Жануарлардың онтогенез кезеңдерін салыстыру. Биология, 7 сынып, сабақ жоспары.


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

7.4D Өсу және даму

Мектеп: Алматы қ. НЗМ ХББ

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Омарова Ұ.Т

Сынып: 7

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Жануарлардың онтогенез кезеңдерін салыстыру

Оқу мақсаттары

  • ағзалардың өсу мен даму үдерістерін сипаттау
  • жануарлар мен өсімдіктердің онтогенез кезеңдерін ажырату
  • жануарлардың тура және түрленіп даму жолдарын салыстыру

 Сабақтың мақсаттары:

  • Ағзалардың өсу мен даму үдерістерін сипаттау
  • Жануарлар мен өсімдіктердің онтогенез кезеңдерін ажырату
  • Жануарлардың тура және түрленіп даму жолдарын салыстыру

Бағалау критерийі

  • Оқушылар:
  • ағзалардың өсу мен даму үдерістерін сипаттай біледі;
  • жануарлар мен өсімдіктердің онтогенез кезеңдерін ажырата алады;
  • жануарлардың тура және түрленіп даму жолдарын салыстырып сипаттай алады;

Тілдік мақсаттар

 

Терминологиялық сөздік:

Русский

Казахский

Еnglish

Онтогенез

Онтогенез

Ontogenesis

Өсу

Рост

Growth

Даму

Развития

Development

Кезеңдер

Этапы

Stage

Тура даму

Прямое развития

Direct developments

Түрленіп даму

Непрямое развития

Indirect developments

Дернәсіл

Личинка

nymphа

Қуыршақ

Куколка

pupa

Имаго

Имаго

imago

 Құндылықтар

 

Оқушылар топпен, жұппен жұыс жасау барысында ынтымақтастық, сыйластық және өзгенің пікірін тыңда білуге үйренеді

 Пәнаралық байланыс

Геогрфиялық орны адамның, өсімдіктер мен жануарлардың жеке дамуы онтогенезді сипаттау;

 АКТ қолдану жағдылары

Интерактивті тақтаны қолдану арқылы ақпараттарды талдауда сыни ойлауды дамытады

 Алдыңғы білім

Мүк, қырықжапырақ, жабықтұқымды, ашықтұқымды өсімдіктердің тіршілік циклінің ерекшеліктерінің маңызы

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекеттер

Ресурстар

0-1 мин

1-2 мин

2-4 мин

4-6 мин

7-10 мин

10 – 15 мин

15- 30 мин

30-35 мин

35- 40 мин

(С) Ұйымдастыру. Оқушыларды түгелдеу.

(С) Ой қозғау:

  • Ағзаның жеке дамуы дегеніміз не? Ол тек адамдарға тән бе?

(С) Оқушыларды сабақ тақырыбы, сабақ және оқу мақсаттарымен, бағалау критерийлерімен таныстыру.

(Ө) Терминологимен жұмыс. Бос тор көздерін толтыр

Қазақша

Орысша

Ағылшынша

Онтогенез

Онтогенез

Ontogenesis

Өсу

Growth

Даму

Развития

Этапы

Stage

Тура даму

Direct developments

Түрленіп даму

Непрямое развития

Личинка

nymphа

Қуыршақ

pupa

Имаго

Имаго

Бағалау: Өзін-өзі бағалау

(С) Онтогенез – ағзаның жеке дамуы. Бейнематериал көру арқылы онтогенез жайында түсінік қалыптастыру

(Ө) Оқулықпен жұмыс. Адамның даму кезеңдерін сипаттау

Адамның дамуы бірнеше жастық кезеңдерге бөлінеді. Әр кезеңді атап жазыңыз? Әр кезең адам ағзасындағы түрлі өзгерістермен сипатталады, жоғары мектеп жасы (жасөспірімдік кезең) кезеңін сипаттаңыз

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

(Т) Тура және түрленіп даму жолдарын салыстыру

Оқушылар жануарлар суреттері бойынша 3 топқа бөлінеді

1 – топ : Тура даму ерекшелігі

2 – топ: Шала түрленіп даму ерекшелігі

3 – топ: Толық түрленіп даму ерекшелігі

Бағалау критерийі

Дескриптор

Тура және түрленіп даму жолдарының ерекшелігін сипаттау

  • Постэмбриондық даму түрінің ерекшелігін атайды
  • Постэмбриондық даму сатысын түсіндіреді
  • Осы жолмен дамитын жануарларға мысал келтіреді

(С) Сабақты бекіту:

Жануарлар онтогенезінің үдерістері мен кезеңдері арасында сәйкестік орнат

Үдеріс

кезеңдері

А) метаморфозБ) органогенезВ) гаструляцияГ) зиготаның бөлінуіД) бластуланың қалыптасуыЕ) дернәсілдің қалыптасуы

1) эмбриондық2) постэмбрионондық

Сипаттамалары

Онтогенез типі

А) туылған ағза ересек ағзадан өзгешеБ) дернәсіл қалыптасадыВ) метаморфоза сатысы жоқГ) метаморфоза сатысы барД) туылған ағза негізінен ересек ағзаға ұқсас

1) тура емес2) тура

(С) Рефлексия:

Үй тапсырмасы:

Толық және шала түрленіп даму сатыларын дәптерге сызу. Оқулықпен жұмыс

Презентация

Слайд 1

Слайд 2 – 3

Слайд 4 - 5

https://www.youtube.com/watch?v=MErANdJNHKA

 Қосымша ақпарат

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу