Практикалық жұмыс № 15. Жануарлардың онтогенез кезеңдерін салыстыру. Биология, 7 сынып, сабақ жоспары.


Сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспар: 7.4 В

Мектебі:

Күні:

Мұғалімдердің аты-жөні:

Сыныбы:

Сыныбы:

Қатысқандар саны:

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

(M) Практикалық жұмыс № 15 M) Жануарлардың онтогенез кезеңдерін салыстыру

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары         

(оқу бағдарламасына сілтеме) 

Оқушылар:

Жануарлар мен өсімдіктердің онтогенез кезеңдерін ажырату

Жануарлардың тура және тура емес онтогенезін салыстыру

 Сабақтың мақсаты

Оқушылар

- Жануарлардың тура және тура емес онтогенезін салыстырады

 Бағалау критерийлері

Оқушылар

  • жануарларда онтогенездің тура және тура емес түрлерінің ерекшеліктерін түсінеді;
  • Дернәсіл сатылары мен ересек ағзалардың ұқсастығы мен айырмашылықтарын біледі;
  • жануарлардың тікелей емес дамуының артықшылықтарын атай алады
  • ең басты мәселелерді талдайды, шешу жолын ұсынады.

 Тілдік мақсаттары

 

Оқушылар

Оқушылар орындай алады: жануарлардың онтогенез кезеңдерін жазбаша түрде ажырату.

Пәнге қатысты лексика мен терминология

Өзгеріс, цикл, анықтау, қайта жаңарту, сүтқоректілер, кезеңдер, даму, түрлер

сәби (сәбилік), бала (балалық), жасөспірім/жасөспірімдік, үлкен адам (кемелденген шақ)

Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер топтамасы

Онтогенез дегеніміз/бұл … үрдісі/кезеңдері

Сіз мына сөзді идеяны түсінікті (тағы бір рет) қаталай/түсіндіре/айта аласыз ба, өтінемін?

Біздің топ … деп болжайды.

Біз …………. екенін таптық.

Біз жоғарыға өсетіндіктен, біз ….. екенін атап өттік/көрдік

Бірінші/екінші/жасөзспірімдік… кезеңде, адам сәби/бала/үлкен адам … өзгертеді/дамиды

Бұл кезең … (жылға) созылады.

 Құндылықтарды дарыту

 Пәнаралық байланыс

Жаратылыстану - жануарлар мен өсімдіктердің тіршілігі мен дамуы туралы түсінік.

 Дағдылар:

 

 Коммуникативтік(жұптық және топтық жұмыс)

 Бастапқы білім

Оқушылар білу керек:

- Жануарлардың омыртқалы және омыртқасыздарға бөлінетіні туралы (5 сынып)

Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

0-2 мин

2-6 мин

  • Сыныпты ұйымдастыру.

Мұғалім мен оқушылар бір-бірімен амандасады, сыныпта жақсы жұмыс атмосферасын құру, оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру.

2. «Шақыру» кезеңі.

Өзектендіру, мақсатты болжамдау, мадақтау.

Оқушыларға Жануарлар дамуының әртүрлі кезеңдерінің суреттері көрсетіледі.

Мұғалім оқушылардың назарын жануарларда онтогенез типтерінің ұқсастықтары мен айырмашылықтарына аударады.

Сабақтың тақырыбы, мақсатын анықтайды. Бағалау критерийлерін талқылау.

6-15 мин

15-20 мин

21-38мин

 Оқушылармен әңгіме.

 Бүгінгі сабақта "жануарлардың өсуі мен дамуы" тақырыбын өтуін жалғастырамыз.

  Ал бүгін сабақта біз жануарлардың жеке даму кезеңдерінің тізбегін құрастырамыз.

 Сабақтың мақсаты: жануарларда онтогенездің тура және тура емес түрлерін салыстыру.

