Өсімдіктер мен жануарлардағы онтогенез кезеңдері. Биология, 7 сынып, сабақ жоспары.


Қысқа мерзімді жоспар

Тарау 7.4В: Өсу және даму

Сабақ жоспары

Сабақ: 7.4В

Мектеп: Шымкент қаласы ХББ НЗМ

Күні:

Мұғалімнің аты – жөні:

Сабақ тақырыбы:

  • Өсімдіктер мен жануарлардағы онтогенез кезеңдері

Сынып: 7

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Осы сабақ арқылы жүзеге асырылатын оқу мақсаттары:

  • жануарлар мен өсімдіктердің онтогенез кезеңдерін ажырата білу

Сабақ мақсаттары:

  • сызбаларды пайдаланып өсімдік тіршілі кезеңдерін ажырата алады, реттілігін анықтайды;
  • адам даму кезеңдері мысалында жануарлар тіршілік айналымын сипаттайды;
  • өсімдіктер мен жануарлар онтогенезіндегі ұқсасытықтар мен айырмашылықтарды анықтайды.

Бағалау критерийлері:

  • өсімдіктер онтогенезі қандай кезеңдерден тұратынын анықтай алады;
  • адамның онтогенезінде қандай ерекшеліетер болатынын сипаттай алады;
  • өсімдік және жануар онтогенздерінің ерекшеліктерін анықтай алады.

Тілдік мақсаттар:

Оқушылар орындай алады:

өзгеріс, цикл, анықтау, қайта жаңарту, сүтқоректілер, кезеңдер, даму

Диалог құруға / жазылымға қажетті сөздер топтамасы

Біздің топ … деп болжайды.

Біз …………. екенін анықтадық.

Біз жоғарыға өсетіндіктен, біз ….. екенін байқадық/көрдік

Бірінші/екінші/жасөспірімдік… кезеңде, адам сәби/бала/үлкен адам … өзгертеді/дамиды

Бұл кезең … (жылға) созылады.

Құндылықтарды дарыту

«Мәңгілік ел» құндылығы: бейбітшілік және келісім

Мектеп құндылығы: ынтымақтастық, еңбек және шығармашылық

Пәнаралық дамыту

Тақырыпты математика пәнімен байланыстыруға болады

  • адам дамуындағы әртүрлі өлшемдер (бой, салмақ);
  • графикпен жұмыс.

 АКТ

 қолдану дағдылары

PowerPoint

Internet

Интербелсенді тақта

Бастапқы білім

Оқушылар біледі:

  • Өсу мен дамуды ажырата білу (6 сынып)

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері

Сабақта орындалуы тиіс іс – әрекеттер

Оқыту ресурстары

Басы

0 – 10мин

11 – 19 мин

20 – 25 мин

26 – 35 мин

Аяғы

36 - 40 минут

Кіріспе

Оқушылардың көңіл күйін сұрау. Мектеп құндылықтарын насихаттау. Сабақтың тақырыбын ашу мақсатында оқушыларға тақтадан 1 слайдды көрсету ұсынылады.

Жаңа білімді игеру. Пата бойынша оқушылар жұптасып өсімдіктің онтогенез кезеңдерінің реттілігін анықтап аттарын атайды. Қосымша №2.

Бағалау: өзара бағалау жүргізіп, оқушылармен бірге талқыланады.

Адамның даму кезеңдерін көрсететін суретті көрсетіледі. Оқушылармен бірге реттілігі анықталып, талданады. Слайды 8.

Оқушылар жұпта төмендегі кестені толтырады.

Адамның өсуі мен дамуы кезеңдері

Салыстырмалы ұзақтығы

Оқушылар топта қосымша №1 берілген кестедегі мәліметтер бойынша график сызады.

Қорытынды жазады.

Гүлді өсімдіктердің онтогенезіне тоталу. Слайд 19-30

Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырма. Қосымша №3

Дескриптор

Оқушылар...

+\-

Өсімдік тіршілік айналымы кезеңдерін дұрыс ажыратады және анықтайды

Адам даму кезеңдерін біледі

Ұлдар мен қыздардың даму рекшеліктерін сипаттай алады

Графиктегі өзгерістерді анықтайды және сипаттай алады

Рефлексия. “Чемодан, ет тартқыш, қоқыс жәшігі” тұрады. Барлығына жауаптарын жазу үшін стикерлер таратылады. Оқушылардың бүгінгі сабақты қалай меңгергені байқалады. Егер барлығы түсінікті жоғары деп бағаласа стикерге жазып чемоданға салады, ал білгенімнен уйренетінім көп десе шыңдай түсу үшін ет тартқышқа салады. Сабақтан керексіз мәлімет алдым, мүлде қызықсыз болды десе қоқыс жәшігіне салады.

Қосымша ақпарат

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Ұсынылған тапсырмалар мен дидактикалық материалдар оқушылардың оқу әрекетін ұйымдастыру үшін арнайы оқыту әдістерін және іс-әрекеттерді саралау тәсілдерін кіріктіреді. Мысалы, сұрақтардың деңгейі біртіндеп күрделеніп, Блум таксономиясының жоғары деңгейдегі дағдыларына өтуге мүмкіндік береді.

  • Кіріспе сұрақтар
  • Тапсырмаларды орындауы
  • График құру, қорытынды жазу
  • Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырмалар

Бағалау критерийлеріне сәйкес оқушылардың жаңа материалды меңгеру кезінде тапсырманы орындау, оқу мақсаттары мен күтілетін нәтижелеріне қаншалықты дұрыс жеткендігі бағаланады.

Сынып ішінде сабақ барысында тыныштық сақтау.

Партада дұрыс отыру ережелері ескеріледі.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

Қосымша №1.

Жасы

Бойдың ұзындығы (см)

Ұлдар

7

125

125

8

130

130

9

136

134

10

140

139

11

148

149

12

150

153

13

159

158

14

164

161

15

170

162

16

175

165

17

178

165

25

178

165

34

178

164

55

177

164

70

175

162

Қосымша №2.

Ұрықтық кезең

Жас кезең

Ересек кезең

Қартаю кезеңі

 

Қосымша №3

Пән: Биология

Сынып: 7

Аты-жөні:

Тарау: 7.4B Өсу және даму

Оқу мақсаттары:

ОМ 1 7.2.3.2 жануарлар мен өсімдіктердің онтогенез кезеңдерін ажырату

Дағдылар:

Білу, білімін қолдану, түсіну

Тапсырма 1. Берілген 3.1 сызбада алма өсімдігінің тіршілік айналымы берілген.

Жоғарыдағы суреттен өсімдік кезеңдерін белгілеп көрсет.

  • Ұрықтық кезең;
  • Жастық кезең;
  • Ересек кезең;
  • Қартаю кезең.

[4]

Тапсырма 2. Төменде ұлдар мен қыздардың өсу қисығы берілген.

(а)(і) Баланың өсу қисығында берілген деректерді пайдаланып, баланың өсуіндегі ең максималды көрсеткіш қай кезеңге сай келетінін анықтаңыз.

__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________[1]

(іі) Қай кезеңде қыздар мен ұлдардың өсуінде өзгеріс байқалды?

__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________[1]

(ііі) Қисықтағы А және М аралығы қай кезеңге тән және қисықтың төмен кетуін түсіндіріңіз.

______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________[2]



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
» Қазақстандағы білім беру деңгейі 10 жыл ішінде қалай өзгерді?
Пікір жазу