Жануарлардағы онтогенез түрлерін салыстыру. Биология, 7 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді жоспар
Тарау 7.4D Өсу және даму
Сабақ жоспары
Мектеп: | Шымкент қаласы химия-биология бағытындағы Назарбаев Зияткерлік мектебі | |||||||
Күні: | Мұғалімнің аты – жөні: | |||||||
Сабақ тақырыбы: | Жануарлардағы онтогенез түрлерін салыстыру. | |||||||
Сынып: 7 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||
Осы сабақ арқылы жүзеге асырылатын оқу мақсаттары: |
| |||||||
Сабақ мақсаттары: | Түрткі сұрақтарға дұрыс жауап бере отырып, тақырыпты анықтайды. Жануарлардың тура және түрленіп дамуын ажыратады; Тура және түрленіп дамуға салыстырмалы кесте толтырады; | |||||||
Жетілдірілген бағалау критерийлері: |
| |||||||
Тілдік мақсаттар: | Оқушылар орындай алады: Онтогенез, тура даму, түрленіп даму, толық түрленіп дамитын бунақденелілер, шала түрленіп дамитын бунақденелілер, турақанаттылар отряды, туақанатсыздар отряды, метаморфоз. Диалог құруға/жазылымға қажетті сөздер топтамасы
| |||||||
Құндылықтарды дарыту | «Мәңгілік ел» құндылығы: бейбітшілік және келісім Мектеп құндылығы: еңбек және шығармашылық
| |||||||
Пәнаралық дамыту | Тақырыптық кейбір ұғымдарды түсіндіру барысында келесі пәнмен байланыстырылады:
| |||||||
АКТ қолдану дағдылары | PowerPoint Интербелсенді тақта | |||||||
Бастапқы білім |
| |||||||
Сабақ барысы | ||||||||
Сабақ кезеңдері | Сабақта орындалуы тиіс іс – әрекеттер | Оқыту ресурстары | ||||||
Басы 0 – 20 мин 21 – 25мин 26 – 35 мин
| Ынтымақтастыру атмосферасын құру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару (Э) Оқушылар тікелей және тікелей емес даму мысалдарын таңдайды және өмірлік циклдың екі түрі туарлы баяндама / PowerPoint таныстырылымын дайындайды. (К) Оқушылар бунақденелілердің тура және түрленіп дамуын салыстырған кесте толтырады. (Ж) Оқушыларды қырықжапыраттар мен гүлді өсімдіктер ұрпақтарының түрлі типтерін көрсететін сұлбалар бар жұмыс парақтарымен қамтамасыз ету. Оқушылар сұлбаға әр ұрпақ түрінің негізгі ерекшеліктері жазылған тақтайша орналастырған кезде тірі үлгілерді пайдалана алады. - мысалдар тура (мысалы маса, көбелек т.б.) және түрленіп даму (мысалы, бір күндік көбелек, шегіртке т.б.) онтогенез үлгілерінен тұрулары керек | PowerPoint | ||||||
Аяғы 36 – 40 мин |
Кері байланыс ... Оқушылардың жұмыс барысындағы зерттеу дағдыларына сәйкес туындаған қиындықтар мен кемшіліктеріне мұғалім тарапынан пікір айтылады. Үйге тапсырма: шағын эссе: Тірі ағзалардың даму түрлерінің маңызы. | |||||||
Қосымша ақпарат | ||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||
Барлық оқушылар: Жаунарлардағы даму түрлерін біледі; Оқушылардың көбі: Толық және шала түрленіп дамуды ажырата алады; Кейбір оқушылар: Модельдермен жұмыс жасай отырып салыстырмалы кесте құрастыра алады. |
|
| ||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| |||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?