 Әр жануар ағзасының дамуы бірқатар кезеңдерден өтеді. Бұл кезеңдер морфологиялық және физиологиялық белгілермен сипатталады. Даму кезеңдерінің физиологиялық критерийлері нашар зерттелген. Кезеңдер бөлінгенде, негізінен Морфологиялық белгілер қолданылады.

 (W, Т) Адамның жеке дамудағы негізгі ерекшеліктері

 Адамның жеке дамуында екі кезең бар: құрсақта және құрсақтан тыс. Құрсақішілік кезең-адамға тән ағзалар мен дене бөліктерінің түзілуі болатын уақыт. Бұл кезең ұрықтың бастапқы дамуы мен ағзаларды салу болатын эмбриональды фазаға (алғашқы 8 апта) және ұрықтың одан әрі дамуы болатын фетальды фазаға (3-9 ай) бөлінеді. Ерте кезең-жаңа адам өзінің дамуын анасының денесінен тыс жалғастыратын кезең. Ол туған сәттен өлімге дейін созылады.

 Туғаннан бастап 1 жасқа дейін

 Балалық шақ-1 жастан 3 жасқа дейін

 Жастық(өтпелі шақ)-бала мен жастық арасындағы өтпелі жас

 Кемелденген жас-30-35 жастан 65 жасқа дейін және адамның даралығына байланысты

 Кәрілік-ағза қызметінің біртіндеп әлсіреуі болатын жетілуден кейінгі өмір кезеңі.

 Жануарлардың дамуының негізгі кезеңдері

 Жануарларда онтогенездің үш түрі бар:

Дернәсілдік (жәндіктер, балықтар, қосмекенділер)

Жұмыртқа салу (рептилиялар, құстар мен жұмыртқа басатын сүтқоректілер)

құрсақішілік (сүтқоректілер).

 

 Онтогенез кезеңдерден тұрады:

 Эмбрионалды-ұрықтандыру сәтінен бастап туғанға дейін немесе жұмыртқа қабығынан шыққанға дейін

 Постэмбриональды-туған немесе жұмыртқа қабығынан шыққан сәттен бастап өлімге дейін.

 Постэмбрионалды кезең тікелей және жанама дамумен болуы мүмкін.

 Көбелектің дамуы https://www.youtube.com/watch?v=qp5Pc3wav2Q

 Бақаның дамуы https://www.youtube.com/watch?v=GTJgHJ4FnC8

 Өрмекшінің дамуы https://www.youtube.com/watch?v=g7A-eph17-4

 

 Қаралған Бейне бойынша даму сұлбасын құру.

 (ҚБ) Жануарлардың онтогенздерін салыстырып сипаттама беріңіз.

 

  А Б

 А суреті - _____________________________________________________

 Б суреті - ______________________________________________________

 

 Бекіту. Сызбаларды тексеру

 Практикалық жұмыс

Таратпа материалдар

Сабақтың соңы

38-39 мин

39-40 мин

Үй жұмысын тексеру:

- Өсімдіктер мен жануарлардың онтогенезін қайталау

- БЖБ-ға дайындық

Рефлексия «Жетістік баспалдағы»

…білемін

… түсінемін

… істей аламын

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Қабілеті төменірек оқушыларға карточкалар, үлестірме материалдар ұсынуға болады, онда оларға қажетті ақпарат берілген. Бұл зерттеу жүргізу қажеттілігін қысқартуға мүмкіндік береді.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қолжеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

W = бүкіл сыныпты оқыту

G = топтық жұмыс арқылы жасушаларды өзара салыстыра алады.

I = жеке жұмыс. Талқылау сұрақтары арқылы.

I = жеке жұмыс. Проблемалық сұрақтар арқылы тақырыпты бағалау.

Оқушылардың сабақ барысында дұрыс отыруын қадағалау.

2.Жұптық жұмыс кезінде оқушылардың қимыл-қозғалыстарының қауіпсізігін қадағалау.

3. Көру қабілеті төмен оқушылар алдыңғы партада отырады



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
» Қазақстандағы білім беру деңгейі 10 жыл ішінде қалай өзгерді?
Пікір жазу