Өсімдіктерде макроэлементтердің тапшылығы (азот, калий, фосфор). Өсімдіктерде минералды заттардың жетіспеуінен туындайтын аурулар. Биология, 8 сынып, сабақ жоспары.


Сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 8.1Е

Өсімдіктердің қоректенуі

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып:

Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтақырыбы

Өсімдіктерде макроэлементтердің тапшылығы (азот, калий, фосфор). Өсімдіктерде минералды заттардың жетіспеуінен туындайтын аурулар.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

-минералды тыңайтқыштардағы азот, калий және фосфордың өсімдіктер үшін маңызын танып білу;

-өсімдіктерде минералды заттардың жетіспеуінен туындайтын ауруларды сипаттау

 Сабақ мақсаттары

  • минералды тыңайтқыштардың өсімдік үшін маңызын зерттеу;
  • өсімдіктерде минералды заттардың жетіспеушілігіне байланысты туындайтын ауруларды сипаттау

 Бағалау критерийлері

- тыңайтқыштардағы азот, фосфор және калийдің өсімдіктер үшін маңызы;

-өсімдіктерде минералды заттардың жетіспеушілігіне байланысты туындайтын ауруларды сипаттайды

 Тілдік мақсаттар

 

Оқушылар тыңайтқыштардағы азот, фосфор және калийдің өсімдіктер үшін маңызын сипатай алады.

Пәнге тән лексика мен терминология:

азот, калий, фосфор, минералдық тыңайтқыштар, тыңайтқыштар классификациясы.

Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер топтамасы

Тыңайтқыштардағы азот, фосфор және калийдің өсімдіктер үшін маңызы ...

Өсімдікте азот, фосфор және калийдің жетіспеуі ... әкеледі.

 Құндылықтарды дарыту

Патриоттық сезімді дамыту. Оқушылардың танымдық қабілеттерін дамыту, ой-өрісін кеңейту, есте сақтау дағдысын қалыптастыру. Өзге пікірді құрметтеу және білімін қолдану. Сыйластық, ынтымақтастық, ашықтық.– оқушыларды экологиялық мәдениетке баулуғаатсалысу

 Пәнаралық байланыстар

Геграфия пәнінен оқу мақсаты: "тау жыныстарды пайда болуына қарай жіктеу" болғандықтан шөгінді тау жыныстарын түзу үшін өсімдіктердің рөлін анықтау

Дағдылары

әлеуметтік

Бастапқы білім

- Өсімдіктердегі тасымалдау (7 сынып)

- Жапырақтың сыртқы құрылысы (7 сынып)

- Жапырақтың ішкі құрылысы (8 сынып)

- Макро- және микроэлементтер (8 сынып)

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланғанкезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

(0-5 мин)

1. Ұйымдастыру кезеңі

(W)2. Білімді белсендендіру

- Тірі ағзалардың құрамына заттардың қай 2 тобы кіреді?

- Қай заттар бейорганикалық заттарға жатады?

- Өсімдіктердің құрамына қай микро- және макроэлементтер кіреді?

(D)3. Ой қозғау: Қалай ойлайсыңдар, егер өсімдікке азот, фосфор және калий топырақтан жетіспесе не болар еді?

(W)4. Сабақтың тақырыбы және мақсаты мен таныстыру. Бағалау критерийлерді анықтау

Презентация

Сабақтың ортасы

(6-36 мин)

(D)1.Мұғалім бейнебаянды көрсетіп, көру барысында сұрақтарға жауап беруді сұрайды:

1) Топырақтың маңызды қасиеттерінің бірі қалай аталады?

2) Өсімдіккке топырақтың құнарлығы қалай әсер етеді?

3) Өсімдіктерді қосымша өоректендіру үшін тыңайтқыштардың қандай түрлері қолданылады?

4) Неліктен әр түрлі тыңайтқыштарды өсімдіктің әр түрлі кезеңдерінде қолданады?

(D, I) 2. Оқушылар минералдық тыңайтқыштардың негізгі түрлерін көрсететін схеманы құрастырады.

(G)3. Өсімдіктің минералдық қоректенуінің 3 (калий, фосфор, азот) негізгі элементтерінің рөлін зерттеу үшін, мұғалім оқушыларға топқа біругег ұсыныс жасайды. Оқушылар ақпараттық материалмен, минералдық тыңайтқыштардың коллекцияларымен жұмыс істей отыра, постер дайындап қорғайды.

(W) 4. Қорғау кезінде мұғалім оқушыларға кесте толтыруды ұсынады.

Өсімдік өміріндегі минералдық элементтердің рөлі

Элемент атауы

Өсімдік үшін маңызы

Элементтің жетіспеушілігінен немесе тым көп болуынан туындайтын аурулар

Тыңайтқыш атауы

Калий

Фосфор

Азот

(I, W)5. Өсімдіктердің әр түрлі элементтердің жетіспеушілігін бейнелейтін суреттер оқушыларға таратылады. Талқыланады.

(G)6. «Мен саған – сен маған» ойын әдістемесі негізінде оқушылар бір-біріне сұрақтар қояды.

https://www.youtube.com/watch?v=E8ryyZ7IFhs

(көру уақыты – 4.22-7.45), таратпа материал

минералдық тыңайтқыштардың коллекциялары, таратпа материал,

Презентация MSPowerPoint

Қосымша1,2

Сабақтың

соңы

3 мин.

Үйге: Конспект оқу

Рефлексия:

Мен білгенмін

Мен білдім

Білгім келеді

Саралау –оқушыларғақалайкөбірекқолдаукөрсетудіжоспарлайсыз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз?

Бағалау – оқушылардыңматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз?

Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасыныңсақталуы

Қабілеті төменірек оқушыларға карточкалар, үлестірме материалдар ұсынуға болады, онда оларға қажетті ақпарат берілген. Бұл зерттеу жүргізу қажеттілігін қысқартуға мүмкіндік береді.

Ауызша сұрау және тәжірибе орындау кезінде бағалау

Дұрыс отыруды қадағалау

Сабақбойыншарефлексия

Сабақмақсаттары/оқумақсаттарыдұрысқойылғанба? ОқушылардыңбарлығыОМқолжеткіздіме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақтасаралаудұрысжүргізілдіме?

Сабақтыңуақыттықкезеңдерісақталдыма?

Сабақжоспарынанқандайауытқуларболды, неліктен?

Бұлбөлімдісабақтуралыөзпікіріңіздібілдіруүшінпайдаланыңыз. Өзсабағыңызтуралысолжақбағандаберілгенсұрақтарғажауапберіңіз.

Жалпыбаға

Сабақтыңжақсыөткенекіаспектісі (оқытутуралыда, оқутуралыдаойланыңыз)?

1:

2:

Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарданегекөңілбөлуқажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу