары

Эндкриндік бездер қызметінің бұзылуынан туындаған ауруларды атау.

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар: эндкриндік бездер қызметінің бұзылуынан туындаған ауруларды атайды;

Көбісі: ұйқы безі мен қалқанша безінің қызметтерінің бұзылу себептерін мен салдарын түсіндіре алады;

Кейбіреулері: ұйқы безі мен қалқанша безінің қызметтерінің бұзылу себептерін мен салдарын сипаттай алады.

Бағалау критерийлері

  • Ұйқы безі мен қалқанша безі қызметтері бұзылғандағы пайда болатын ауралардың атайды.
  • Бездердің гипо- және гиперқызметтерін талдайды.
  • Қант диабетінің пайда болу себептерін, белгілерін және алдын-алу шараларын сипаттайды.
  • Қалқанша безінің қызметі бұзылғанда пайда болатын ауралардың пайда болу себептерін, белгілерін және алдын-алу шараларын сипаттайды.

 Тілдік мақсаттар:

Оқушылар орындай алады: эндкриндік бездер қызметінің бұзылуынан туындаған ауруларды сипаттау барысында терминологияны қолдана алады.

Диалог/жазу үшін пайдалы сөз тіркестерінің топтамасы

Ұйқы безі

Инсулин/глюкагон гормоны

Қандағы глюкоза мөлшері

Қантты диабет/қантсыз диабет

Қалқанша безі

Тироксин гормоны

Йод

Миксидема, эндемиялық зоб, кретинизм, Базедов ауруы

Лексика мен терминология:

Қант диабетінің пайда себебі ...

Базедов ауруның белгілері ...

 Құндылықтарды

 дағдыландыру

Академиялық адалдылық жеке жұмыс жасау арқылы.

Ынтымақтастық – жұпта жұмыс арқылы, нәтижелерді сыныпта талқылау арқылы.

АКТ қолдану дағдылары

Ақпаратты визуациялау.

Пәнаралық байланыстар

Химия-гормондар, глюкоза, йод және т.б.

Физика – қанның құрамындағы глюкоза деңгейінің мөлшері (ммоль/л).

Алдынғы білім

7 сынып: Координация және реттелу

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңдерін жоспарлау

Сабақтың кезеңдерін жоспарлау

Сабақтың кезеңдерін жоспарлау

Сабақтың басы

0-3 мин

Амандасу. Психологиялық көңіл күй орнату.

Сабақтың жоспарымен таныстыру.

Презентация

Сабақтың ортасы

4-6 мин

5-9 мин

10-25 мин

25-35 мин

(Ж/ФБ) Қалқанша безі мен ұйқы безінің адам организмінде орналасуын және атқаратын қызметтерін сипаттау:

Дескриптор:

  • Адам организмінде ұйқы және қалқанша бездерінің орналасуын атайды;
  • Ұйқы мен қалқанша бездерінің атқаратын қызметтерін сипаттайды.

(С) Тақырып бойынша ақпаратпен танысу.

  • Ұйқы және қалқанша бездерінің қызметтерін атайды;
  • Ұйқы және қалқанша бездерінің гипер және гипо қызметтерінен пайда болатын ауруларды түсіндіреді;
  • Бұл ауруладың белгілері мен алдын алу шараларын сипаттайды;

Бірін бірі бағалау.

(С) Оқушыларға презентациядағы оқу материалын ұсыну және баяндау.

(Ж/ФБ) Тақырып бойынша форматифті бағалау жұмысын орындау:

Дескрипторлар:

  • 12 сағат аштықтан кейін бірінші және екінші адамның глюкоза деңгейлерін салыстырады;
  • 75 глюкозаны ішуден кейін үшінші және бірінші адамның глюкоза деңгейлерін салыстырады;
  • үшінші адам қандай гормонды өндіре алмайтын гормонның атауын жазады.

Өзін-өзі бағалау. Жауаптарды талқылау.

Презентация

Презентация

Ақпараттық парақ

Презентация

Тапсырма парағы

Сабақ соңы

36-40 мин

Рефлексия: плюс, минус қызықты.

• Қандай жаңалықты білдіңіз?

• Не қызықты болды?

• Не түсініксіз болды?

Презентация

Үй жұмысы

Тақарып бойынша оқулықтағы ақпаратпен танысу.



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу