Ағзадардың өсу мен даму үдерістері. Биология, 7 сынып, сабақ жоспары.


7.4.D Өсу және даму

Күні:

Сынып: 7

Мектеп:

Мұғалімнің аты-жөні:

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Ағзадардың өсу мен даму үдерістері

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

7.2.3.1ағзадардың өсу мен даму үдерістерін сипаттау

 Сабақ мақсаттары

Оқушылар:

Өсімдіктер мен жануарлардың өсу мен даму үдерістерін сипаттайды.

Адамның өсу мен даму үдерістерінің кезеңдерін анықтайды.

Тірі ағзалардағы өсу мен даму арасындағы айырмашылықты түсіндіреді.

Сабақ түрі

Жаңа ақпараттармен танысу

 Тілдік мақсаттар

 

Оқытудың тілдік мақсаты: Суреттердегі адамның онтогенез кезеңдерін ретімен орналастырып, ерекшеліктерін ауызша түрде айтады.

Коллекцияларды пайдалана отырып жануарлар мен өсімдіктердің онтогенез кезеңдері ерекшеліктерін ауызша түрде айтады.

Пәнге тән лексика мен терминология: өзгеріс, цикл, анықтау, қайта жаңарту, сүтқоректілер, кезеңдер, даму, түрлер, сәби (сәбилік), бала (балалық), жасөспірім/жасөспірімдік, үлкен адам (кемелденген шақ)

Құндылықтарды дарыту

Оқушылар бір – бірінің ойын тыңдайды, өзара сыйластықты қалыптастырады. Жұпта, топта жұмыс істейді. Белсене қозғала отырып, сымбаттылықтарын сақтауға жаттығу жасайды.

Пәнаралық байланыстар

Өсу графигін салу барысында математика пәнінен алған білімдерін қолдана алады.

 АКТ қолдану дағдылары

Өсімдіктер мен адамның онтогенез кезеңдерін сипаттау үшін, интернет көздерінен ақпараттарды іздеу арқылы қажетті мәліметтерді таңдау және өңдеуге үйренеді.

Бастапқы білім

Оқушылар 5-6 сыныптың «Жаратылыстану» курсынан тірі ағзаларға тән қасиеттерді сипаттай алады, тірі ағзаларға тән үдерістерді модельдеу және түсіндіру, ағзалардың ерекшеліктерін өсімдіктер мен жануарлардың түрлерін анықтау үшін пайдалана алады.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

5 мин

(С) Оқушылар өз бойларының туғаннан қазіргі уақыттағы өзгерісін көрсететін график салады. Графикті талдап, сұрақтарға жауап береді.

Ж) Сабақтың мақсаты мен күтілетін нәтижелерді белгілейді.

График

Сабақтың ортасы

05-10 мин

10-25 мин

25-35мин

(ЖЖ)Оқушылар берілген суреттердегі өсімдіктер мен жануарлардың онтогенез кезеңдерін ретімен орналастырып, ерекшеліктерін анықтайды. Онтогенез түсінігінің анықтамасын түсіндіреді.

(T) Адамның өсуі мен дамуы кезеңдері: сәбилік, балалық, жасөспірім, толысқан шақ талқылау. Әр кезеңнің ерекшелігін сипаттау үшін, даму кезеңдерінің суреттерін хронология ретімен орналастырып, сипаттамаларымен сәйкестендіреді.

(Т) (ҚБ)

Онтогенез дегеніміз/бұл … үдеріс/кезеңдері

Біз жоғарыға өсетіндіктен, біз ….. екенін атап өттік/көрдік

Бірінші/екінші/жасөспірімдік… кезеңде, адам сәби/бала/үлкен адам … өзгертеді/дамиды

Бұл кезең … (жылға) созылады.

Өсімдіктің өсу кезеңдері берілген суреттері, коллекциялар

Адамның өсуі мен дамуы кезеңдері көрсетілген суреттер

Адамның өсуі мен дамуы кезеңдері сипаттамалары

Сабақтың соңы

35-45мин

Кері байланыс

Сіз мына (сөзді/ идеяны/ түсінікті) тағы бір рет қаталай/түсіндіре/айта аласыз ба, өтінемін?

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Барлық оқушылар білу қажет:

Өсімдіктер мен адамның онтогенез кезеңдеріне сипаттама бере алады

Көпшілік оқушылар білу қажет.

Адам мен өсімдіктердің онтогенез кезеңдеріндегі айырмашылықты анықтай алады

Кейбір оқушылар білу қажет:

Адам мен өсімдіктердің онтогенез кезеңдеріндегі ерекшеліктерді өмірмен байланыстырып, мысалдар келтіре алады

Оқушыларды өсімдіктер мен адамның онтогенез кезеңдерін ретімен орналастырып, ерекшеліктерін сәйкестендіру арқылы анықтап, күтілетін нәтижеге бағыттау.

Өз бетімен іздену дағдыларын дамыту барысындағы іс- әрекеттерін бақылау.

Жеке, жұптық және топтағы жұмыс барысындағы жұмыс нәтижелері бойынша өз ойларын жеткізуге мүмкіндік беру.

топтық, жұмыс кезінде бір-бірінің ойын сыйлап, құрметпен қарауға тәрбиелеу.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу

мақсаттары дұрыс қойылған ба?

Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқытутуралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
» Қазақстандағы білім беру деңгейі 10 жыл ішінде қалай өзгерді?
Пікір жазу