Жануарлардың тура және түрленіп дамуы. Биология, 7 сынып, сабақ жоспары.


Қысқа мерзімді жоспар

Тарау 7.4В Өсу және даму

Сабақ жоспары

Сабақ: 7.4В

Мектеп: Шымкент қаласы ХББ НЗМ

Күні:

Мұғалімнің аты – жөні:

Сабақ тақырыбы:

Жануарлардың тура және түрленіп дамуы.

Сынып: 7

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Осы сабақ арқылы жүзеге асырылатын оқу мақсаттары:

  • Түрткі сұрақтар көмегімен жаңа тақырыпты анықтау;
  • Жануарлардың тура және түрленіп дамуын ажырата білу;
  • Тура және түрленіп дамуға мысалдар келтіре алады.

Сабақ мақсаттары:

Түрткі сұрақтарға дұрыс жауап бере отырып, тақырыпты анықтайды. . Жануарлардың тура және түрленіп дамуын ажыратады;

Тура және түрленіп дамуға салыстырмалы кесте толтырады.

Жетілдірілген

бағалау критерийлері:

  • Жануарлар онтогенезінің маңызын сипаттау

Тілдік мақсаттар:

Оқушылар орындай алады:

Онтогенез, тура даму, түрленіп даму, толық түрленіп дамитын бунақденелілер, шала түрленіп дамитын бунақденелілер, туақанаттылар отряды, туақанатсыздар отряды, метаморфоз.

Диалог құруға/жазылымға қажетті сөздер топтамасы

  • Бунақденелілер класы - ... әлеміндегі ең алуан түрге бай, көп таралған жәндіктер тобы;
  • Туақанатсыздар – қарапайым құрылысты бунақденелілер, оларда ешқашан ... болмаған, көпшілігінің ... жоқ, тура дамитын ... .;
  • Тарақандар отряды ... денелі болып келеді, үстіңгі қанаттары ... (көн) тәрізді, астыңғы қанаттары ... (жұқа), мөлдір болып келеді;
  • Инеліктер отряды – жемін күндіз аулайтын ... (жыртқыш) бунақденелі жәндіктер;
  • Қатқылқанаттылар отряды – қанаттарының үстіңгі жұбы – қанатүсті қатты да қатқыл, дөңестеу келген ... (хитинді тақташадан құралатындықтан) отряд ... (қатқылқанаттылар) деп аталады;
  • Қоқанаттылар - бунақденелілердің ішіндегі ең ... ... (ұшқыр жәндіктер);
  • Көбелектер отрядындағы жәндіктердің қанаттарын хитинді ұсақ қабыршақтар қаптайды, сондықтан бұл отряд ... (қабыршаққанаттылар) деп аталады.

Құндылықтарды дарыту

«Мәңгілік ел» құндылығы: бейбітшілік және келісім

Мектеп құндылығы: еңбек және шығармашылық

  • Өз бетінше жұмыс жасайды; өз ойларын ашық түрде жеткізеді;
  • Берілген тапсырманы ізденіспен тиянақты орындайды;
  • Қорытынды жасап, өзара баға береді.

Пәнаралық дамыту

Тақырыптық кейбір ұғымдарды түсіндіру барысында келесі пәнмен байланыстырылады:

  • Онтогенез – әр түрлі ағзалардың жеке дамуын қарастыруда.

 АКТ

 қолдану дағдылары

PowerPoint

Интербелсенді тақта

Бастапқы білім

  • Ағзалардың көптүрлілігі ( 5 сынып)

  • Тірі ағзаларға тән қасиеттер (5 сынып)

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері

Сабақта орындалуы тиіс іс – әрекеттер

Оқыту ресурстары

Басы

0 – 10 мин

11 – 15мин

16 – 25 мин

26 – 40 минут

Ынтымақтастыру атмосферасын құру.

Оқушылардың назарын сабаққа аудару

(С) Жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтау мақсатында оқушыларға білу және түсіну дағдысын дамытуға бағытталған «миға шабуыл» сұрақтары қойылады.

  • Тірі ағзаларға тән қандай қасиеттерді білесіз?
  • «Жеке даму» дегенді қалай түсінесіз?
  • Жеке дамуды зерттейтін ғылым
  • Ағзалар қалай дамиды?
  • Өсімдіктер мен жануарлардың даму айырмашылықтары қандай?
  • Ағзалардың тіршілік циклы қандай болуы мүмкін?
  • Тіршілік циклы дегеніміз не?

(Т) Тақырып ашылып, мақсат анықталған соң мұғалім қысқаша түсіндіреді. Онда тіршілік циклдары, олардың ұқсастықтарын және айырмашылықтарын, жеміс түрлерінің немесе тұқымдардың таралуы механизмін көрсетіп, салыстыру циклының әр кезеңіндегі үлгілерін/фотосуреттерін/тірі үлгілерін айналдыра қояды.

(ЖЖ) Оқушыларға жәндіктің дамуы тікелей (толық метаморфоз) немесе тікелей емес (толық емес метаморфоз) екендігін анықтайтын белгілерді табу тапсырылады.

(Ж) Тапсырманы орындап болған соң оқушылар ға мысалдар тізімін өздері жалғастыруын ұсыныңыз.

сипаттамасы қандай? Неліктен

Бекітуге арналған тапсырма.№ 1 нұсқа

Бекітуге арналған тапсырма. № 3 нұсқа

Тұқым ның өнуі туралы кейбір идеялар.:

http://www.saps.org.uk/secondary/teaching-resources/186-student-sheet-5-investigating-seed-germination-experiment

PowerPoint

Қосымша1.

Тұқымды кесіп, оның өнуін зерттеуге арналған нұсқаулық:

http://biology.arizona.edu/sciconn/lessons2/roxane/teach_sec.htm

Аяғы

40 – 45 мин

Кері байланыс ...

Оқушылардың жұмыс барысындағы зерттеу дағдыларына сәйкес туындаған қиындықтар мен кемшіліктеріне мұғалім тарапынан пікір айтылады.

Үйге тапсырма: Тірі ағзалардың жеке дамуы.

Қосымша ақпарат

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Барлық оқушылар: жеке дамудың не екендігін және маңызын біледі

Оқушылардың көбі: өсімдіктер мен жануарлардың тіршілік циклын біледі;

Кейбір оқушылар: өсімдіктер мен жануарлардың тіршілік циклы мен тура және түрленіп дамуға сай қорытынды жасайды

  • Түрткі сұрақтар
  • Суреттік тапсырмалармен жұмыс
  • Талқылау сұрақтары
  • Сынып ішінде тыныштық сақтау
  • Партада дұрыс отыру ережесі

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
» Қазақстандағы білім беру деңгейі 10 жыл ішінде қалай өзгерді?
Пікір жазу